Гроші Статті

“Електрон” міняє власника. Що тепер буде із закинутим спорткомплексом (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дехто ще пам’ятає, як спорткомплекс «Електрон» в Івано-Франківську приймав турніри. У 2017 році будівля перейшла у власність міста, у влади були грандіозні ідеї з його відновлення.

Але на рівні ідей усе й стало. Минулого тижня “Електрон” передали в довгострокову оренду, пише “Репортер“.

Місто купує і обіцяє

Спортивно-оздоровчий комплекс «Електрон» побудували у 1995 році. Тоді він належав заводу «Промприлад». Тут проходили турніри з різних видів, тренувалися спортсмени. З часом змагання проводити перестали, але діти та молодь все ще тренувалися в спорткомплексі.

У 2013 році спорткомплекс опинився у власності будівельної компанії «Філ-Буд». Через рік почали вести розмови про знесення споруди, тоді депутати міської ради виступили проти. Як стверджує у своєму відеоблозі колишній член франківського виконкому Вадим Войтик, тоді ж почали вести перемовини з «Філ-Будом» і домовилися виміняти «Електрон» на ділянку в центрі міста під забудову.

Фото: Юрій Чабан

Передача будівлі у міську власність відбулась у 2017 році. За словами Войтика, місто фактично купило «Електрон» у «Філ-Буду». Адже, крім того, що забудовнику віддали ділянку, його й звільнили від пайової участі, яку той повинен був сплачувати у міський бюджет.

«Місто повертає об’єкти: повернуло палац Потоцьких, а зараз – цей спортзал, – говорив тоді міський голова Руслан Марцінків. – Замість того, щоб віддавати це у приватну власність, як робили, скажімо, у дев’яностих роках, ми все робимо, щоб зберегти їх. Набагато легше їх відновити, це центр міста. Зробити тут спортзал для наших дітей».

Вісті з полігону. Чому у Франківську досі нема сміттєпереробного заводу

Міська влада планувала облаш­тувати в «Електроні» сучасний багатофункціональний ігровий зал. Ще тоді директор департаменту молодіжної політики і спорту Віталій Матешко говорив, що було б добре віддати будівлю на баланс однієї з дитячо-юнацьких спортивних шкіл. На території поруч планували облаштувати спортивний майданчик. А в сусідній будівлі, з якої того року переїхав міський департамент освіти і науки, – зробити дитсадок.

Втім, грошей на «Електрон» так і не знайшли. З того часу там взагалі нічого не було, приміщення стояло пусткою. А згадали про спорткомплекс у травні минулого року. В міськвиконкомі повідомили, що спортзал готують до реконструкції, проєкт уже почали робити. А у грудні 2020 року Руслан Марцінків похвалився на своїй сторінці ескізом проєкту – як мав би виглядати оновлений спорткомплекс.

«Розвиток спорту – одне із пріоритетних завдань для міста. Тому ділюся із вами проєктом реставрації спорткомплексу «Електрон». Такий вигляд він матиме після завершення всіх робіт інвестором. Але важливо, що комплекс залишиться у комунальній власності», – писав тоді міський голова.

На початку 2021 року виявилося, що будівлю передають в оренду.

Соціальний спортзал за мільйон доларів

Аукціон на передачу будівлі на Бандери, 12А відбувся 3 березня на майданчику «Prozorro.Продажі». Як вказано в умовах тендеру, спорткомплекс може бути використаний за цільовим використанням: як тренажерний зал, заклад фізичної культури і спорту, діяльність з організації та проведення занять різними видами спорту. Договір укладають аж до кінця 2055 року.

Також, як йдеться у договорі, «орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід’ємних поліпшень майна у порядку та на умовах, встановлених порядком».

Початкова ціна оренди була зазначена як трохи більше 34 тис грн. В аукціоні взяли участь дві фірми: ТОВ «М-Центр ЛДТ» і ТОВ «Скай Оіл». Обидві зареєстровані в Києві, обидві не мають зі спортом нічого спільного: перша зай­мається будівництвом трубопроводів і столярними виробами, друга – нафтопереробкою й оптовою торгівлею.

Виграла в аукціоні «Скай Оіл», яка запропонувала 34 800 грн. Фірма створена пів року тому в Києві, кінцевий бенефіціар – Ірина Климбуцька, керівниця – Ірина Хорунжа. Втім, насправді відновленням «Електрону» зай­матиметься місцева громадська організація «Hazard».

«Ми купили компанію «Скай Оіл» і не встигли її переоформити. Це трохи наша помилка, – розповідає керівник ГО і франківського спортклубу «Hazard» на Симоненка Василь Стрембіцький. – Зараз ми її переоформлюємо, тепер вона буде займатися розвитком спорту й реабілітацією».

В «Електроні» планують зробити тренажерний, танцювальний, бійцівський і фітнес зали, кафе здорового харчування та простір для занять спортом на свіжому повітрі.

«Якщо вийде домовитися з містом про ділянки поруч, ми б хотіли зробити ігрові майданчики, – каже Василь Стрембіцький. – Основне – хочемо зробити пільги для соціальних верств. Будемо домовлятися з містом, може, мер дасть пропозицію, які категорії населення можуть мати пільги. Також у нас є багато спортсменів, які мають хороші досягнення, але не мають можливості тренуватися».

Також, за словами Стрембіцького, цінова політика взагалі буде лояльною: найдорожчий абонемент коштуватиме 500 грн. А реставрацію планують закінчити вже найближчим часом.

«Ми зацікавлені зробити все якнайшвидше і запуститися, – говорить Василь Стрембіцький. – До кінця року плануємо все закінчити, може, навіть до початку осені. Роботи багато, коштуватиме десь до мільйона доларів. Там тільки один металевий каркас, все решта треба переробляти. Технології застарілі, немає утеплення підлоги, опалення».

Як каже Стрембіцький, про механізм відшкодування грошей з мерії ще нічого не знають – питання не вивчали.

Інша назва – інший вміст? Куди зникає “Теплий дім” та що робити франківцям

Відшкодування буває різне

Відновлений спорткомплекс – це добре. Втім, чи можна було не віддавати «Електрон» в руки приватній компанії, а відновлювати його за кошти міського бюджету? За словами Руслана Марцінківа, грошей на це бракує.

«Ми рахували, потрібно буде від 300 до 500 тисяч євро, щоб його зробити фахово, з усім благоустроєм, щоб дійсно спортсмени могли тут займатися, – каже Марцінків. – На сьогодні ми не маємо таких грошей, щоб зараз відреставрувати цей спортзал. Зважаючи на ситуацію з коштами в місті, на ту кількість завдань, на мою думку, це непогано, що виявилися інвестори, які готові вкладати гроші й відновити цю спортивну споруду».

За словами заступника міського голови Миколи Вітенка, в управлінні капітального будівництва вже зроблена проєктно-кошторисна документація. Втім, вона ще не пройшла усі погодження, експертизу ще не проводили. Щодо відшкодування витрат на роботи, за словами Вітенка, про це говорити зарано.

Фото: Юрій Чабан

«Це може бути по-різному. Для того, щоб проводити ремонтні роботи, орендарю все одно треба дозвіл сесії, – каже Вітенко. – Депутати визначають умови відшкодування. Інколи орендарі проводять ремонтні роботи, потім це їм зараховується при подальшому викупі чи продовженні оренди. В інших випадках орендар отримує дозвіл, проводить ремонтні роботи, місто дякує, а будівля збільшує свою балансову вартість».

Щодо дитсадка поруч, то, за словами Миколи Вітенка, від нього місто не відмовляється. Вже є проєкт і затверджений детальний план території.

З коштами «не дуже добре»

За словами директора міського департаменту молодіжної політики та спорту Віталія Матешка, місто не хотіло б втратити такий об’єкт, як «Електрон». Адже у нас не так багато місць, де можуть зай­матися спортсмени.

«Спочатку говорили про те, що він міг би належати одній з ДЮСШ нашого міста. У нас є багато видів спорту, які потребують власних приміщень, – говорить Віталій Матешко. – Я не знаю, якою зараз є політика міської ради з цього приводу. Але нині з коштами не дуже добре, тому й, можливо, це приміщення і територію здають в багаторічну оренду».

Все ж, оновлений «Електрон» – не єдина спортивна «проблема» у Франківську. У жовтні 2019 місцеві стронгмени на чолі з Василем Вірастюком висловили бажання збудувати у місті центр силової підготовки спортсменів. На створення комплексу треба було близько 20 млн грн. Депутати міської та обласної рад погодилися на пропозицію будівництва спорткомплексу.

Прикра оптимізація. На Франківщині масово закривають бібліотеки та клуби

«На центр силової підготовки місто виділило територію поблизу стадіону «Рух», у районі футбольного поля, – говорить Віталій Матешко. – Це питання часу, бо потрібні великі ресурси. Стронгмени ще тоді на сесії обіцяли знайти приватні кошти».

Також уже кілька років тривають розмови про створення муніципального басейну на Симоненка – адже зараз франківці можуть плавати лише у басейнах при навчальних закладах. На нього вже давно готова проєктно-кошторисна документація. Втім, за словами Матешка, цю ідею теж довелося відкласти – знову ж таки через нестачу грошей.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.