Антимонопольний комітет України визнав дії групи ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова у Бурштинському енергоострові зловживанням монопольним становищем та наклав на компанії групи штрафи загальною сумою понад 275,2 млн грн.
У ДТЕК заявили, що вважають рішення Антимонопольного комітету упередженим та збираються відстоювати свою репутацію та інтереси у судовому порядку, пише НВ.
Антимонопольний комітет України визнав дії групи ДТЕК у складі АТ ДТЕК Західенерго та ТОВ Д.Трейдінг у торговій зоні Острів Бурштинської ТЕС у період з липня по жовтень 2019 року зловживанням монопольним становищем та наклав на компанії групи штрафи загальною сумою понад 275,2 млн грн, повідомили в АМКУ.
«Комітет встановив, що ДТЕК Західенерго, починаючи з 29 липня 2019 року, зменшувало в заявках на продаж електричної енергії у сегменті Ринок на добу наперед (РДН) обсяги запропонованої електричної енергії в години мінімального навантаження. Це призвело до зростання обсягів продажів ДТЕК Західенерго електричної енергії у сегменті Балансуючий ринок за більш високими цінами», — додали у АМКУ.
Як йдеться у матеріалах Комітету, ДТЕК Західенерго встановлювало в заявках на продаж електричної енергії на РДН завищені та економічно необґрунтовані ціни в години максимального навантаження. Такі дії було неможливо вчинити без збереження значних часток ДТЕК Західенерго. Цьому посприяла практика, до якої вдавалася компанія Д.Трейдінг, обмежуючи доступ імпортованої електричної енергії з території Словаччини в торгову зону Бурштинського енергоострова.
«Компанія впродовж липня-жовтня 2019 року викуповувала більшу частину пропускної спроможності, що призвело до зниження частки імпортованої електроенергії та, відповідно, збільшення частки ДТЕК Західенерго на території Острів Бурштинської ТЕС. Вигоду від цих дій отримало і сама Д.Трейдінг, встановлюючи в двосторонніх договорах прив’язку цін на електричну енергію до цін, які сформувалися на РДН», — сказано у рішенні комітету.
АМКУ вважає що від дій ДТЕК постраждали всі, хто живе або працює на території енергоострова.
Читайте: Страх шкодить здоров’ю: чому управління охорони здоров’я Франківська боїться 4G
«Бізнес отримав значно вищі тарифи і значно втратив у конкурентоздатності. Громадяни частково були захищені від апетитів енергетиків, оскільки підпадали під дію ПСО… Однак і вони відчули на собі здорожчання електрики, адже кожна копійка зростання вартості кіловата відображалася на вартості більшості товарів, вироблених у зазначених регіонах», — пояснили в АМКУ.
Рішенням Антимонопольного комітету за вказані порушення на ДТЕК Західенерго було накладено штрафи у розмірі понад 176 млн грн, а на Д.Трейдінг — понад 99,2 млн грн.
Проте, як заявили у групі компаній ДТЕК, під час розгляду справи АМКУ «не було проведено належного дослідження функціонування ринку електричної енергії, були проігноровані надані докази та експертні висновки. Вважаємо рішення Комітету передчасним, безпідставним та упередженим із ряду причин».
Так, у ДТЕК заперечують монопольне становище в Бурштинському енергоострові. Адже постачальниками електроенергії туди, окрім Бурштинської ТЕС (яка належить ДТЕК), є Калуська ТЕЦ, Теребле-Ріцька ГЕС та імпортери електроенергії зі Словаччини, Угорщини та Румунії.
«Імпорт електроенергії з ЄС зайняв істотну частку ринку в Бурштинському енергоострові саме після запуску нової моделі ринку 1 липня 2019 року. Імпортери отримали можливість безперешкодно імпортувати на конкурентних умовах будь-які обсяги електроенергії з ЄС, тим самим здійснюючи істотний вплив на ціноутворення в регіоні. З того часу частка імпортерів у продажу електроенергії на ринку на добу наперед в Бурштинському енергоострові досягала 60−80% в залежності від цін та попиту на електроенергію», — зазначили у компанії.
«За висновками ENTSO-E за рахунок імпорту електричної енергії споживання в Острові Бурштинської ТЕС можливо покрити від 75 до 100%», — додали у ДТЕК, підкреслюючи, що таким чином звинувачення АМКУ у зловживанні монопольним становищем є повністю необґрунтованими. При цьому, підкреслили у компанії, вирішальний вплив на ціноутворення чинить надмірне державне регулювання, запровадження прайс-кепів, неповне функціонування всіх механізмів ринку.
Читайте: Верховна Рада ухвалила бюджет на 2021 рік
«Звинувачення АМКУ щодо викупу пропускної спроможності міждержавних ліній електропередач, начебто з метою обмеження доступу імпортованої електроенергії зі Словаччини, є упередженим і невмотивованим. Всупереч вимогам закону про ринок електричної енергії, не було запроваджено проведення внутрішьодобових аукціонів на розподіл пропускної спроможності, чим істотно було ускладнено планування, прогнозування та провадження господарської діяльності імпортерами. Як наслідок, це позбавило імпортерів, у тому числі Д.Трейдинг, права реалізувати невикористані пропускні спроможності на внутрішньодобовому ринку та призвело до несення додаткових витрат імпортерами. Рішення АМКУ — це спроба перекласти відповідальність за неповноцінне функціонування ринку на ДТЕК», — додали у компанії, запевнивши, що ДТЕК буде відстоювати свої інтереси та свою репутацію у судовому порядку.
Comments are closed.