Соціум Статті

У річках є все, крім коронавірусу. Як Франківськ готується до купального сезону

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Після послаблення карантину франківці масово повалили на береги річок, до озера. Хоч погода й не думає натякати на літо, ажіотаж довкола водойм чималий. Складається враження, що все місто просто втомилося карантинити.

«Репортер» з’ясовував, наскільки відпочинкові зони міста готові приймати франківців.

Підготовкою до купального сезону в Івано-Франківську традиційно займаються комунальні служби й рятувальники. Та цьогоріч особливих видатків на це місто не планує, бо витратилося на боротьбу з вірусом. Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснює – таке рішення прийняли ще й тому, що об’єкти біля річок та озера не потребують заміни чи капремонту. Ремонтуватимуть за потреби.

«Говорити лише про оснащені відпочинкові зони не варто, адже фактично всі береги обох Бистриць з настанням тепла перетворюються на суцільні зони відпочинку, – каже Смушак. – Ще кілька років тому ми зробили мінімальну інфраструктуру, зокрема на дамбі з боку вулиці Набережної поставили грибочки, лавки, урни, роздягальні. Так само з протилежного боку – біля металобази. Дві аналогічні зони зробили й на Бистриці Надвірнянській в районі вулиці Хоткевича. Якщо ж говорити про офіційний пляж, де є рятувальники і всі відповідні заходи, то він один – на міському озері».

Ремонтом і прибиранням відпочинкових зон займається КП «Благоустрій». Вони ж мають завозити пісок на волейбольні майданчики, зокрема на дамбу в районі Надрічної.

«Та як показала практика, просто висипати пісок на берег немає сенсу, бо після першої повені його одразу змиває», – пояснює Михайло Смушак.

Від повеней залежить і робота рятувальників, адже очищувати дно річок інколи доводиться не один раз, особливо після традиційних червневих дощів у Карпатах.

«Бистриця – це гірська річна, яка за кілька годин може потопити городи й хати. До того, як дійти до Франківська вона пливе гірськими селами, збирає непотріб, – говорить начальник міського управління з надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. – Як тільки починаються сильні дощі, вона наносить нові сюрпризи. Щороку ми витягуємо колеса, арматуру, палки, бляшанки – усе, чим можуть поранитися люди».

За його словами, хоч купальний сезон офіційно починається з 1 червня, та коли погода дозволить купатися – невідомо. Водо­лази розпочали чистити річки 26 травня, за чотири дні планують впоратися.

Медики Прикарпаття переконані, що хоч карантинні обмеження послаблюють – пляжів з великим скупченням людей все ж краще уникати. А те, що сонячні промені вбивають коронавірус, вважають байками, адже це нічим не підтверджено.

Лікар-терапевт Надія Сидор переконана, що заразитися Covid-19 через купання майже нереально.

«Більший ризик підхопити кишкову паличку чи лептоспіроз, – пояснює лікарка. – Звісно, я б радила взагалі утриматися від купання в озерах, адже там стояча вода і більша ймовірність розвитку бактерій. Та попри те, що Бистрицю Надвірняньку визнали найчистішою в басейні Дністра, а Солотвинська не надто від неї відстає, ідеальним варіантом є солона морська вода».

Щодо правил поведінки на пляжі в умовах карантину, то вони не надто відрізняються від уже звичних: тримати дистанцію, користуватися антисептиком.

«Крім антисептиків, нічого нового придумати фактично неможливо, – каже доцент кафедри дерматології та венерології мед­університету Олександр Александрук. – Вірус передається крапельним шляхом від хворої людини на відстані метр-півтора, тому, якщо ви йдете на пляж, найкраще тримати дистанцію мінімум два метри».

Від масок можна відмовитись суто з есте­тичних міркувань засмаги.

Ще одне правило, про яке нагадують медики, – уникати інтенсивного сонця у проміжку між полуднем і 16 годиною. Причому інтенсивність ультрафіолетового випромінювання на Прикарпатті найвища у другій половині травня та в червні.

«Саме на початку сезону найбільш ймовірно отримати сонячні опіки чи перегрітися, – говорить Олександр Александрук. – Також традиційно раджу людям зі світлим типом шкіри – рудим, блондинам – використовувати сонцезахисні засоби. Чим світліша шкіра – тим сильніший засіб. А тим, хто має навіть мінімальні пігментні утворення з нерівномірною формою, кольором, поверхнею, перш ніж починати сезон засмаги, варто показатися дерматологу. Адже є шкіра, для якої тривале сонячне опромінення підвищує ризик злоякісних утворень».

Антисептики згодяться і для оброблення місць після укусів. Це дозволить уникнути флеботодермії – підвищення чутливості шкіри до укусів комах. Також, зі слів медиків, у зонах відпочинку, особливо під деревами, є вірогідність підхопити лайм-бореліоз – інфек­ційне шкірне ураження, переносником якого є кліщі.

Насправді, влада міста досі точно не знає, якими будуть обмеження щодо купального сезону – чекають роз’яснень з Кабміну. Але звичайні франківці на Київ навряд чи зважатимуть.

Авторка: Тетяна Скоропляс

Прикарпатські пасічники розповіли, від чого мруть бджоли та чому це небезпечно і для людей (ФОТО, ВІДЕО)

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.