Люди Світ Статті

США, Італія, Німеччина, Ізраїль. Як проходить вакцинація в інших країнах – розказують франківці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Україні порівняно недавно почалася вакцинація від COVID-19. І хтось ставить під сумнів її якість, а дехто просто боїться. За кордоном вакцинація стартувала значно раніше.

Тож «Репортер» розпитав прикарпатців у світі – як там у них?

Американці все розуміють

Своєї черги на вакцинацію очікує 30-річна Юлія Бабак з Франківська. Вона вже 15 років мешкає в американському місті Ферфілд штат Коннектикут.

Жінка розповідає, що у кожному штаті США вакцинація проходить по-різному. У Коннектикуті її поділили на фази.

«Зараз вакцинують весь медичний персонал, мешканців будинку перестарілих, вчителів, а також усіх, хто має справу з великою кількістю людей – у тюрмах, у домі для безпритульних, – розказує Юлія. – А також усіх, кому від 55 років. З 22 березня мають почати вакцинувати людей 45-54 років, з 12 квітня – 35-44, а з 3 травня – 16-34 роки».

Для американців доступні три вакцини: Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, тож можна обирати. За словами Юлії, перші дві потрібно колоти двічі з перервою у три й чотири тижні, а Johnson & Johnson – лише раз.

«Багато знайомих вже провакцинувалися, – розповідає Бабак. – Люди почуваються безпечніше. Ефекти в них різні. Я особисто не зустрічала нікого, кому було зле після першої дози. Хіба коли вводили другу, то є незначні симптоми. Я потрапляю в останню фазу, оскільки мені 30 років, тому ще маю час вибрати вакцину. На щастя, її вистачає».

До теми: Олександра Пришляк: «Від пандемії врятує лише вакцинація»

На вакцинацію треба записатися заздалегідь. Є різні клініки й аптеки, де це можна зробити. Попри те, що ситуація у штаті не була аж такою критичною й нині стабільна, досі не все відчинене. Люди дотримуються карантину, чемно стоять у чергах, носять маски й на вулиці.

«Я працюю у міській бібліотеці і зараз ми відкрилися лише на дві години в день, – говорить Юлія. – Коли книжки повертають – не чіпаємо їх чотири дні. В мене на роботі є кілька людей, у кого родичі та друзі померли або сильно хворіли. Також багато телефонують у бібліотеку, що не можуть повернути книги, бо хворі. То ми дозволяємо тримати і штрафу не беремо. Відчутно, що люди вже втомилися, їм допекли ті маски, закриті бізнеси, лімітоване відвідування. Але всі розуміють, що так потрібно».

Ізраїль завершує

Франківчанка Олена Кашпер розповідає, що вже майже вся країна провакцинована. Вона мешкає у Тель-Авіві. Масова вакцинація у них розпочалася ще 20 грудня. Для цього використовували вакцини німецько-американського виробництва Pfizer / BioNTech, а також американську Moderna.

Днями Олена вже отримала другу дозу, перша була ще 19 лютого. Каже, лише трохи боліла рука. Вона ходила на щеплення разом із старенькою мамою, яка перенесла вакцинацію без жодних симптомів.

Мати Олени – медик, а чоловік працює парамедиком. Днями він буде вакцинуватися вперше. За словами Олени, в Ізраїлі нема такого, що коли ти медик – тебе вакцинують першочергово. У чергу записувалися всі і всі отримували свою дозу у зазначений день.

Читайте також: Усе про щеплення. Чому прикарпатцям не варто боятися індійської вакцини (ІНФОГРАФІКА)

«Мій начальник ходив за другою дозою, – розказує Кашпер. – У нього клініка навпроти офісу. Казав, що сиділа одна медсестра і ще питала, чи не знає він ще когось, хто не вакцинований, бо вона не має роботи і їй нудно. А влітку нам обіцяють, що почнуть вакцинувати дітей. Але там поки що тривають дослідження».

За словами Олени, Ізраїль лише зараз починає трохи виходити з карантину. Відкривають різні заклади, відновили частину авіарейсів, але тільки для своїх громадян. Втім, дозволи люди отримують через спецкомісію і після повернення з-за кордону мають сидіти два тижні на ізоляції.

Італія чекає

Світлана Синишин родом з Калущини, але вже 13 років мешкає у місті Местре, що біля Венеції, розповідає, що наразі вакцину там отримали медики, вчителі, а також старенькі люди.

Всього вже провакциновано понад вісім мільйонів людей.

Та незважаючи на це, каже Світлана Синишин, в країні знову оголосили локдаун – уже третій.

“Ми знову закриті до 6 квітня. Ситуація дуже напружена, бо лікарні знову переповнені”,- каже жінка.

За її словами, досі багато вакцинували AstraZeneca, але наразі уряд Італії її заборонив, бо ніби виявили якісь дефекти.

“У квітні очікують на Johnson & Johnson. До вересня обіцяли вакцинувати 80 % населення. Чекаємо, – говорить Світлана».

Берлін не розслабляється

Франківчанка Лілія Звончук – одна з перших, хто вакцинувався в Німеччині, ще 12 січня. Дівчина працює фельдшером у столичній клініці Vivantes. Тоді ж у них почали вакцинувати людей у будинках перестарілих і медиків – за згодою. Крім того, в першу чергу вакцинували тих, хто в зоні ризику. Оскільки Ліля працює на станції підозри на коронавірус, то потрапила до цієї обов’язкової категорії.

«Усі наші працівники отримали листа на електронну пошту з підписами всіх головних лікарів клініки, мовляв, вони самі будуть вакцинуватися і закликають нас, – пригадує Звончук. – Ми отримали дві дози Pfizer. Після першої у мене три дні була температура 37.6, а через три тижні після другої ефект відчувався сильніше. Температура підвищилась до 38 і голова – як у тумані. Радили пити парацетамол. Але так було лише два дні».

За її словами, лікарі пояснювали: чим гірше тобі від вакцини, тим краще, адже організм бореться проти того, що йому ввели.

«Але ми й далі всі працюємо у масках та тримаємо дистанцію, хоча ситуація вже краща, – розповідає Ліля Звончук. – На станції підозри, де я працюю, нині є два пацієнти. А недавно вона була просто перепов­нена – по 30-50 людей. Одні йшли – інші приходили. Таких станцій у Берліні багато. Наприклад, спершу пацієнт поступає на швидку, де йому роблять експрес-тест. Якщо негативний і нема симптомів – відправляють на звичайну станцію лікувати те, на що людина скаржиться. Коли ж тест позитивний і є симптоми – відправляють на станцію підозри на COVID-19. Там ще раз роблять ПЛР-тест, і там людина перебуває доти, поки не прийде 100 % результат – це десь два дні. Якщо позитивний – на станцію, де вже конкретно лікуються люди з коронавурусом, а якщо негативний – на звичайну станцію чи додому».

Також Ліля розказує, що нині починають відкривати звичайні станції, тобто відділення, які раніше забрали повністю під коронавірус. Залишили хіба одну велику.

«Усе повертається до нормального життя, – говорить Звончук. – Але Берлін і загалом Німеччина були закриті повністю на 2-3 місяці. І все одно ще не розслабляються все відкривати. Я коли читаю новини з дому чи спілкуюся з рідними, то злюся, чому в нас так усе легковажно».

Авторка: Світлана Лелик
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.