Світ

“Наша норма – 120 коментів на день”. Життя кремлівського троля

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Колишній працівник “фабрики тролів” розповів про особливості роботи підрозділів “кухаря Путіна” Євгенія Пригожина

Раніше російська служба Радіо Свобода вже давала кілька зізнань і розповідей колишніх “кремлеботів” про їхню роботу в “пригожинській фабриці тролів”. Сьогодні ж Укрінформ републікує нове інтерв’ю, яке Радіо Свобода дав екстроль Сергій К.

“Спочатку, коли я туди потрапив, я не дуже повірив, що це взагалі реально. У мене був своєрідний культурний шок. У Оруелла описано, як це працює. Думав, що це антиутопія, а насправді так і влаштовано”, – розповідає Сергій К., донедавна співробітник петербурзького агентства ФАН, одного з підрозділів “фабрики тролів”, яку фінансує “кухар Путіна” Євгеній Пригожин.

При прийомі на роботу майбутніх “тролів” змушують підписати документ про нерозголошення того, що відбувається в офісах агентства, проте кілька людей наважилися порушити ці зобов’язання. У 2015 році колишній співробітник “фабрики” Марат Буркхард детально розповів Радіо Свобода про те, як він працював тролем, публікуючи на різних форумах коментарі на задані теми. Невдовзі ще кілька людей дали інтерв’ю про те, що відбувається в різних відділах “фабрики”, а журналістка Людмила Савчук, яка влаштувалася на фабрику для вивчення роботи пропагандистів, навіть подала до суду на неї і виграла справу.

Минуло кілька років, але в роботі “фабрики” принципово нічого не змінилося, вона кілька разів переїжджала і продовжує розширюватися.

Сергій К. погодився розповісти про те, як сьогодні працюють тролі, які, серед іншого, штурмують і соцмережі Радіо Свобода. Він надав нам зразки завдань, які щодня отримують “кремлеботи”, а також їхню звітність – необхідно вказувати в таблиці, скільки коментарів ти опублікував за кожну годину роботи. Частина цих матеріалів має образливий або непристойний характер: один з відділів фабрики спеціалізується на мемах, в яких обличчя журналістів або опозиційних політиків накладаються на кадри з порнофільмів.

– Сергію, чому ви вирішили розповісти про свою роботу на “фабриці”?

– Я звернувся до вас, бо, коли ознайомився з кухню держпропаганди зсередини, зрозумів, чому вони так вас затикають і гноблять. Вони скрізь брешуть. Тепер від телебачення мене просто нудить, та й карма забруднена на три життя вперед.

– Як організована “фабрика”?

– Багато відділів, у кожному кабінеті сидять приблизно по 15 осіб. Один відділ займається YouTube, інший відділ займається “ВКонтакте”, третій – Фейсбуком і так далі. У кожного відділу свій керівник. У нашому відділі через робочий телеграм-чат були вказані майданчики, на яких варто працювати: RT, РЕН-ТВ, “Известия”, а також опозиційні: “Новая газета”, Радио Свобода, навіть “Сталингулаг”, хоча там, зазвичай, банили швидко. По цих майданчиках починали працювати з різних акаунтів. Для створення цих акаунтів існує величезний стос сім-карт, який поповнюється.

– Ви багато працювали по соцмережах телеканалів?

– Так, від RT до каналу “Домашний”. Подивіться на RT коментарі про Захід – одразу видно, чия це робота. Зайдіть в групу RT у будь-якій соцмережі, вони цілодобово там б’ються за Росію-матінку. Під будь-якою новиною – про ракети, США, Путіна – скрізь, як таргани.

– Крім відділів, які займаються соцмережами, які ще є підрозділи?

– Є відділ, де збирають бази даних: особисті справи неугодних, з компроматом на всіх. Є список ресурсів, які, пробачте за вислів, треба обсирати, там в топі “Радио Свобода” і “Новая газета”. Використовується продукція спеціального відділу, який випускає стрьомні меми, в тому числі порнографічні. Хлопці сидять і клепають ці меми, потім скидають в загальний робочий чат, ми вже з нього починаємо пуляти. На все є свій відділ. Це дуже добре організована структура. Просто не вкладається в голові, якою дурнею займаються там люди і за які величезні бабки.

– Скільки людей працює на “фабриці”?

Одні люди скидають дані, інші ці дані перекидають по відділах, треті проводять збори

– Точно не знаю, я у всіх відділах не був, до того ж вони розташовані в різних будівлях. Не менше 150 осіб у денну зміну лише в одній будівлі, а якщо загалом, як на мене, до тисячі осіб. Одні люди скидають дані, інші ці дані перекидають по відділах, треті проводять збори, на яких розповідають, з якою тезою кому слід працювати, а чого робити не треба, що слід висвітлювати, на чому акцентувати.

– Які навички при прийомі на роботу необхідні? І як вони з’ясовують, що ви – не агент противника?

– Я проходив тест, де треба було імпровізувати в коментарях до певних інфоприводів. Їхня служба безпеки мене перевірила по базах. Мене оформили і одразу пустили в бій в коментарі в групи RT, “Известия”, РЕН-ТВ і подібні. Робота не пильна, сиди собі, клацай по клавішах один і той самий брєд по 11 годин. Усі співробітники працюють у дві зміни – хтось вдень, хтось вночі.

– Для прийому на роботу потрібен диплом?

– Ні, диплом не потрібен. Достатньо було мати атестат про повну середню освіту і грамотність. Люди зовсім різні сюди приходять. Є дуже освічені, доктори наук, є люди без вищої освіти. Люди різного інтелекту, але всі працюють під вказівку. Вектор заданий, а ти просто виконавець, оператор.

– Не лише молодь беруть на роботу?

– Ні, там навіть пенсіонери є.

– І скільки платять?

– Хто 40 тисяч отримував, хто більше працював і старанніше – 45, 50 і більше.

– Скільки коментарів треба написати за зміну?

– Норма – близько 120.

– Марат Буркхард розповідав, що один троль пише негативний комент про щось, а троль, який сидить біля нього, пише як би спростування, щоб на форумі створилася видимість дискусії. Ця практика збереглася?

– Так, з одних фейкових акаунтів нашої ж контори писалися пасквілі, а з інших фейкових акаунтів це все парирувалося. Вид бурхливої діяльності у розрахунку на те, що користувачі заглянуть в коментарі під новиною.

– Чи правда, що на “фабриці” дуже суворі заходи безпеки, ретельно стежать, щоб не проник хтось сторонній, шукають засланих агентів і заохочують доноси на колег?

– Це правда. Щодо доносів – не скажу, бо на моїй пам’яті таких випадків не було, але контроль техніки абсолютний. Аналізують, що відбувалося на екрані (вибірково) деяких співробітників на зміні.

Продовження читайте за посиланням.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні