Минулого тижня в Івано-Франківську таки провели громадські обговорення щодо підвищення вартості проїзду до 5 і 7 грн. В управлінні транспорту і зв’язку кажуть, що вони таку ініціативу не підтримують, до того ж мер їм заборонив працювати над цим питанням. Але люди на слухання все ж прийшли, аби сказати своє «проти» і десь навіть «за».
Почути всіх
Управління транспорту та зв’язку Івано-Франківської міської ради підготувало на розгляд виконкому проект рішення з підвищення тарифів на проїзд у міському транспорті. Згідно з проектом, з 06:00 до 20:00 проїзд коштуватиме 5 грн, а з 20:00 до 23:00-7 грн. Що ж стосується пільговиків, то з 10:00 до 16:00 проїзд буде без обмежень, а в інший час залишаються три пільгових місця. Тобто, як і є, але дорожче.
До теми: Мер Франківська хоче запровадити три муніципальні автобусні маршрути
Та перед розглядом проекту мусять вислухати думку громади. У залі засідань виконавчого комітету зібралися перевізники, представники громади, активісти і один депутат міськради – Стефан Магас. На початку слухань начальник управління транспорту та зв’язку Олег Ганчак каже: отримав протокольне доручення від міського голови від 28 листопада – припинити опрацювання питання із підвищення тарифів за проїзд.
«Мешканці є утримувачами послуг, і ми зобов’язані прислухатися до їхньої думки. Не стоїть питання, чи управління проти чи за. Управління почує всіх, – говорить Ганчак. – Питання нелегке, обговорювати його складно, бо кожна сторона бачить свої проблеми. Є ще позиція міського голови, від якої управління не має права відходити, бо ми – одна команда».
Далі упродовж двох годин висловитися могли всі охочі.
«До тарифу входить вартість палива. Зокрема, якщо вартість зростає більше як на 10 %, це є підставою для підвищення тарифу, – пояснює заступник Ганчака Андрій Гіглюк. – Крім того, згідно з обстеженням пасажиропотоків, у середньому 40 % пасажирів маршруток їдуть безоплатно».
Перевізники запропонували формулу розрахунку вартості проїзду, в якій визначальним є пасажиропотік. А от порахувати точно, скільки ж пасажирів перевозять франківські маршрутки, фізично не можна, хіба вірити перевізникам на слово.
В управлінні транспорту кажуть, що вони під час інспекцій разом з активістами проводять свої підрахунки пасажирів. Втім, показники різняться від маршруту та години.
Мешканка міста Вікторія Тимків поцікавилась, скільки квитків було видано під час моніторингу:
«Ви говорите, що в маршрутках їздить значна частка пільговиків, але звідки ви знаєте про пасажиропотік, якщо водії квитків не видають? Мені дали лише один квиток за весь час».
Гіглюк пояснив, що коли в салоні є працівники управління, то водії квитки видають. І при перевірках за невидані квитки водіїв штрафують.
«Люди не хочуть платити більше, а перевізники хочуть заробити, – говорить член громадської ради контролю Тарас Грейда. – Маю дві пропозиції: щоб наші комунальні підприємства взяли в перевізників автобуси в оренду, а ще – ввести плату для пільговиків, хоча б одну гривню».
Така ж пропозиція пролунала і щодо школярів, бо їх у маршрутках теж їздить багато. А у підсумку виходить, що за рахунок тих, хто змушений буде платити 5 чи 7 грн, покривають затрати на пенсіонерів та учнів.
Активістка Наталя Сербин нагадала ще й про те, що міська влада зовсім не компенсовує приватникам перевезення пільговиків, а, крім того, каже, згідна платити і 7 грн, лиш би була якість перевезень і дотримані всі вимоги.
Як платите, так і їдете
Логіка перевізників залишилася та сама – валюта стрибає, пальне дорожчає, ціни на комуналку та харчі ростуть, значить, і вартість проїзду треба підвищувати. Нарікають на те, що мінімальна заробітна плата росте, а водіям її не піднімають, бо немає з чого.
«Наші послуги десь не відповідають тим вимогам, які б ви хотіли бачити, – говорить представник перевізника «Корида-транс» Олег Стахів. – А завтра водієві не буде, що вдягнути. Ми мера попередили ще в лютому. Цього року вже майже 20 автобусів продали з міста, щось згнило, щось дійшло до жахливого стану. Автобуси, які ви називаєте скотовозками, будуть зупинятися. Тоді 50 % міста стане».
До теми: «25-й маршрут, то взагалі скотовозка», – Руслан Марцінків проти підняття тарифів на маршрутки
Скаржаться перевізники і на аварійний стан доріг, на яких нищаться автобуси. Через поломки машини сходять з маршрутів, а нові, кажуть, нині придбати нереально. За підрахунками одного з перевізників, новий автобус доведеться відробляти як мінімум сім років.
«Новий автобус коштує 73 тисячі доларів. Аби його відробити, треба по одній тисячі гривень заробляти в день на маршруті і при цьому всі гроші відкладати. Якщо не підніметься проїзд чи не відмінять пільгові категорії, всі пересядете на ровери. Ми згідні брати і по три гривні, якби всі платили», – говорить один з перевізників.
Врешті, підприємці заявили, що ладні віддати автобуси місту в оренду, аніж возити людей за 4 гривні.
За дві години вислухали всіх, Олег Ганчак закінчив слухання та пообіцяв усі пропозиції винести на розгляд виконкому.
З проектом рішення можна ознайомитися на сайті виконавчого комітету. Пропозиції приймають до 24 грудня в управлінні транспорту та зв’язку за адресою вулиця Грушевського, 21 (тел. 55-19-13, 55-19-90) та на електронну пошту if_transport@ukr.net.
То де ті зміни?
Останнє підвищення вартості проїзду було не так давно – у 2015 році. Тоді проїзд подорожчав у травні до 3,50 грн, а вже в червні – до 4 грн. Натомість обіцяли уніформу та бейджики для водіїв, обов’язкові квитки, а ще GPS-трекери, аби відстежувати рух маршруток містом. А пасажирів без квитка ще й мали штрафувати на 80 грн.
Вартість підняли, а зміни так і не прийшли. За зелені футболки забули після першого похолодання, квитки на початках водії наче й мали, але видавали неохоче, а люди й не вимагали, а тим, хто просив, водії кидали квитки пачками. Тож і ця новація звелася нанівець. А от трекери таки встановили. Нині стежити, коли автобус прибуде на зупинку можна в системі Dozor.
Обіцяної чистоти і ввічливості теж не дочекалися. Хоч мешканцям спершу влада обіцяла – якщо брудно, можна не платити. Але де там? Усім треба на роботу, в школу, садок чи на ринок. Тож люди і далі їдуть як доведеться, коли терплять, а коли – скаржаться. Та покращення не приходить.
З липня по вересень управління отримало понад 200 звернень, зауважень, пропозицій, склало 16 актів та стягло з перевізників 30 600грн штрафів.
Чи зміниться щось після чергового підвищення вартості? Скоріш за все ні. Бо і курс долара, і вартість ковбаси та палива теж ростимуть. У перевізників та їх водіїв знову будуть причини для чергового діалогу, а в людей – потреба встигнути вчасно на роботу.
При цьому міський голова Руслан Марцінків на черговій оперативній нараді вкотре повторив, що не згідний на підняття тарифів. Відтак дав доручення пропрацювати питання, як взяти у лізинг автобуси, аби просто витіснити перевізників і весь транспорт у місті зробити комунальним.
Comments are closed.