Соціум

Комікси змінюють місто. Урбаністи створили іронічний «Франек, добрий ранек»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Аби зробити Івано-Франківськ кращим, комфортнішим і доступнішим для людей, не обов’язково тут народитися. Це доводять троє урбаністів — Олександр Шевченко, Дарина Подольцева та Ярослав Яковлєв. Вони створили книжку іронічних коміксів про наше місто «Франек, добрий ранек», кошти від продажу якої спрямують на розвиток міста.

_MG_6629

Придумав — зробив

Книжка скетчів, книжка коміксів, захалявна книжка, арт-бук — назвати цю збірку можна по-різному. По факту це невелика книжка-записник, в якій 86 сторінок з коміксами та сатиричними замітками, набір чистих жовтих стікерів для творчості та маленький олівець. Автори очікують, що читачі приєднаються до творення міських коміксів і продовжать справу, малюючи карикатури у книжці. Збірка є своєрідним соціальним проектом, адже має на меті залучення франківців до вирішення долі міста через урбан-комікси.

«Мета нашого проекту — зробити так, щоб містяни дивилися на Івано-Франківськ іншими очима, розуміли його інакше, як побачили його ми, — пояснює Олександр Шевченко. — Наш проект створений за принципом «придумав — зробив». Він не про комікси, а про зміни в місті. Це книжка для лінивих — там цікаві історії, і не потрібно багато читати. Також вона може стати сувеніром для гостей міста».

_MG_6630

Арт-бук «Франек, добрий ранек» вийшов накладом у 500 примірників. Книжка коштує 80 грн і всі кошти від продажу спрямують на міський проект. Наразі творці коміксів ще не визначилися, на який саме. Як зізналася Дарина Подольцева, вони розглядають інфраструктуру на річці чи міському сквері або ж приєднаються до створення скверу перед друкарнею в центрі Франківська.

Прокидайся і дій!

Олександр Шевченко і Дарина Подольцева з Києва, а Ярослав Яковлєв — з Харкова. Однак саме Франківськ об’єднав цих дуже різних людей із різних міст. І нині вони презентують абсолютно новий і несподіваний спосіб урбаністичних змін. Наскільки він ефективний, побачимо згодом, однак проект — однозначно цікавий.

_MG_6621

Киянин Олександр Шевченко вже два місяці мешкає у Івано-Франківську. Тут він працює в команді платформи «Тепле місто». А почалося все ще у вересні, коли Івано-Франківськ став пілотним містом для проведення першої міжнародної школи урбаністики в Україні «CANactions». Тоді до нас з’їхалися урбаністи та архітектори з усієї країни, щоб спільно розробляти та втілювати новаторські проекти з розвитку міських територій.

Як розповідає архітектор Ярослав Яковлєв, школа «CANactions» обрала Івано-Франківськ як дуже гарне місто для урбаністичних досліджень.

«Воно невелике, тут є добрий культурно-етнічний шар, подекуди ще залишилися радянські сліди, — пояснює Ярослав. — Місто цікаве з багатьох сторін. Івано-Франківськ не ми вигадали, нам його запропонували, ми пішли назустріч і приїхали».

набор-стикеров

Тоді ж і виникла ідея назви. На одній із зустрічей школи хтось вигукнув: «Франек, добрий ранек!», щоб підняти всім настрій. Вигук сподобався, вирішили так і назвати збірку коміксів. Урбаністи додають, що це ще й певний заклик до мешканців міста, щоб вони приділяли йому більше уваги. До слова, на першій сторінці книжки до читача звертаються англійською «Franek, wake up & run it», тобто: «Франек, прокидайся і дій».

Місто на стікерах

Під час досліджень у школі «CanActions»,  які тривали з жовтня по грудень, команда урбаністів вивчала Івано-Франківськ як особисто, так і зі слів самих франківців. У процесі Ярослав почав малювати місто на жовтих стікерах у вигляді коміксів. Також паралельно на стікерах почали малювати і франківські новини.

«Ми відслідковували те, що відбувається в місті, знайшли парадокси та зобразили їх у карикатурному й сатиричному вигляді «на злобу», — розповідає Олександр Шевченко. — Потім із цих матеріалів зробили книжечку».

Міст у майбутнє, один - добре, але два набагато краще!jpg

«Ми тоді подумали, що матеріал про місто — цікавий. Вийшло нестандартно і прикольно, — додає Дарина Подольцева. — Згодом Ярослав домалював ще комікси. Сподіваємося, що наша книжка стане цікавим сувеніром  для мешканців і гостей Івано-Франківська».

Щоб надрукувати книжку, команда подалася на грант фонду WNISEF, що інвестує у підприємства малого та середнього бізнесу в Україні та Молдові. Несподівано для себе проект з коміксами переміг з-поміж 269 заявок з усієї України.

_MG_6631

«Ми просили мало, просили на дивне й тікали швидко, — жартує Ярослав. — Багато було проектів на виготовлення лавок, смітників. Тож, частково ми отримали грант за рахунок того, що проект був незвичним. Сподіваємося, що це буде цікаво і франківцям».

На цьому вони не зупиняються. Наразі розглядають можливість роботи і з іншими містами. Думають про Київ, Харків, Одесу.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.