Соціум Статті

Усе про щеплення. Чому прикарпатцям не варто боятися індійської вакцини (ІНФОГРАФІКА)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Як тільки стало відомо, що в Україну привезли вакцину, соцмережі вибухнули гнівними коментарями. Когось обурив сам факт вакцинації, хтось ставить під сумнів її якість, а хтось і досі заперечує існування вірусу.

Відверто кажучи, останніми мали б займатися психіатри. Щодо двох перших категорій, то їм, напевно, бракує інформації. Отож Репортер розповідає усе про щеплення.

Індійська – не означає погана

У четвер, 25 лютого, Івано-Франківська область отримала 22000 доз вакцини CoviShield. Це індійський аналог AstraZeneca Оксфордського університету, про закупівлю якої попередньо заявляли в уряді. Власне через те, що замість AstraZeneca ми отримали CoviShield нині найбільше крику. Бо ж «експерти з усіх питань» почали активно поширювати інформацію про неефективність аналогу. Мовляв, у кращому випадку ми всі станемо роботами, а в гіршому – помремо.

Вакцину CoviShield справді виготовляють в Індії, але на замовлення компанії-розробника вакцини AstraZeneca. Нічого дивного чи резонансного в цьому немає, бо ж саме в Індії виробляють 60 % усіх вакцин світу. Крім того, фармацевтичне підприємство Serum Institute of India, яке займається виробництвом вакцини CoviShield, з 2018 року постачає в Україну вакцини проти коклюшу, дифтерії, правця (АКДП).

Те, що сироватка не пройшла випробувань, – теж неправда. Цей міф з’явився після заяви групи з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network про те, що виробник не завершив «перехідне дослідження» вакцини. Втім, Covishield пройшла три фази клінічного випробування у Бразилії та Великій Британії, які підтвердили її ефективність. Наразі немає підстав вважати, що перехідне дослідження не матиме успіху. Єдине, у деяких країнах вакцину поки не рекомендують використовувати людям, старшим за 65 років. Бо ж у випробуваннях сироватки взяла участь недостатня кількість літніх людей, аби робити висновки про ефективність вакцини саме для них.

Читайте також: На Прикарпатті робитимуть пересадку органів. Кому, коли та як

На сьогодні вакцина CoviShield сертифікована Всесвітньою організацією охорони здоров’я, а її ефективність становить 63,09 %. Термін придатності пів року. Це означає, що привезена в Україну партія вакцини стане непридатна до вживання у червні 2021 року.

Перші – медики

Станом на 2 березня в Івано-Франківській області вакцинували 76 медичних працівників. Першою щеплення отримала завідувачка відділення невідкладної екстреної медичної допомоги КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» Леся Возняк.

Взагалі, першими імунізацію повинні пройти мобільні бригади, які в подальшому проводитимуть щеплення. Їх на Прикарпатті 19. Туди входить 116 людей, 95 з яких – медики.

Потім провакцинують працівників пунктів щеплень, яких в області є 117. Там працює 351 медичний працівник. Далі в черзі працівники «ковідних» лікарень, лаборанти, які роблять тести на коронавірус, і працівники екстреної медичної допомоги.

За словами в.о. директора департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА Володимира Дзьомбака, 22000 доз вистачить, аби вакцинувати 11000 людей і провести ревакцинацію через 28 днів. Далі будемо чекати на другий транш вакцини, якою мають щепити військових, соціальних працівників, правоохоронців, рятувальників і вчителів. Потім на черзі ті, кому за 60 років, і люди із супутніми захворюваннями. Ну а далі – всі решта.

Втім, це дуже тривалий процес. У міністерстві охорони здоров’я прогнозують, що до кінця 2022 року провакцинують 50 % населення України. Тому варто набратися терпіння і не поспішати знімати маски.

Чекати все одно доведеться

Аби отримати вакцину безкош­товно, потрібно записатися до попереднього списку очікування. Це можна зробити через портал чи мобільний застосунок «Дія» або через контакт-центр МОЗ.

У першому випадку потрібно зайти на портал diia.gov.ua за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад, податкової) чи BankID. Далі перейти у розділ «Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19», вказати сферу діяльності та вибрати місто. Все, залишається чекати запрошення на вакцинацію.

Читайте також: Короноване Прикарпаття: про блок-пости, мобільний госпіталь та червону зону (ФОТО)

Із застосунком «Дія» схожа історія. Тільки треба завантажити додаток на мобільний та авторизуватись. Це можна зробити через Приват24, Monobank, або BankID НБУ. Потім через розділ «Послуги» записатися до листа очікування вакцинації.

А зареєструватися через контакт-центр МОЗ можна, зателефонувавши на номер 0 800 60 20 19. Треба буде вказати оператору ідентифікаційний код або серію та номер паспорта і, знову ж таки, обрати місто, в якому ви хочете вакцинуватися.

Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення. Але ви не зможете обрати, чим вакцинуватися. Як пояснювали у МОЗ, яку вакцину привезуть у пункт щеплень, або яку видадуть мобільній бригаді, тією і вакцинують.

Щодо приватних клінік, де можна буде вакцинуватися за гроші, сироватки там з’являться не раніше липня. Але величезного асортименту вакцин чекати не варто. На сьогодні, окрім AstraZeneca (CoviShield), в Украї­ні зареєстрована американська вакцина Pfizer. Можливо, буде ще доступний американський препарат Novavax та китайський Sinovac Biotech.

Вибір кожного

Наразі вакцинація в Україні є добровільною. Хоча президент Володимир Зеленський говорив, що для деяких професій – лікарів чи держслужбовців – вона може стати обов’язковою, жодних рішень після цих слів уряд не ухвалював. Тож, навіть будучи в зоні ризику, ви можете відмовитись від щеплення.

А от за кордоном інакша ситуація. У багатьох країнах уже є обов’язковим щеплення проти низки захворювань, як то гепатит, краснуха, дифтерія тощо. До списку може додатися й вакцинація від COVID-19. Відповідно, довідка про вакцинацію може стати обов’язковою для виїзду за кордон.

Читайте також: Максим Карпаш: (Пост) карантинна освіта

Приміром, австралійська авіакомпанія Quantas на міжконтинентальних рейсах братиме на борт лише людей, які зробили щеплення від коронавірусу. І з правової точки зору це не є порушенням, адже приватні компанії самі встановлюють правила.

Українські урядовці не виключають введення паспортів вакцинації від коронавірусу, якщо до такого кроку вдадуться інші країни. Та поки для нас це найменша проблема.

Справа в тому, що на столичному рівні ведуть мову про поширення на Івано-Франківщині мутованого коронавірусу – британського. На цьому акцентував на одному з брифінгів головний державний санітарний лікар Вік­тор Ляшко. Пов’язують його завезення разом із туристичними потоками взимку на Прикарпаття.

Про те, що вірус поводиться трохи дивним чином, наголосив на одній із прес-конференцій і головний санітарний лікар області Руслан Савчук: «За відсутності симптомів захворювання клінічна картина наростає миттєво, тобто є гній у легенях. Ті, хто звертається пізно, нагально потребують кисневої терапії, протокольного та навіть додаткового лікування».

Словом, бережіть себе. Мийте руки та перевіряйте інформацію.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.