Історія Газета

Легенди Станиславова. Овації з тухлими яйцями

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У міжвоєнний період станиславівська поліція доносила, що все більше місцевих євреїв стають прихильниками руху сіоністів-ревізіоністів. Його метою було відновлення єврейської держави на обох берегах ріки Йордан.

Ідеям ревізіоністів симпатизували станиславівські торговці й підприємці, студентська спілка «Бар Кохба», спортивні товариства «Гасмонеа», «Маккабі», «Гакоах», а також єврейський аналог Пласту – «Бейтар», пише «Репортер».

Площа Міцкевича, 1933 рік. Фото Генрика Поддебського з польського цифрового архіву NAC

Головним ідеологом сіоністів-ревізіоністів був Володимир Жаботинський (1880-1940). Народився в Одесі, потім перебрався до Петербурга, де зайнявся журналістикою. В часи Першої світової сформував єврейський легіон, який воював у складі британської армії. Після війни мешкав у Палестині, але активно подорожував Європою та агітував євреїв переселятися до Святої землі. Виступав проти соціалістів, вважав дипломатичний шлях визнання єврейської держави недієвим і ратував за силовий варіант.

У Станиславові Жаботинський був тричі. Історик Любов Соловка відшукала цікаві подробиці перебування головного ідеолога ревізіоністів на Прикарпатті.

Вперше він прибув сюди 8 грудня 1930 року. Його зустрічали захоп­лені прихильники, яких стримували польські поліцейські та єврейські бейтарівці. У кінотеатрі «Тон» (теперішній «Люм’єр») Жаботинсь­кий прочитав лекцію про життя в Палестині та закликав євреїв Станиславова їхати на історичну батьківщину. Поліція нарахувала на заході близько 2000 людей.

Володимир Жаботинський

Не обійшлося й без курйозів. Коли авто з почесним гостем проїжд­жало через площу Міцкевича, тутешні соціалісти… закидали його гнилими яйцями.

Наступного разу Жаботинсь­кий приїхав сюди у квітні 1933. Його симпатики зробили правильні висновки. Побоюючись чергової провокації соціалістів на вокзалі, вони зустріли потяг у Галичі та непомітно доставили гостя автомобілем до Станиславова.

Автор: Іван Бондарев
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні