Гроші

Борг без лічильника. Звідки взялися страшні суми на платіжках?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці зими українців, які живуть без лічильників на газ, ошелешили платіжки. Навіть у тих, хто старанно кожного місяця сплачував, виявилися чималенькі борги. У Києві пояснюють щось про рішення суду та обіцяють виправити ситуацію. То звідки ж ноги ростуть у тих боргів і що ж з ними робити?

12_gaz_kuhnya_stanchak

Уся суть тих боргів ховається у так званих нормах споживання. Нагадаємо, за два роки нині діючий уряд тричі змінював норми споживання природного газу для споживачів без лічильників. Перший раз восени 2014 року норми були зменшені у півтора рази — до 6 м куб. на особу (якщо у вас газова плита і централізована гаряча вода), 9 м куб. (газова плита за відсутності гарячого постачання) і 18 кубометрів (газова плита + колонка). Наступного разу, у квітні 2015-го норми знову були зменшені вдвічі — до 3, 4,5 та 9 кубометрів газу відповідно.

І ось ці другі норми суд скасував. З історії справи випливає, що тут зіграла свою роль українська природа — до суду звернулися двоє громадян (їхні імена не розголошують), які аргументували тим, що вони, маючи лічильники, платять більше, ніж ті, хто їх не має. Зі свого боку, прем’єр Арсеній Яценюк заявив, що справу затіяли кілька облгазів. Як би там не було, але Окружний адміністративний суд Києва визнав постанову уряду незаконною, а «визначені нею норми споживання природного газу такими, що не підлягали застосуванню». І 28 січня 2016 року була проголошена відповідна постанова Вищого адміністративного суду України.

«На практиці це означає, що нарахування споживачам, які не мають лічильника, проводиться за старими нормами, — пояснює Юрій Колодій, заступник начальника Івано-Франківського УЕГГ. — На виконання судового рішення було проведено перерахунок вартості фактично спожитого, але неоплаченого споживачами без лічильників, природного газу за період з травня 2015-го по січень 2016 року. Важливо, аби люди розуміли, що ці проблеми виникли не внаслідок встановлення газопостачальними підприємствами додаткових тарифів чи доплат, а стали результатом непродуманої політики уряду».

Тепер порахуємо, про які суми йдеться. Наприклад, маємо сім’ю з трьох людей, у них немає лічильника, але є газова плита і централізоване гаряче водопостачання. На місяць у них виходило 65 грн за газ, а якщо врахувати повернення старої норми, то спожили вони на 130 грн. І цей борг треба помножити на дев’ять місяців. Суми чималенькі…

При тому в облгазі запевняють, що врахували непросту економічну ситуацію в країні, тому пропонують споживачам оплатити борг частинами — протягом наступних дев’яти місяців. А щомісячна сума розстроченого платежу зазначається в рахунку на лицьовому боці в графі «*Погашення різниці норм споживання».

113-e1428003677873

Але й це ще не все. Так 23 березня Кабмін уже втретє змінив норми споживання. Тепер вони такі — 4,4 м куб. (газова плита), 7,1 (газова плита за відсутності гарячого постачання) і 14 кубометрів (газова плита + колонка). Як каже Юрій Колодій, постанова вступила в силу 24 березня. І саме з цього дня споживачі, які не мають лічильників, платитимуть за газ відповідно до нових норм.

Разом із тим прем’єр Яценюк висловив вимогу до облгазів провести перерахунок боргу уже за новими нормами, тими, які вступили у дію саме 24 березня.

Як пояснює Колодій, і справді у новій постанові уряду йдеться про те, що такий перерахунок має бути, але яким саме чином рахувати, повинно бути прописано у порядку, який ще мусить розробити Міністерство енергетики і вугільної промисловості. А поки що такого документа немає.

Що робити? Напевно, оптимальний варіант таки дочекатися, коли у Києві, нарешті, придумають, як має виглядати той борг. А ще простіше — встановити лічильник і самому контролювати, за скільки саме кубів маєте заплатити. До речі, нам повідомили, що ПАТ «Івано-Франківськгаз» проводить безкоштовне встановлення газових лічильників.

«Монтаж лічильників відбувається згідно з розробленими графіками, — каже Колодій. — Якщо споживач не підпадаєте під дію держпрограми або ж його не влаштовують терміни, він може встановити лічильник і власним коштом. Вартість разом із роботою — 2500 грн».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.