Гроші Статті

Автівки зупинять парковками. Які автомобільні майданчики у Франківську скоро стануть платними

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На початку жовтня у Франківську проведуть конкурс на нових операторів паркування. Процедура звична, такі конкурси проводять раз на кілька років, коли закінчуються попередні договори з операторами.

Цього разу до вже звичних водіям платних парковок додадуться нові. Місць для безкоштовного паркування у центрі суттєво поменшає, пише Репортер.

паркування

Хто, кому, скільки

Парковки на вулицях міста – комунальні, але керують ними приватні оператори за договором із міською радою. Оператор має сам наносити розмітку, встановлювати паркомати, платити зарплату працівникам і займатися утриманням майданчиків.

Наразі у місті затверджені 49 ділянок під платні парковки. В сумі це 1 152 місця для паркування на загальній площі у 17 752 м2.

Минулого року міськрада мала договори з сімома операторами. Найбільше майданчиків у користуванні ПП «Ярко ІФ» – 27, ФОП Петришин – вісім, і ФОП Сочавська – три. Ще по одному мають фірма «Надія», ТОВ «Вотум», ТОВ «Торговий сервіс» й ТОВ «Мальва плюс».

Оператор паркування сплачує до бюд­жету міста ставку збору за кожне паркомісце та відсоток від доходу – хто скільки пообіцяв на конкурсі. З 1 січня ставка збору за один квадратний метр становила 0,015 % мінімальної зарплати, тобто 1,8 грн. Якщо середній розмір паркомісця – 12 квадратів, то відповідно за нього оператор щодня сплачує 21,6 грн.

паркування

До теми: Автівки збираються в центрі. Чому у Франківську хочуть підняти тарифи на паркування

Донині у Франківську були лише дві паркувальні зони. Перша – біля Ратуші, друга – усі решта. Тариф за годину в першій зоні становив 30 грн, в інших – 10.

Так, ФОП Сочавська за першу паркувальну зону платила 40 % доходу, ПП «Ярко ІФ» – 5 % та 15 % за різні майданчики, а ФОП Петришин – 16 %. Зі збору за паркування бюджет Франківська отримав минулого року трохи більше мільйона – 1 049 113,19 грн. А в 2019 році – 1 117 620,77 грн.

На кінець минулого року в місті не працювали 17 парковок разом на 446 місць і загальною площею 6930,56 м2. Відтак, за оцінкою департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики, місто недоотримало майже 672 тис грн.

Як пояснює начальник управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк, паркувальні майданчики не давали доходу, бо оператори так і не облаштували їх паркоматами і грошей за паркування там ніхто не збирав. Наприклад, у ПП «Ярко-ІФ» не працювали аж 10 майданчиків у цент­рі міста. Це парковка перед квітковим ринком на Мельника, обидві сторони вулиці Лепкого, пішохідна зона на частині Шевченка – від вулиці Січових Стрільців до Гординського, непарний бік Франка, початок Мазепи й Бельведерської.

«Департамент проводить з такими операторами претензійну роботу. І оскільки оператор не виконав свої зобов’язання, договір з ним розірвано, а майданчики виклали на конкурс, – говорить Андрій Гіглюк. – Ми не знаємо, чи хтось подасться на ці лоти й чи не претендуватиме на них той самий оператор – законом це не заборонено».

Має бути некомфортно

Згідно з рішенням сесії міськради, з 1 січня наступного року ставка збору за парковки в середмісті суттєво зросте. Платні майданчики тепер будуть розподілені на чотири зони залежно від дальності від центру міста. В першій паркувальній зоні, найдорожчій, буде три парковки, у другій 17, в третій 21 й вісім – у четвертій зоні.

Що ближче до центру, то вища ставка. У першій зоні ставка за квадратний метр буде 0,075 % мінімальної зарплати, тобто 4,5 грн, у другій зоні 0,05 % – 3 грн, у третій – 0,03 %, тобто 1,8 грн, а в четвертій – 0,9 грн.

До ставки буде прив’язана і плата за годину паркування. Тобто, треба очікувати, що згодом тариф теж зросте. Але спершу треба визначити операторів, кажуть у департаменті.

«Мова про підняття тарифів ведеться ще з минулого року. Наше завдання – провести конкурс, а після того вже розмовляти про тариф. Він має змінитися, бо ставка суттєво зросте для другої та першої паркувальних зон. Має бути пропор­ція, – говорить Андрій Гіглюк. – Це дозволить операторам обирати ділянку, на якій вони захочуть працювати. Основне завдання – розвантажити центр міста. Що дорожчим буде тариф, то менш комфортно буде водіям заїжджати в центр міста, тож вони залишатимуть свої автів­ки на околицях».

паркування

Читайте також: У 2020 в Івано-Франківську інспектори з паркування склали майже 1500 протоколів

Кожен претендент на оператора паркування має подати необхідний пакет документів. Переможця обиратимуть за двома критеріями – відсоток з обороту, який оператори готові платити місту, та період, за який вони готові обладнати майданчик – встановити паркомат, забезпечити його роботу від електромережі, поставити знаки й нанести дорожню розмітку.

За словами Гіглюка, комісія та працівники управління систематично перевіряють наявність і справність усіх паркоматів. Вони можуть не працювати через перебої з живленням, збої у програмі чи механічні поломки. Але оператори мусять усувати такі проблеми в найкоротші терміни.

Порядок на першому місці

Конкурс з визначення операторів паркування мають провести 10 жовтня. На торги винесли шість лотів. Це як ті паркувальні майданчики, що вже були облаштовані, але закінчилася дія договору з оператором, так і нові ділянки. Наприклад, водіям доведеться звикати до платного паркування довкола Білої хати, на вулицях Мельника, Лепкого, Франка, Мазепи.

«На Мельника парковка біля квіткового ринку і була платною. Просто поперед­ній оператор не облаштував цю ділянку, бо не мав коштів закупити паркомати, – каже Андрій Гіглюк. – Після конкурсу ця парковка мала би стати платною. Але нові місця для паркування на іншій стороні вулиці поки залишаться безоплатними. Там їх небагато, але вони будуть для тих, хто першим заїде.

паркування

До теми: «Треба людину з колишніх патрулів, аби давали тягла», – Марцінків про інспекторів з паркування у Франківську

Поки люди звикнуть, будуть і конфлікт­ні ситуації, тому працюватимуть також інспектори з паркування. Будь-які зміни люди сприймають негативно, бо бачать в цьому утиски їхніх прав. Ми керуємося, в першу чергу, впорядкуванням. Бо там, де є платний майданчик і паркувальник, там і порядку більше. Ще не всі готові йти самостійно до паркомату та оплачувати – люди просто залишають автівки. Тому паркувальник потрібен, аби врегульовувати цю ситуацію».

Зі збільшенням платних місць для паркування буде й більше охочих притулити автівку на тротуарі. Але для них буде ще більше антипаркувальних стовпців. У департаменті кажуть, що штрафи водіїв не зупиняють – лише механічні перешкоди. Тому, в першу чергу, встановлення антипаркувальних стовпців продовжать у цент­рі міста, де скупчення автівок є найбільшим. Перша в черзі – Шпитальна.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.