Минуло 3,5 роки відтоді, як під час пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі, поблизу Львова, загинуло четверо людей. Троє рятувальників і працівник комунальної служби гасили вогонь, коли на них обвалилися тонни сміття.
Чому «Репортер» про це згадав? Бо на франківському полігоні теж бувають пожежі.
Пощастило, що зверху
У жовтні рятувальники двічі гасили пожежу на полігоні твердих побутових відходів у селі Рибне. Саме туди звозять сміття з Івано-Франківська, а також із Тисменицького, Надвірнянського, Богородчанського районів та сіл Яремчанської міськради.
24 жовтня сміття горіло на площі 300 м2, а 29 жовтня на площі 150 м2. І хоч на полігоні є спеціальні помпи та рукави для подачі води, які встановили на випадок пожежі, все ж таки довелося викликати рятувальників.
Директор КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз розповідає, що перша пожежа трапилася о сьомій годині ранку. В той час на полігоні не було працівників, які б могли швидко загасили вогонь. Ще й вітер «допоміг».
«Розгоралося воно дуже швидко, – розповідає Мороз. – В 07:07 спалахнуло, а в 07:15 вже горіло метрів 10-15. Вітер подув, і ми мусили викликати пожежників, бо я зрозумів, що самі ми з тим ради не дамо. Протягом години вогонь локалізували, хлопці добросовісно працюють. А до двох годин загасили. Та й нам пощастило, що горіло зовні».
Читайте також: Франківськ атакує сміття. Як мерія планує боротися з відходами
Після того, як пожежу загасили, працівники полігону разом з рятувальниками взялися шукати джерело вогню. Для таких випадків навіть купили спеціальний екскаватор. Знайшли – бочку з карбідом.
«Розумієте, зараз ми приймаєм різні побутові відходи, – говорить Юрій Мороз. – Мої працівники не можуть перевірити все. А люди недобросовісні, викидають акумулятори, батарейки».
Пояснює, що нині на полігоні є 2 млн тонн сміття. Коли воно утрамбовується і починає гнити, то накопичується багато метану.
«Для нас найбільш небезпечні періоди – осінь та рання весна, – розповідає Мороз. – В цей час температура й тиск в середині полігону дуже високі, а ззовні – повітря розріджене. Тоді достатньо однієї іскри, аби почало горіти. А такого, щоб нам хтось збитки робив і спеціально підпалював полігон, не пригадую».
Допомогли інвестори
Аби вирішити проблему з газом, який накопичується на полігоні, у травні 2017 року там встановили біогазову станцію. Пробурили 28 свердловин та запустили дві когенераційні установки потужністю 330 кВт / год кожна. Це дозволило не лише добувати біогаз, а й переробляти його на електроенергію.
Загальна вартість станції – 27 млн грн, однак жодної бюджетної гривні на неї не витратили. Бо ж її встановила компанія Clear Energy в рамках інвестиційного проєкту. Вироблену електроенергію компанія продає за «зеленим» тарифом. Але за умовами договору 23 % електроенергії залишається місту.
«З травня 2017 року було вироблено 9 млн 32 тис 384 кВт електроенергії, – говорить Юрій Мороз. – А за те, що компанія використовує полігон, нам перерахували 5 млн 412 тис грн».
Сортувальна лінія, яку запустили в минулому році, теж допомагає наповнювати бюджет КП «Полігон ТПВ». За одну зміну через лінію вдається пропустити 50-60 тонн сміття.
«За 2018-2019 роки ми отримали 1299 тонн відсортованої сировини і заробили на цьому 1 462 641 грн», – каже Мороз.
До теми: Робота із запашком. Хто сортує франківське сміття (ФОТО)
Ще одним позитивом є завершення будівництва фільтратопроводу протяжністю 13,5 км, про який говорили ще з 2016 року. Наразі фільтратопровід працює в тестовому режимі і, якщо випробування будуть успішними, невдовзі його здадуть в експлуатацію.
Справа в тому, що все сміття, яке привозять на полігон, має певну вологість. Коли воно утрамбовується, то виділяється фільтрат – отруйні рідини. Досі ці рідини збирали у так звані фільтратники, їх на полігоні у Рибному є два, а потім вивозили спеціальною технікою на утилізацію. Але коштує це недешево. А ще є ризик, що при рясних дощах і зливах ці відстійники прорве. Тоді токсини потраплять у ґрунти та місцеві водойми.
Фільтратопровід з’єднав водостічну систему полігону з каналізацією в Пасічній. А звідти рідкі відходи стікатимуть на водоочисні споруди в Ямниці.
Майбутнє – за заводом
Якщо ще п’ять років тому полігон у Рибному приймав 250 тонн сміття на день, то нині возять щонайменше 400 тонн. Це приблизно 60 % усіх відходів, які нині продукують на Прикарпатті. Якщо так піде й надалі, то полігон вичерпає свій ресурс до 2027 року. Саме тоді має закінчитися договір оренди землі, відповідно й термін експлуатації сміттєзвалища.
Вирішити проблему міг би сміттєпереробний завод. За словами міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, в Рибному для цього є всі передумови.
«На полігоні провели величезну роботу, – каже мер. – Ми збудували фільтратопровід, тож проблем з фільтратом вже не буде. Перед тим поставили сортувальну лінію, яка успішно працює. Ще й біогазову установку маємо. Назвіть мені навколишні полігони, які б провели таку роботу?».
Читайте також: Руслан Марцінків вважає, що «Слуга народу» захоче зганьбити місцеву владу, – інтерв’ю
За словами Юрія Мороза, аби побудувати сміттєпереробний завод, потрібно 50 млн євро і два роки. Знайти інвесторів, переконує, не проблема. Але проблема отримати землю, бо ділянка, на яку поклали око, належить Міністерству оборони України.
«Ми зверталися до колишнього прем’єр-міністра Гройсмана і тодішнього міністра оборони Полторака з проханням виділити нам землю в 10,5 га на будівництво заводу. Адже нині цими землями керує військовий держлісгосп, – розповідає Мороз. – Тоді нам прийшла відповідь, що вони не проти. Але ви розумієте, що зараз змінилася влада, і в неї інші пріоритети».
Окрім того, проблемою є те, що ділянка, на яку претендує «Полігон ТПВ», вкрита лісом.
«Але ми зробили наукове обґрунтування і з’ясували, що цей ліс не має цінності, тож його можна вирубати», – каже Юрій Мороз.
Якби завод вдалося побудувати, то в області закрили б усі сміттєзвалища. Свого часу міські голови Івано-Франківська, Коломиї, Надвірної, Калуша підписали меморандум про єдину програму «Поводження з твердими побутовими відходами». Йшлося про те, що в Коломиї, Надвірній та Калуші будуть так звані перевалочні пункти. Тобто туди будуть звозити сміття з навколишніх сіл, а потім транспортувати його на полігон до Рибного.
Ну, таке. Скільки чекають обіцяного, ви самі знаєте. А в Україні цей термін, виглядає, трохи довший.
Comments are closed.