Світ

Тбілісі охопили протести. Чому грузини вийшли на вулиці?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Тбілісі пройшла неспокійна ніч. У столиці Грузії поліція застосувала сльозогінний газ та водомети для розгону людей, які вийшли на протести проти скандального закону про “іноземних агентів”. У МВС заявили, що акція “набула насильницького характеру”.

На кадрах, яке показало грузинське телебачення, видно, як натовп перекриває проспект Руставелі, а поліція використовує водомети. Протестувальники тримають в руках прапори Грузії та ЄС, пише Репортер з посиланням на BBC Україна.

Тбілісі
REUTERS

Зіткнення продовжувалися до глибокої ночі, пізніше поліція відтіснила протестувальників від будівлі парламенту.

У заяві МВС Грузії повідомляється, що як серед поліцейських, так і серед маніфестантів є постраждалі, їхню кількість не уточнюють. Поліція також затримала поки що невідому кількість протестувальників – за даними телеканалу Mtavari, таких людей – десятки.

У МВС Грузії заявили, що “учасники акції намагалися заблокувати один із входів у парламент, мали місце акти насильства щодо співробітників міністерства”. Опозиція стверджує, що протест був мирним.

Акція протесту біля парламенту почалася після того, як в першому читанні прийняли скандальний законопроєкт, подібний до російського закону про “іноземних агентів”.

Зараз, як повідомляють грузинські ЗМІ, в коридорах парламенту “шум та словесна перепалка”. Опозиційні депутати вимагають зустрічі з головою Шалвою Папуашвілі.

Тбілісі
REUTERS

“Агенти іноземного впливу”

Законопроєкт, який ініціювали депутати руху “Сила народу”, передбачає створення реєстру “агентів іноземного впливу”. Такими “агентами” стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування. Це не торкнеться організацій, заснованих адміністративними органами, а також спортивних федерацій.

Зареєстровані як агенти організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію. Тим, хто спробує ухилитися від реєстрації як “агент” чи не подасть декларацію, загрожуватиме штраф у 25 тисяч ларі (близько 9,5 тисяч доларів).

Міністерство юстиції для виявлення “агентів іноземного впливу” та перевірки виконання закону отримає право проводити моніторинг, а чиновник, уповноважений за моніторинг, – добувати необхідну інформацію, у тому числі персональні дані.

Тбілісі
REUTERS

“Прийняття даного закону значно підвищить якість поінформованості суспільства, що допоможе людям прийняти правильне рішення”, – заявив перед внесенням законопроєкту в парламент депутат Гурам Мачарашвілі. Він запевняє, що законопроєкт в основному скопійований з американського закону FARA та допрацьований з урахуванням “кращих практик” демократичних країн.

Однак журналісти вважають ціллю законопроєкту маргіналізацію і дискредитацію громадянського суспільства та незалежних ЗМІ та бояться повторення в Грузії російського сценарію, де подібний закон прийняли ще в 2012 році, а потім поступово робили жорсткішим.

Читайте: ЗСУ вразили російську ППО “Бук” і відбили атаки в районі Бахмута – Генштаб

Зараз у Росії є декілька реєстрів “іноземних агентів”. Російська влада вважає “іноземними агентами” сотні людей та десятки незалежних ЗМІ на кшталт “Медузи”.

Люди і компанії, яких визнали “іноземними агентами”, зобов’язані повідомляти про свій статус перед кожною своєю публікацією, навіть якщо це пост в соцмережі. За порушення загрожують штрафи.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.