Статті

Плечі болять від освіти. Чи готові франківські школи перейти на електронні підручники

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Підняти шкільний портфель буває важко дорослому, не те що п’ятикласнику. Сім уроків на день, на кожен по підручнику – і наплічник має вагу. Міносвіти намагається запроваджувати електронні книжки, на сайті уже можна завантажити підручники і вчитися по них удома або носити електронну книжку на уроки.

Легкий папір

Цьогоріч з сайтів Міносвіти та Інституту модернізації змісту освіти можна завантажити електронні підручники. По них можна вчитися, поки немає надрукованих або просто приносити на урок завантаженими на планшет. Поки що є книжки для всіх класів, крім третього, шостого і одинадцятого, але їх обіцяють додати. Крім української, учні можуть завантажити підручники російською, кримськотатарською, молдовською, польською, румунською та угорською мовами навчання.

За словами Уляни Чупрунової, методиста інформаційно-методичного цент­ру франківського департаменту освіти і науки, міністерство оплатило видавництвам право виставити ці підручники в електронному варіанті. Закуповувати електронні книжки-гаджети у школи найближчим часом не планують.

Читайте: Міносвіти уклало онлайн-бібліотеку, де можна безкоштовно завантажити шкільні підручники

«Електронні книжки для дітей у школу закуплять, якщо буде відповідне фінансування. Для початку має відбутися апробація і вже потім буде видно, чи реалізують цей проект, – каже Чупрунова. – Але деякі держави вже відмовляються від електрон­них підручників на користь паперових варіантів, щоб діти могли тримати книжку в руках, гортати її. Щодо важких рюкзаків, то коли йде розрахунок підручників, які мають бути в портфелі у школяра, їх зважують і визначають, який папір легший. Деякі предмети поділені на дві частини, на кожну – по книжці, щоб дитина носила менше».

Гаджети урокам не заважають

У школах кажуть, нічого не мають проти електронних книг і планшетів, головне, щоб діти на них дійсно вчилися, а не займалися своїми справами.

«Цього року є ще не всі підручники, тому діти використовуватимуть елект­ронні варіанти, якщо мають планшети, або роздруківки, – каже Світлана Якимів, директор 25 школи. – Але зазвичай ми підручниками забезпечені і кількість уроків розрахована так, щоб діти не були перевантажені».

У приватній школі-садку «Перша ластівка» у перших чотирьох класах взагалі не задають домашніх завдань, тому книжки носити додому не потрібно.

«У нас є школа продовженого дня, діти можуть вчити уроки там. Якщо дитина хоче вдома щось повторити – бере книжку з собою, – говорить Тетяна Мирошниченко, директор «Першої ластівки». – Найчастіше малих дітей забирають батьки, вони й несуть книжки. Учні середніх класів теж зазвичай виконують домашні завдання у школі. У нас є інтернет, діти користуються планшетами, гаджетами, шукають потрібну інформацію, ми живемо у XXI столітті».

Читайте: Франківські школярі в новому навчальному році знову їздитимуть безкоштовно

У школі № 5 також дозволяють користуватися електронними підручниками, але при цьому вчителі контролюють, чи учні не займаються дурницями замість навчання.

«Крім того, діти сидять за партами по двоє і домовляються, хто які підручники несе, – розповідає директор п’ятої школи Ярослав Олексин. – Також минулого року ми закупили шафки-локери. Учні зможуть тримати там підручники. Ті діти, які живуть далі від школи чи мають проблеми зі здоров’ям, отримають шафки в першу чергу. Шафки закриваються на замок, є камери відеоспостереження».

Портфель важить 7 кг

За словами лікарів, надто важкий наплічник у майбутньому може спричинити хвороби.

«Дитячий організм ще не повністю сформований. Важкі рюкзаки можуть призвести до деформації суглобів, – каже Мирослава Кузюк, лікар спортивної медицини. – Вважається, що для дітей початкової школи вага рюкзака не повин­на перевищувати 10 % ваги тіла. Для старшого віку – 15 %. Порожній рюкзак має важити не більше 700 грамів. Він повинен щільно лежати на спинці дитини, бути ортопедичним, ширина не має перевищувати ширини плечей дитини. Якщо портфель буде більшим, то деформуватиме плечові та ключові суглоби, збільшуватиметься навантаження на поперек, нижньо-грудний відділ і таз. Це в майбутньому може призвести до сколіозу чи грижі».

За словами Мирослави Кузюк, крім шкоди для хребта, від важкого рюкзака йде навантаження на стопу, що призводить до плоскостопості.

Читайте: Супрун розказала про що слід подбати батькам школярів

Важкі портфелі спонукають робити незаплановані покупки. Не кожна сім’я має змогу купити електронну книжку чи планшет. Але іншого виходу в батьків немає.

«Коли мій син був у шостому класі, шкільний портфель важив сім кілограмів, – каже мама семикласника, яка попросила не називати її імені та прізвища. – Діти мусять мати на парті хоча б один підручник. Дехто носить по черзі, але дівчинка, з якою сидів мій син, мала планшет, тому він повинен був носити всі книжки сам. Цього року додали нові предмети, тож ми мусили купити планшет, бо він уже почав сутулитися. Для мене це марна трата грошей, тому що вдома є комп’ютер, але виходу не було».

Навіть якщо дитина готова носити всі книжки, у школах їх може не виявитися. За словами Уляни Чупрунової, ще взагалі немає підручників для першого і десятого класів. Для п’ятого поки що є 72 % підручників, цього тижня мають завезти решту. Тому деяким учням у будь-якому разі доведеться купувати планшет або ж роздруковувати сторінки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.