Минулого тижня з’явилася інформація, що у франківських лікарнях бракує медичного персоналу. Проблема справді була, але щойно зменшилася кількість хворих, то й потреба у додаткових руках зникла.
Втім, розслаблятися не варто, пише «Репортер».
Там більше платять
За даними Центру Разумкова, через пандемію коронавірусу в Україні звільнилися майже 34 тисячі медпрацівників. Щоправда, більшість була пенсійного й передпенсійного віку. З них, вже за даними електронної системи охорони здоров’я НСЗУ, з квітня 2020 року в Україні звільнилися понад 5000 лікарів спеціалізованої ланки. У службі пояснюють, серед звільнених чимало людей похилого віку і на їхнє місце прийшло понад тисяча молодих фахівців. Але й ніде правди діти – чимало медиків виїхали працювати за кордон.
Наприклад, до польської агенції з працевлаштування подали заявки близько 2000 лікарів і 3000 медичних сестер з України. Для залучення українських лікарів Польща пішла на безпрецедентні кроки. Сенат ухвалив так званий «ковідний акт», відповідну поправку до закону по боротьбі з COVID-19, яким скасовується обов’язкова нострифікація (підтвердження) дипломів українських і білоруських лікарів.
Цією ж поправкою медикам, які лікують хворих на COVID-19, удвічі підвищили зарплати. Разом з надбавками їхня заробітна плата становить близько 12-15 тисяч злотих. Нині це приблизно 100 тисяч гривень.
Читайте також: США, Італія, Німеччина, Ізраїль. Як проходить вакцинація в інших країнах – розказують франківці
В Україні ж у квітні-вересні 2020 року середньомісячні витрати на оплату праці (до відрахування податків) у закладах, які надають спеціалізовану медичну допомогу, становили:
- керівники закладів – 23,5 тис грн;
- лікарі – близько 9 000 грн;
- середній медперсонал – 7 500 грн;
- молодший медперсонал – 6 100 грн.
Втім, хоч медичних кадрів нині катастрофічно бракує, чисельність зареєстрованих безробітних у сфері охорони здоров’я є однією з найбільших – 28,4 тисячі. До порівняння у 2019 році було 17 тисяч. А кількість зареєстрованих вакансій станом на 1 листопада 2020 року у сфері охорони здоров’я складала 27,7 тисячі.
Вже втягнулися
В Івано-Франківській області ситуація виглядає кращою, ніж загалом в Україні. До прикладу, за даними обласного центру зайнятості, станом на 1 березня було 184 безробітні медсестри (медбрати) і лише п’ять вільних вакансій. Ще 158 прикарпатців претендують на роботу молодшої медичної сестри (молодшого медбрата) та санітарки (санітара), але вільних вакансій в центрі зайнятості для них немає.
У лікарнях теж нині персоналу вистачає. При цьому ще минулого тижня в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні бракувало вісім терапевтів, чотири анестезіолога й 16 медсестер.
«Ми готувалися до відкриття додаткового відділення у кардіодиспансері. Тому питання стояло так: якщо місто хоче відкривати ще одне відділення, то най шукає персонал. На щастя, все минулося, – пояснив «Репортеру» заступник головного лікаря ЦМКЛ Володимир Вовчук. – Звісно, зараз є велике навантаження, але ми, як то кажуть, вже втягнулися, відпрацювали схеми. Тож на сьогодні нам людей вистачає. Та й кількість хворих зменшується, зменшується кількість летальних випадків. За добу до нас поступили тільки 22 людини, а минулого тижня – по 60-70 хворих».
Читайте також: Щеплення не поспішає. Хто на Прикарпатті гальмує вакцинацію
Не було в ЦМКЛ й масових звільнень через COVID-19. Єдине, торік, коли почалася пандемія, одночасно звільнилося близько 20 санітарок. Що ж до лікарів, то за весь період карантину звільнилися тільки троє. І, за словами Вовчука, то були люди в поважному віці, за 70 років. Тобто, з групи ризику.
В.о. генерального директора обласної інфекційної лікарні Микола Стовбан теж каже, що проблем із лікарями немає. Єдине – бракує молодшого медичного персоналу, який би піклувався про хворих.
«На тому тижні ми прийняли на роботу двох лікарів, – розповідає Микола Стовбан. – Нам дуже пощастило, що нас підтримав центр зайнятості. Але треба ще три-чотири медсестри та три-чотири санітарки. Справа в тому, що зараз побільшало тяжких хворих, їх треба погодувати, перевернути і так далі. Тобто лікувати є кому, а от для догляду за хворими людей треба більше. І це виключно на період пандемії. Я на цьому наголошую: нам потрібні люди для догляду за хворими на COVID-19».
В обласній дитячій клінічній лікарні медичного персоналу теж вистачає. Станом на понеділок, 22 березня, з діагнозом COVID-19 в пульмонологічному відділенні лікувалися 43 дитини.
«Нам людей повністю вистачає, в нас ніхто з роботи не розрахувався, – каже гендиректор ОДКЛ Тарас Мельник. – Усі працюють і чекають підвищення зарплат, бо в нас було вісім пакетів медичних послуг, а тепер 13. Але «ковідних» виплат лікарня ще не отримувала. Договір з НСЗУ на лікування хворих на COVID-19 ми уклали лише в березні й перші «ковідні» кошти отримаємо, напевно, в середині квітня. Але наші хворі повністю забезпечені дорогими медикаментами. В нас ніхто нічого з ліків не купує. Сподіваюся, нам потім компенсують. А як не компенсують, то так і буде. Дітей мусить хтось лікувати».
Хворі стали «важчі»
Лікар-інтерн терапевтичного відділення міської лікарні № 1 Вікторія Ружило каже, хоч лікарів у відділенні вистачає, пацієнтів таки забагато.
«У нас, у терапевтичному відділенні, зараз десь 60 хворих, і це тільки на одному поверсі. У неврології також лежать хворі на COVID-19. Ще два відділення облаштували в пологовому, – розповідає Вікторія. – Але людей вистачає. Протягом року з’явилося багато нових медсестер, а санітарки ті, що й були».
За її словами, хоч офіційно статистика свідчить про зменшення кількості хворих, у стаціонарі людей не меншає. Особливо багато нових поступлень після вихідних.
«Зараз ми приймаємо дуже багато хворих, – говорить Вікторія Ружило. – Сьогодні до лікаря, з яким я працюю, поступило п’ятеро людей, у відділення загалом – більше десяти. Але ще маємо кілька вільних ліжок».
Читайте також: Медики говорять голосно. Чому працівники інфекційної лікарні не отримують обіцяні доплати
А от медсестра ЦМКЛ Альона Вдовиченко розповідає, що хворих в їхньому відділені не так вже й багато, але всі вони важкі.
«У нас немає проблем з персоналом. Але наша маніпуляційна медсестра ходить працювати у відділення, яке відкрили в кардіодиспансері. Так само наших дівчат раніше викликали в пологовий, – каже Альона. – Щодо хворих, то багато поступлень було на початку березня. Зараз трохи менше, але вони всі «важкі». Пригадую, я чергувала 7 березня і на моїй зміні померла жінка – це було вперше за рік роботи».
Справа в тому, каже медсестра, що нині пацієнтів госпіталізують з дуже низькою сатурацією. І якщо рівень кисню в крові критично низький, то не допомагають навіть кисневі концентратори.
Разом з тим, медики прогнозують погіршення епідеміологічної ситуації. Мовляв, хоч зараз статистика йде на спад, найближчим часом все може кардинально помінятися.
«Карантинні обмеження ніхто не виконує, їх просто ігнорують, тому через 1,5-2 місяці ми прогнозуємо збільшення кількості хворих, – говорить Володимир Вовчук. – Якщо це буде інший штам, то хвиля буде гострою, бо ж вакцинація, самі бачите, йде дуже туго. Лише сподіваємось, що не буде потреби у відкритті нових відділень».
Comments are closed.