Гроші Статті

Ціни не падають. Скільки цього року коштуватиме прикарпатцям Святвечір і Різдво

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Магію свят можуть зіпсувати хіба цінники у магазинах. За рік харчі суттєво подорожчали і зупинятись, здається, не збираються.

«Репортер» порахував, скільки нині коштуватиме стіл на Різдво. Для порівняння обрали центральний ринок, супермаркет «АТБ» і гіпермаркет «Метро».

З рибою та грибами

Цього року Святвечір для тих, хто святкує його 6 січня, випадає на четвер. Це – останній день Різдвяного (Пилипівського) посту, який почався 28 листопада. Ще 6 січня піст суворий, а ввечері християн чекає бенкет – теж із пісних страв. За українською традицією готують 12 страв. Обов’язково має бути кутя та узвар, а решта – як у кого заведено. Часто готують різні вареники, пісні голубці з гречкою, борщ з вушками, грибну підливку, всяку рибу, пампухи з різними начинками. Аби придбати всі інгредієнти, доведеться бути готовим пробиратися через натовп на ринку і стояти в черзі на касі в супермаркеті.

Почнімо з куті. Традиційно вона складається з пшениці, маку та меду. Тепер часто додають ще горіхи й родзинки. На центральному ринку ціна пів літра маку – 40 грн. Літр пшениці – 25 грн. Пів літра меду й горіхів – 80 і 45 грн відповідно.

У магазинах важче знайти ці продукти окремо. Мед у «АТБ» коштує 40 грн за баночку в 250 г. У «Метро» є великі банки по 1 л за 190 грн. Тож на ринку виходить дешевше. Зате у деяких супермаркетах можна купити готовий набір до куті. Там 0,5 кг пшениці, десь 50 г меду, трохи маку й родзинок. Ціна – 55 грн. Для невеликої сім’ї цілком вистачить.

Читайте: Мільйон на свята. Як Франківськ гулятиме на Новий рік і Різдво на 1,3 млн

Для узвару потрібні сушені фрукти – у народі «сушеня». На ринку за 1 кг суміші з яблук і груш треба віддати 45 грн. У магазинах дорожче: в «Метро» пакетик сушені вагою 250 г коштує 26 грн.

Далі не обійтися без риби. У супермаркетах ціни на оселедець різняться, залежно від виробника й способу маринування. У «Метро» взагалі великий вибір риби, особливо популярні жива та свіжа охолоджена риба. Маринований оселедець також є. Наприклад, можна знайти упаковку в 500 г за 74 грн або 850 г за 90 грн. Також у «Метро», скориставшись акцією, можна купити банку шпротів (300 г) за 40 грн. Рибні консерви – десь так само.

В «АТБ» вибір риби значно бідніший. Але упаковку оселедця в 270 г можна купити за 46 грн. А на ринку продають оселедець, який потім можна замаринувати самостійно – і корисніше, і на власний смак. Ціна – 75-100 грн за 1 кг.

Морожений хек на базарі також коштує 70-90 грн за 1 кг. А от у «Метро» – значно дорожче, по 149 грн за 900 г. А от морожена зубатка дешевша – по 80 грн за 1 кг.

Копчена риба коштує в «АТБ» по 190 грн за 1 кг, у «Метро» – 199 грн. А на ринку – по 150-160 грн.

Наступний важливий продукт на святвечірньому столі – гриби. Їх можна купити на базарі. За 100 г треба віддати 200 грн, хоч для підливки на святковий стіл вистачить і 50 г. Запасливіші господині, які придбали гриби раніше, виграли, бо їхня ціна перед святами зросла, як завжди, через попит.

Для пісного борщу знадобляться буряк, картопля й капуста. Буряк, який останнім часом подорожчав, на ринку коштує 17-20 грн, в супермаркетах – по 15 грн за 1 кг. Капуста – 15 грн на ринку і 16 грн – у супермаркетах. За 1 кг картоплі у «Метро» треба заплатити 7,20, в «АТБ» – 7,25, на базарі – 8 грн.

Отже, ціна за основні продукти на Святвечір для невеликої сім’ї – десь від 600 грн. І це далеко не всі 12 страв.

М’яса на Різдво забагато не буває

На Різдво, на відміну від Святвечора, немає усталених пригощень – кожен готує те, що хоче. Часто галицькі господині роблять голубці, нарізають шинку і ковбаси, різне м’ясо, холодець, печуть пляцки – піст закінчився.

У всякому разі без м’яса й ковбас за різдвяним столом не обійтися. Ціна м’яса на базарі – 90-110 грн за 1 кг. У мережі магазинів «Рибак» – 110-130 грн. У «Метро» – 105 грн за 1 кг.

Ковбаса у «Рибаку» коштує від 190 до 260 грн – залежно від виду. В «АТБ» вибір невеликий, але можна взяти палицю (400 г) від 70 грн і далі. А на ринку ковбаси по 160-200 грн за 1 кг. Сало купують переважно на базарі, його ціна – 80 грн за 1 кг.

Олія, яку використовують як на Святвечір, так і на Різдво, коштує у «Метро» в середньому 47 грн за пляшку (850 мл). В «АТБ» за пляшку такого ж розміру треба віддати 45 грн. Така ж ціна і на ринку.

Для випічки на Різдво точно знадобляться борошно, масло, яйця. Масло за останні кілька місяців подорожчало. На базарі можна купувати на вагу, по 125-195 грн за 1 кг. За пачку якісного масла у «Метро» треба віддати щонайменше 39 грн, в «АТБ» – 45 грн.

Різдво збирає родину. Чим відрізняється свято на Гуцульщині, Бойківщині та Покутті

Яйця майже всюди мають однакові ціни – від 3,5 грн за одне. Двокілограмова пачка борошна на базарі коштує 35 грн, в «АТБ» – 32 грн, але пачка тут має 1,8 кг. У «Метро» – 38 грн, але там ще є борошно власної марки «Аро», яке коштує майже 28 грн за 2 кг.

Щодо цін на спиртне, тут уже залежить від того, хто що п’є та скільки. Щоб орієнтуватися, ціна за пляшку горілки стартує від 100 грн. Вина та шампанського – від 130 грн. Вишукані напої можуть коштувати і пару тисяч.

Отже, за основні продукти на різдвяний стіл треба викласти десь 2500 грн. Та насправді буде більше, якщо врахувати фрукти, решту інгредієнтів для випічки й салатів, нарізки сиру і всякі делікатеси, якими захочеться побалувати рідних на свята.

Ціни не зупиняються

За даними головного управління статистики в Івано-Франківській області, ціни в листопаді на Прикарпатті зросли на 0,7 %, порівняно з жовтнем. Якщо брати з початку року – на 9,1 %. Статистики за грудень ще немає, але тенденція помітна.

Найбільше подорожчали овочі – на 8,8 %. До 5 % підвищилися ціни на яйця, сало, продукти переробки зернових, яловичину, хліб, рис, кондитерські вироби з борошна, молоко та молочні продукти, макарони, маргарин. Зате фрукти, риба, м’ясо птиці, безалкогольні напої, соняшникова олія подешевшали – але то порівняно з минулим місяцем. Ціни на алкоголь і тютюнові вироби підвищилися на 0,5 %.

Найбільше ціни на продукти та безалкогольні напої цього року зростали, порівняно з минулим місяцем, у березні. Найбільше дешевшали – в серпні.

Подорожчав цього року і новорічний стіл. Як підрахували у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки», святкові наїдки для сім’ї з чотирьох людей зросли у 2021 на 8,1 %.

У центрі рахували продукти для традиційних салатів, м’яса та риби, фруктів, овочів, кондитерських виробів і напоїв. Зокрема, на 10-26 % зросли витрати на м’ясне. Пів кілограма нарізки з сирокопченої ковбаси «Салямі» коштуватиме 99 грн, копченої підчеревини – 110 грн. Тушка птиці на кінець 2021 року залишається найдешевшим видом м’яса, а от куряче філе майже зрівнялося з ціною свинини – 120 грн за 1 кг.

Вартість бюджетного варіанту новорічного столу у Києві складе 2124 грн, а з делікатесами – у 2674 грн. У Франківську, можливо, трохи дешевше, але не дуже.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.