На останній сесії депутати Івано-Франківської міської ради затвердили «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів». Тепер нових директорів шкіл та завідувачів дитячих садочків Франківська прийматимуть лише на умовах контракту. А як бути, з тими, що вже працюють, пише Репортер.
Впровадженням контрактів для керівників загальноосвітніх, дошкільних, позашкільних навчальних закладів займатиметься департамент освіти та науки міської ради. Керівник департаменту Ігор Смаль розповідає, що сьогодні рішення доопрацьовують: розробляють відповідний пакет документів і механізм запровадження контрактної форми. За тиждень-другий, каже, все вже буде готово.
Він запевняє, що для чинних керівників радикально нічого не зміниться.
«Директор сам має висловити бажання, – наголошує Смаль. – Ніхто руки викручувати не буде. Це справа добровільна, але ми будемо фінансово спонукати переходити на контракт».
Зокрема, за словами Ігоря Смаля, керівникам, які погодяться працювати за контрактом, виплачуватимуть вищу зарплату за рахунок премій і надбавок. Каже, що будуть й інші переваги – контракт дозволить керівникам навчальних закладів мати більше важелів впливу, але не конкретизує яких. Мовляв, типовий контракт ще теж доопрацьовують.
Ще одна з новацій – на посаду керівника призначатимуть за рекомендацією конкурсної комісії.
«До комісії увійдуть компетентні та досвідчені фахівці, представники департаменту, школи, громадськості, – каже Смаль. – Усе відбуватиметься публічно. Конкурсний відбір буде прозорий, об’єктивний, що дозволить обрати кращого серед кращих».
На розгляд комісії, згідно з новим положенням, кандидат надаватиме перспективний план розвитку навчального закладу. Також щороку за цим планом доведеться звітувати про те, що зроблено за рік. Ігор Смаль запевняє, що звітування зроблять обов’язковим для всіх керівників, незалежно від форми трудового договору.
Контракт укладатимуть на один, три чи п’ять років. Його тривалість теж визначить комісія.
«Наприклад, якщо керівникові на час конкурсу 60 років, але він має здоров’я, сили, досвід працювати, то чому б ні? – каже Смаль. – Але в цій ситуації контракт з ним укладуть на три роки».
Директори шкіл чи завідувачі дитсадочків, які роками займають керівну посаду навряд чи добровільно відмовляться від неї та перейдуть на контрактну форму. Тож настрої серед освітян непрості. Поки що вони не поспішають змінювати трудовий договір.
«Директори шкіл обговорювали з профспілкою питання контракту і дійшли до висновку, що ми не проти переходити на контракт, якщо таку систему введуть на законодавчому рівні, – говорить Світлана Якимів, директор школи № 25. – Але тільки якщо вона діятиме для всіх освітян: від начальника департаменту і його заступників до всіх керівників. Ми вирішили, що немає чого бігти поперед потяга».
Директор СШ № 5 Ярослав Олексин каже, що таке рішення міської ради – незаконне. Чоловік налаштований більш категорично. У новому законі «Про освіту» передбачено контрактну форму. Однак поки що закон пройшов лише перше читання.
Колись, згадує Олексин, влада вже намагалася контролювати директорів навчальних закладів контрактами, та це тривало не довго.
«Я не проти контракту і не проти конкурсного відбору, – зазначає Ярослав Олексин. – Питання, що стосується проведення конкурсу, я підтримую, бо змагальність має бути. І люди, які претендують на таку посаду, мають озвучити свою програму, переконати комісію.
У свій час, ще за мера Богдана Боровича, директорів шкіл уже переводили на контракт, але згодом довели незаконність такого рішення і його скасували. Кожна влада старається мати важіль впливу. І я вважаю, що контрактна форма стане таким важелем».
Також, зазначає директор школи, рішення приймали з незрозумілим поспіхом. За його словами, фахівців-освітян, директорів шкіл не запросили до обговорення цього питання.
«Чому не почекати, поки приймуть закон? Видно, комусь хочеться мати більший вплив на директорів, – припускає Олексин. – Перша спроба голосування провалилася – депутати не підтримали. На другій спробі не дотрималися процедури і навіть не було кому доповідати. Але проголосували, тому що є більшість в міській раді».
Те, що контракт стане одним із важелів впливу департаменту, Ігор Смаль не заперечує. Та запевняє, що контракт – вигідний для всіх сторін освітнього процесу.
«Коли директор створює авторитарну модель керівництва, або авторську, яка не влаштовує вчителів, депутатів, департамент і батьків в тому числі, контракт дозволить ввести роботу директора у правові рамки, – пояснює Смаль. – Це дисциплінуватиме директорів і департамент».
Дисципліна – річ потрібна. Бо ж є і такі директори шкіл, з якими ніхто впоратися не може, наприклад, у школі № 1. Залишається надіятись хіба на контракти. Але ще б із комісіями не накрутили. А то замість фахівців опиняться там «політично чемні» та й навибирають собі подібних. Щоб не вийшло так, як при обранні нового керівника ЦСМ.
Comments are closed.