Гроші Статті

Кешбек під ялинку. Як законно повернути частину коштів за навчання

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Саме напередодні Нового року ми задумуємось, де знайти вільні фінанси, аби закрити «дірки» домашнього бюджету, купити подарунки близьким і т. д. Виявляється такий презент під ялинку цілком реально отримати від держави у вигляді податкової знижки.

Хоч «Репортер», до свого глибокого сорому, дізнався про цю норму закону лише тепер, – засмучуватись не варто. Бо відшкодування відбувається за по- передній податковий рік. Тобто у 2020 році ви ще можете отримати приємний бонус за 2019-й.

Люди, здебільшого зовсім далекі від бухгалтерського обліку чи юриспруденції, про податкову знижку навіть не чули. Найчастіше ті, хто її оформляє, дізналися про це від знайомих через якісь треті вуха.

Лілії Кухар – 51 рік. Жінка розповідає, що дізналась про можливість повертати податок від своєї товаришки.

«А вона, у свою чергу, довідалася також від людини, яка користувалась цією послугою. Навіть не від бухгалтера, а по такому собі сарафанному радіо», – каже жінка.

Що це таке

По суті – це повернення подвійного податку, який ми сплачуємо при отриманні зарплати та оплаті послуг. Розмір податкової знижки становить майже 18% від вартості послуг, описаних у статті 166 Податкового кодексу. Це стосується зокрема: сплати за навчання, відсотків за іпотечним житловим кредитом, за будівництво або придбання доступного житла, за державні послуги, пов’язані із всиновленням дитини, за допоміжні репродуктивні технології, за переобладнання транспортного засобу та сплату сум страхових внесків, премій і пенсійних внесків тощо. Ця норма в кодексі є від моменту його прийняття, тобто вже дев’ять років.

«Найчастіше до нас звертаються за відшкодуванням по навчанню, – розповідає начальниця відділу комунікації ГУ ДПС в Івано-Франківській області Мар’яна Мороз. – Напевно, тому, що ми постійно проводимо заходи з майбутніми платниками податків, школярами, студентами, розказуємо, що вони можуть повертати кошти за навчання. Запрошуємо їх у податкову, робимо дні відкритих дверей».

Станом на 1 грудня 2019 року у Івано-Франківській області правом на податкову знижку вже скористалися 6375 людей, з них 5493 – оформили знижку на навчання.

Хто має право

Право оформлення податкової знижки надається лише за умови, що людина – громадянин України, і не є приватним підприємцем.

Оформити знижку може як сам студент, якщо він має офіційний заробіток, з якого сплачує податки, або член його сім’ї першого ступеня спорідненості: мати, батько, дружина або чоловік.

Ще один важливий, але малоймовірний критерій – податкова знижка не може перевищувати річний дохід.

Що й коли подавати

Аби не стояли у чергах на консультацію, читайте вже. При собі треба мати: паспорт, ідентифікаційний код, довідки про заробітну плату за звітний рік, з кожного з місць роботи, а також документи, що підтверджують витрати (квитанції, фіскальні або товарні чеки тощо). Якщо відшкодовується податок за навчання – копію договору з навчальним закладом.

Декларацію про майновий стан і доходи можна заповнити самостійно за допомогою електронного сервісу ДПС України «Електронний кабінет платника» або безпосередньо на місці з консультацією фахівця. Ну і, звісно, заяву із зазначенням реквізитів рахунку – куди саме вам мають кидати гроші.

Працівники податкової кажуть, попри те, що приносити пакети документів на оформлення знижки можна вже з січня, краще робити це навесні. Або взагалі подавати документи онлайн через особистий кабінет.

Як вирахувати

Розглянемо на прикладі «знижки на навчання».

Ви заробляєте дуже не багато, ваша зарплата за рік становила 66 тис грн. Мало того, з неї стягнули податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), 18%, тобто 11 880 грн.

Вартість року навчання склала 32 тис грн.

Далі проводяться наступні розрахунки:

66 000-32 000 = 34 000 грн.

34000 × 0,18 = 6120грн.

11880-6120 = 5760 грн – оце і є розмір податкової знижки.

Звісно, суми бувають різними, однак, погодьтеся, «бонус» все одно приємний.

«У мене старший син на медичному вчився, тож ми там досить значну суму за навчання платили, – розповідає Лілія Кухар. – Я років чотири так кошти повертала, то щороку виходило десь по дві тисячі».

Чи варто починати цю справу – вирішувати тільки вам.  Але пам’ятайте, що за підсумками 2018 року задекларовано до повернення 14 млн грн податку на доходи фізичних осіб. З яких на початок грудня дійшли до громадян майже 95%.

Авторка: Тетяна Скоропляс

Франківськ не отримав 500 млн грн кредиту – сподіваються на 2020 рік

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.