Українські банки активно відновлюють споживче кредитування, яке було майже повністю заблоковане у лютому-березні минулого року. Наразі щонайменше півтора десятка банківських установ пропонують приватним клієнтам швидкі кредити готівкою.
Попри це, за даними Національного банку України, за минулий рік загальний роздрібний кредитний портфель фінустанов скоротився на 41 мільярд гривень. Щоправда, кредити готівкою https://unexbank.ua/kredit-gotivkoyu за рік впали трохи менше – на 31 мільярд гривень. Але ці показники свідчать не стільки про попит українців на кредитування у банках, скільки про умови користування кредитом.
Справа в тому, що статистика НБУ враховує загальну суму кредитів, що їх мають приватні клієнти банків, по яких вносять щомісячні платежі та сплачують відсотки. Але минулого року через війну багато клієнтів опинилися у вкрай складному фінансовому становищі та перестали сплачувати за кредитом. Через що такі позики отримали статус NPL та більше не враховуються у загальній статистиці.
Як правильно користуватися кредитом готівкою
Більшість людей, що перестали виконувати графік погашення кредиту, вносити платежі та сплачувати відсотки, ще тривалий час не зможуть скористатися кредитом від банку. Адже кожен факт невиконання зобов’язань по кредиту фіксується у кредитних бюро та відомий будь-якій кредитній організації в Україні по запиту. Банкіри запевняють, що наразі дані про кредитну історію позичальника є найголовнішим критерієм для ухвалення рішення, погоджувати чи ні кредит готівкою.
Саме тому слід дуже ретельно підходити до процедури обрання та оформлення кредиту готівкою. В першу чергу експерти радять звертати увагу на ставку. Реальна або ефективна річна процентна ставка розраховується за єдиною методикою усіма кредиторами в Україні, оскільки вона затверджена Національним банком та є обов’язковою для розрахунку. Це дає змогу українцям порівнювати відсотки за кредитом готівкою від різних установ, в тому числі небанківських. Зрозуміло, що чи менше відсоток річних, тим меншим буде платіж за кредитом.
Щоправда, через погіршення платіжної дисципліни та зростання вартості грошей в економіці, на початку 2023 року навіть банківські установи підвищили ставки з кредитами готівкою до більш ніж 100% річних. В небанківських установах показник взагалі сягає кількох сотень відсотків.
Чи означає це, що кредит готівкою став небезпечним для сімейного бюджету? Насправді ні, адже за коректного планування жодної загрози він не несе. Саме тому експерти рекомендують на другому етапі звернути увагу на суму кредиту та строк кредитування. Навіть за високої відсоткової ставки можна підібрати такі параметри кредиту, щоб щомісячний платіж не перевищував 30-40% доходів – саме такий рівень вважається безпечним.
Якщо потрібна більша сума готівкою – обирайте кредит з довшим терміном.
Нехай погашання позики триватиме кілька років, якщо платіж за кредитом буде невеликим, користування кредитом не стане проблемою, якою б там не була ставка. Ба більше, якщо дозволятиме бюджет, ви завжди зможете достроково погасити кредит та сплатити менше відсотків. Якщо ж для необхідної покупки достатньо невеличкої суми, не треба брати зайвих грошей, кажуть експерти. Ця стратегія також дозволить зменшити щомісячний платіж.
Нарешті, зверніть увагу на графік погашення кредиту готівкою. Він має бути комфортним та не тиснути на бюджет. По-перше, краще обирати кредит, платіж та відсотки за яким треба вносити один раз на місяць. По-друге, якщо банк дає таку можливість, оберіть таку дату погашення, яка буде йти одразу за днем отримання зарплати. В іншому випадку, можна стикнутися з ситуацією, коли на виконання зобов’язань за кредитом бракує грошей.
На правах промо
Comments are closed.