Люди Спорт Статті

Людмила Лузан – людина тижня у «Репортері» (ФОТО)

Цього номера «Репортер» відзначає Людмилу Лузан, веслувальницю з Івано-Франківська. На чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное 24-річна спортсменка виборола золото, срібло та бронзу.

В історії веслування завоювати одразу три медалі на світових змаганнях ще не вдавалося жодній українці.

У командному заліку збірна України стала третьою. На чемпіонаті світу в Копенгагені веслувальники нашої збірної здобули п’ять медалей, з яких три золоті. Як повідомляє федерація каное України, це найкращий результат виступів збірної на чемпіонатах світу з 1993 року.

Людмила Лузан здобула золото у каное-двійці з Анастасією Четверіковою на дистанції 500 м. Срібло – в одиночному розряді на дистанції 500 м та бронзову медаль – в каное-четвірці на дистанції 500 м з Оленою Циганковою, Юлією Колесник та Анастасією Четверіковою.

Також цьогоріч Людмила Лузан виборола бронзу в дебютному виді жіночого каное в історії Олімпійських ігор. А перед цим вперше в історії України здобула чотири медалі на чемпіонаті Європи з греблі: дві золоті, срібну та бронзову. Пишатися є чим.

Народилася Людмила 27 березня 1997 року в Івано-Франківську. В одному зі своїх інтерв’ю на сайті федерації каное України вона розповіла, що мама відразу зрозуміла – Людмила буде спортсменкою. У чотири роки її віддали в секцію спортивної гімнастики, де дівчина прозаймалася десять років.

«Гімнастика давалася мені дуже нелегко, адже було чимало травм. Якийсь період я ходила, тому що було потрібно, не відчуваючи при цьому ніякого задоволення, – говорить Людмила. – Інші дівчата могли робити більше, ніж я. А мені через те, що у мене був великий зріст, велика для гімнастики вага, чекати великого успіху не було сенсу».

Після чергової травми Лузан пішла з гімнастики й за прикладом брата вирішила спробувати себе у веслуванні – тоді якраз з’явилося жіноче каное. Так спортсменка стала вихованкою франківського веслувального клубу «Альбатрос», а її першим тренером був Сергій Батуманкоєв.

«Я відразу зрозуміла, що це значить – любити вид спорту, яким зай­маєшся, кожен день ходити із задоволенням на тренування, мріяти про великі досягнення. Сама собі дивувалася, як це можна йти на тренування і повертатися з них з таким задоволенням. Засинала з посмішкою на обличчі, з думкою про те, що завтра піду на веслування, де від тренувань отримувала неабияке задоволення. Я зрозуміла, що веслування – це справа мого життя», – каже Лузан.

Попередній гімнастичний досвід став корисним у веслуванні. І хоч перемоги далися не одразу, за рік Людмила Лузан стала чемпіонкою України. Ще за два – виграла чемпіонат Європи серед юніорів, стала третьою на чемпіонаті світу, а потім – срібною призеркою II юнацьких Олімпійських ігор у 2014 році.

У збірній Людмила Лузан спробувала себе у двійці з Анастасією Четверіковою. І нині їхня двійка є найсильнішою в Україні, виборює призові місця на міжнародних змаганнях і здобула медалі на Олімпіаді.

Сьогодні Людмила Лузан представляє Полтавську область і тренується зі спортивним клубом «Гірник» (Горішні Плавні). Також вона є однією з трьох веслувальниць світу, що мають результат вище 46,0 секунд у каное-одиночці на дистанції 200 м. Один із кращих результатів в історії жіночого каное вона показала на Кубку світу в Сегеді.

Бажаємо нашій землячці подальших успіхів, зокрема й на наступній Олімпіаді, яка вже не за горами – у 2024 році.