Війна Соціум Статті

Тепло буде не всім. Хто у Франківську зимуватиме без опалення

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківцям пообіцяли включити тепло у понеділок, 18 жовтня. Втім, опалення буде не у всіх домівках. А ще без тепла можуть лишитися бюджетні установи, зокрема, школи та лікарні, пише Репортер.

Непідйомні цифри

У понеділок, 11 жовтня, у міськраді відбулося екстрене засідання комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. В порядку денному було лиш одне питання – газ для опалення бюджетних установ.

Так, наприкінці вересня Кабмін, «Нафто­газ» та Асоціація міст України домовились не піднімати тарифи на тепло в цьому сезоні. Вони підписали меморандум і затвердили ціну на газ для населення – 7,42 грн за куб, а для державних і комунальних установ – 16,39 грн. Втім, з’ясувалося, що, попри домовленості, компанії не готові постачати газ за цінами нижче ринкових, а це понад 30 грн за кубометр. А в місцевих бюджетах таких грошей просто нема.

Наприклад, за словами керівниці міського управління охорони здоров’я Марії Бойко, на опалення міських лікарень і поліклінік потрібно 25 тис кубів. І якщо купувати газ по 30 грн, то місту це обійдеться в 750 тис грн. Тобто, втричі дорожче, ніж передбачалося.

«Заклади охорони здоров’я на сьогодні не мають опалення. Температура у стаціонарах 18-19 градусів. Це при тому, що у палатах має бути не менше 21-23, – каже Марія Бойко. – Усі наші заклади мають договори на постачання газу. На початок року ціна була 7,85 грн. Тож ми передбачали, що на тепло потрібно буде 250 тис грн. Якщо ж рахувати по 30 грн, як нам було запропоновано минулого тижня, то це вже буде 750 тис. Тобто, щоб отопити наші заклади, з міського бюджету потрібно додатково виділити пів мільйона. Це великі гроші, і ми не маємо звідки їх взяти».

Читайте також: Автівки зупинять парковками. Які автомобільні майданчики у Франківську скоро стануть платними

В освітніх закладах така ж ситуація. Зокрема, за словами директора міського департаменту освіти та науки Ігоря Максимчука, газом у Франківську опалюються 11 шкіл, 10 садків і п’ять закладів позашкільної освіти. Аби там було тепло, потрібно понад 250 тисяч кубів газу.

«Якщо взяти ту ціну, що є в меморандумі, то нам буде потрібно 4 млн 312 тис, а якщо брати ту ціну, що нам зараз пропонують постачальники газу, то буде 7 млн 609 тис. Це непідйомні цифри для освітнього бюджету», – говорить Ігор Максимчук.

Разом з тим, без тепла можуть лишитися заклади культури й соціального захисту. Через це на території Івано-Франківської громади, як і в області загалом, оголосили надзвичайну ситуацію техногенного характеру.

Без лімітів і з боргами

Виконуючий обов’язки директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Микола Тимченко розповів, що нині ведуться переговори з «Нафтогазом» щодо затвердження лімітів на газ. Відповідно, затягується формування тарифів на тепло.

«Ми сподіваємось отримати ліміти на газ по тих цінах, які зафіксовані в меморандумі, – каже Тимченко. – Бо по тій ціні газу, яку сьогодні пропонує «Нафтогаз України», економічно обґрунтований тариф для населення зросте десь на 30 %. Але офіційної ціни ще немає і це суттєво впливає на підготовку тарифу. Наразі очікуємо від компанії комерційної пропозиції щодо трьох категорій споживачів».

Ситуацію ускладнюють борги теплокомуненерго. На сьогодні комунальне підприємство винно тільки «Нафтогазу» понад 500 млн грн. Боргують також «Івано-Франківськгазу» за транспортування палива.

«Оскільки середньодобова температура знижується, ми написали звернення до «Івано-Франківськгазу» з проханням відкрити вентилі. Та, зважаючи на той борг, який ми сьогодні маємо, – 27 млн грн – за транспортування газу, переговори будуть важкими», – говорить Микола Тимченко.

А ще є борг по зарплаті працівників – приблизно 3 млн. За словами Тимченка, його планують погасити найближчим часом.

Разом з тим, франківці винні ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» понад 117 млн грн.

Читайте також: Місто закриватися не хоче. Як франківський бізнес готується до посилення карантину

Ще одна проблема – застарілі мережі. Головний інженер ТКЕ Іван Кедик розповідає, що цьогоріч підприємство витратило понад 4 млн грн на поточний ремонт мереж та обладнання. Але цих грошей недостатньо.

«Мережам, які ми експлуатуємо, по 30-40 років, – каже Кедик. – Тобто, вони вже підлягають капремонту. На жаль, через недостатнє фінансування ми не можемо привести їх у належний стан. Але ми ремонтуємо, де є аварійні пошкод­ження, які виявляємо під час гідравліки. Також цього року були проведені планові ремонти. Але хоч підприємство ще більш-менш готове до опалювального сезону, є багато питань по будинкових системах опалення. Вони зношені. За останні роки будинкові мережі ремонтувалися від сили в 50 будинках».

Загалом підприємство забезпечує теп­лом 624 багатоповерхівки, 29 шкіл, 27 дошкільних закладів, 41 установу охорони здоров’я та 29 об’єктів соціально-культурної сфери. На балансі ТКЕ нині є 35 котелень, 59 індивідуальних теплових пунктів і 25 центральних теплових пунктів.

Людям теж не солодко

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків постійно наголошує на тому, що містянам потрібно переходити на індивідуальне опалення. Мовляв, це полегшить життя всім. Місто перестане витрачати гроші на постійні ремонти теп­ломереж і підтримання системи у належному стані. А люди самі зможуть конт­ролювати температуру в квартирах і витрати. Втім, сказати легше, ніж зробити.

«Маємо сьогодні ряд будинків, які переходять на індивідуальне опалення і вже демонтували системи централізованого. Хоча ми просили не робити цього, якщо вони не встигають замінити мережі до початку опалювального сезону, – розповідає мер. – Зокрема, це будинки на Бандери,10; Бандери,60; Бельведерська, 2; Бельведерська, 63; Коновальця, 42; Коновальця, 46; Коновальця, 124; Національної гвардії, 22; Незалежності, 99; Незалежності, 101; Сорохтея, 9А; Шевченка, 78; Тролейбусна, 9; Франка, 10А; Хоткевича, 85-3. По кожній адресі ми зараз пробуємо вирішувати проблеми, але…».

Читайте також: Руслан Марцінків: «Там, де є хороші речі, я завжди буду дякувати»

Але проблеми в тому, що в людей просто немає грошей на встановлення індивідуального опалення.

Наприклад, Ірина Ващишак мешкає на Целевича,1. Жінка розповідає, що ще минулого тижня мешканці її будинку не знали, чи буде в них тепло цієї зими. Справа в тому, що підписи щодо відключення від централізованого опалення вони зібрали ще три роки тому, але, коли цьогоріч справа дійшла до заміни мереж, то з’ясувалося, що люди не готові за це платити.

«Влітку ми зробили кошторис на заміну внутрішніх стояків і фасадні роботи, – розповідає пані Ірина. – Сума вийшла немала – близько 400 тис грн, а люди сказали, що не мають звідки платити. Ми не знали, що робити. Частина мешканців заплатила і сварилася, що треба щось вирішувати. Частина справді не має грошей, наприклад, пенсіонери. А є люди, які просто уникали розмови. Вирішили, що поки грошима скинуться ті, що мають можливість заплатити, а решта – буде повертати, коли матиме. Наразі газовики нас поставили в чергу на реконструкцію мереж на листопад, але ніхто не знає, коли закінчаться роботи».

Також не відомо, що нині робити з будинками, про які говорив Руслан Марцінків. Адже газовики починають роботи тільки після того, як отримують 100 % оплати. При цьому, вартість робіт сягає від 300 тис до понад мільйона гривень. А ще треба викласти за документацію та обладнання. Тож у середньому на індивідуальне опалення в квартирі треба витратити від 40 до 70 тис грн. Для багатьох це – космос.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Фото: Depositphotos

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.