Гроші

Івано-Франківщина має бюджет – «не дуже добрий»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У понеділок, 5 січня, Івано-Франківська обласна рада таки проголосували за бюджет Прикарпаття на 2015 рік. Нагадаємо, що проект бюджету депутати отримали ще минулого понеділка, але оскільки не мали часу вивчити документ, то домовилися зібратися через тиждень, аби встигнути опрацювати його у всіх комісіях. Практично всі у залі зійшлися на тому, що наш бюджет доволі скромненький, але голосувати треба, бо кращого не буде. Тож 83 «за» і головний фінансовий документ ухвалений.

Бюджет

Тепер трохи детальніше. Представляла проект директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп. Вона сухо зачитала перелік новацій та основні показники.

«Новаціями цього бюджету є формування єдиного кошика доходів загального фонду, закріп­лення за обласним бюджетом 10 % податку на прибуток, збільшення відсотків з нарахувань екологічного податку з 10-ти до 55 % і зарахування його до загального фонду, – інформувала вона. – Запроваджується нова трансфертна політика в міжбюджетних відносинах. Області буде надаватися базова дотація, освітня, медична та субвенція на підготовку робітничих кадрів».

А ще Прикарпаття тепер має додатково фінансувати сім професійно-технічних училищ, два заклади позашкільної освіти, чотири заклади фізкультури та спорту та всі установи ветеринарної медицини. Раніше вони фінансувалися за рахунок держави.

Доходи бюджету області в цьому році заплановано у 3,6 млрд. грн., що на 106 млн. грн. більше, ніж у минулому. Видатки – практично на таку ж суму. Найбільше піде на охорону здоров’я – 603 млн., освіту – 417,3 млн., соцзахист – 64,3 млн. грн., культуру й мистецтво – 55 млн., фізкультуру і спорт – 24 млн. грн.

До проекту у депутатів питань було не багато, можливо, і направду цілий тиждень його вивчали. Але й без суперечок не обійшлося. Кожен ратував за своє. Депутати Ярослав Ткачівський та Ольга Бабій просили збільшити фінансування комунальних ЗМІ, бо інфляція та ціни на енергоносії зросли. До них не прислухалися. Зінаїда Болюк допитувалася, чи з бюджету освіти будуть фінансувати ті ПТУ, про які згадувалося на початку. Так. Депутат Степан Пушик висунув фантастичну ідею, як ще напов­нити бюджет – штрафувати підприємців за іноземні вивіски. Не підтримали.

Та найдовші та найемоційніші виступи стосувалися бюджету не обласного, а державного. Своє обурення ним хотів висловити чи не кожен другий. Та найбільше розійшовся керівник фракції «Свобода» Василь Попович. Він назвав державний бюджет антиукраїнським та олігархічним, а міністра фінансів Наталію Яресько – мало не ставлеником олігархів.

«Людина приїхала з-за кордону, ви вдумайтеся, патріотично приїхала, і отримує зарплату 6 тис. грн. Чи ця людина насправді працює на Україну, чи якісь фінансові структури її контролюють?» – допитувався Попович. Далі взявся перераховувати усі, на його думку, неприйнятні новації: «Працівники бюджетних сфер не отримують індексації, для ліквідації шкіл тепер не треба згоди територіальних громад, урізано пільги на користування житлом медикам та працівникам культури в селах, обмежено низки пільг чорнобильцям». Врешті, підсумував: «Цей бюджет – крок до повернення до тієї системи, яка була закладена Януковичем».

Аналогічна позиція була й у нардепа Юрія Дерев’янка, який теж був на сесії. Він зазначив, що обіцяної фінансової децентралізації він у бюджеті не побачив. На плечі місцевих бюджетів лягають додаткові видатки, а от доходи чомусь – ні. Прості люди обкладаються податками, а олігархи будуть жити, як жили.

Поставати за держбюджет взявся лиш один Ігор Насалик, колишній мер Калуша, а нині – теж народний депутат. Він запевняв, що великому бізнесу теж затягнули паски, а найбільш болючі новації, як то забрати стипендії у студентів чи відмінити безоплатне харчування у школах, не були навіть внесені у проект держбюджету. Крім того, треба розуміти, що цього року на першому місці у нас фінансування оборони – і на неї піде практично четверта частина всього бюд­жету країни. «Але перспективи є. Чи простий цей бюджет? Бюджет ніколи і не був простим», – переконував Насалик.

Та його не надто хотіли слухати. Голова облради Василь Скрипничук навіть зробив тому зауваження щодо «менторського тону».

На тому й завершили. Як сказав той же Скрипничук: «Вітаю. Бюджет прийнято. Хоч і не дуже добрий».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.