Минулого тижня працівників Лисецької лікарні зібрали на нараду, аби повідомити про звільнення. Мовляв, реформування галузі охорони здоров’я та перехід на контрактування з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), передбачає оптимізацію медзакладу – скорочення ліжкового фонду та зменшення чисельності штату, пише Репортер.
І все б нічого, але під скорочення потрапив весь персонал акушерсько-гінекологічного відділення. Куди насправді рвуться навіть жінки з обласного центру. Навіщо вбивати те, що добре працює?
Воно вже не наше
Коротеньку екскурсію пологовим відділенням Лисецької лікарні «Репортеру» проводить акушер-гінеколог Ігор Дубецький. Спершу показує післяпологову сімейну палату – простора, світла кімната з двома ліжками, дитячим ліжком і пеленальним столиком. В кутку під стіною – телевізор. За стінкою санвузол та душова кабіна – все нове, чисте.
«Ми стараємось створювати комфортні умови для породіль і немовлят, щоб було, як вдома. Жінка сама вибирає, хоче вона бути одна в палаті чи з кимось. Так само в нас є сімейний пологовий зал», – розповідає Ігор Дубецький, рушаючи в бік того самого залу.
У коридорі зустрічаємо акушерку Наталію Палійчук.
«Ходіть, покажу, які ми купили шафки для роздягальні, – каже пані Наталія та веде на перший поверх будівлі. – Жінка, коли до нас приходить, то може тут переодягтися, залишити верхній одяг і свої речі. Все закривається на ключ. Ми скидалися грошима, аби купити ці шафи. А ще ми з дівчатами дзеркало собі тут поставили. Але тепер на меблі наліпили номери і сказали, що це власність лікарні».
Піднімаємось назад на другий поверх. Біля операційної Ігор Дубецький розмовляє з колегою – акушером-гінекологом Василем Стефанюком.
«Ось, дивіться, який в нас ремонт в операційній, кисень є, – каже той. – Ми тут народжуємо. Не виходить – наркоз і тут же кесарів розтин. В нас такі умови, аби почати кесарити, потрібно 10 хвилин. В області лікарям треба на це вдвічі більше часу».
«І завжди питаємо, який наркоз жінка хоче – загальний чи спинальний», – додає Ігор Дубецький.
«В жінки було розшарування плаценти, при цій акушерці, в другій годині ночі – продовжує розповідати Василь Стефанюк та показує на пані Наталю. – 10 хвилин, і майже мертва дитина вийнята, реанімована й жива! А зараз можете зайти в четверту палату, там лежить жінка, якій я у 2019 році робив кесарів розтин. У липні 2020 року їй робили друге кесареве в Івано-Франківську, бо ми були закриті. А вчора її кесарили тут – третя дитина, 3800. Спитайте її, що таке Франківськ, а що таке Лисець, і чому вона саме сюди хотіла. Вона має з чим порівнювати».
Читайте також: Пошта вже на колесах. Один день з мобільною бригадою у селах Прикарпаття (ФОТО)
«В нас тут є всі апарати, кувези, – починає розповідати іншу історію Наталія Палійчук. – Ми в них виходжували дітей, які мали по 900 грамів, коли родилися. Колись викидень не вважався за дитину. Було, що приїхала бригада з області та каже: якщо дитина проживе тиждень, то ми у вас її заберем. То я тиждень коло кувезу просиділа, здоров’я своє втратила, а тепер, виявляється, ми нікому не потрібні».
Поки розмовляли, почали збиратися й інші працівники акушерсько-гінекологічного відділення. Вони прийшли на збори, де їх мали повідомити про звільнення. Адже з 1 січня відділення планують закрити, хоч офіційного наказу про згортання ліжок ще немає.
«Ми не мали нічого, нам умови не створювали. Лиш пофарбували стіни в жовтий колір і сказали: ось вам ремонт, – вже на виході каже Наталія Палійчук. – За свої гроші поставили ось цю перегородку з гіпсокартону і облаштували кухню, бо раніше їли в коридорі. Меблі з дому носили. Пральна машина у відділі полетіла, то ми купили нову за свої гроші. Але тепер це все переписали на лікарню і воно вже не наше».
Прикра оптимізація
На зборах медичного персоналу у четвер, 28 жовтня, головував заступник генерального директора з медичної частини Лисецької лікарні Ярослав Чеснок. Він повідомив, що є наказ № 238 від 28 вересня, яким передбачено скороченням ліжкового фонду на 65 ліжок. Відповідно, 29 вересня був виданий наказ № 240 «Про зміни в організації виробництва і праці та внесення змін до штатного розпису у зв’язку зі скороченням штату та чисельності працівників».
«Для покращення організації та підвищення рівня надання спеціалізованої медичної допомоги хворим, враховуючи статут, господарський кодекс, кодекс законів про працю України, прийнято рішення про скорочення штату чисельності працівників КНП «Лисецька лікарня»», – зачитав наказ Ярослав Чеснок.
За його словами, 30 грудня із штатного розпису лікарні виведуть 30 посад. Відповідно, звільнять 30 працівників.
«Згідно з законом, за два місяці ми повинні персонально повідомити всіх працівників про скорочення їх посад, – сказав Ярослав Чеснок. – В нашій лікарні такі неприємні події відбуваються вже не перший раз, тому процедуру ви всі добре знаєте. Ви маєте право підписати або не підписати письмове попередження про звільнення. У випадку непідписання, складається акт, що ви ознайомлені з наказом, і на тому процедура попередження закінчується».
Читайте також: До суду по базар. Навіщо міськраді центральний ринок і що далі (ФОТО)
Відтак, керівниця відділу кадрів Лисецької лікарні Христина Осипів зачитала наказ № 254 від 25 жовтня 2021 року «Про попередження працівників про заплановане звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності штату та змінами штатного розпису». Згідно з цим наказом, під скорочення потрапили: медсестра процедурної терапевтичного відділення, медсестра по догляду за хворими хірургічного відділення, медсестра центральної стерилізаційної, четверо водіїв, прибиральниця та… 22 працівники акушерсько-гінекологічного відділення.
Що ж стосується завідувача акушерсько-гінекологічного відділення Віталія Семенчука, то його попередили про переведення на посаду лікаря акушера-гінеколога хірургічного відділення. Мовляв, у хірургії планують залишити 10 ліжок гінекологічного профілю. Але це тільки на словах, відповідного наказу ще ніхто не бачив.
«У разі відмови працівника від роботи на нових умовах, розірвати трудовий договір за пунктом 6 статті 36 КЗпП з виплатою вихідної допомоги. 30 грудня 2021 року привести штатний розпис у відповідність», – процитувала Христина Осипів наказ № 255 від 25 жовтня 2021 року «Про внесення змін в організацію виробництва та праці».
Ніхто не говорить відкрито
Офіційно підставою для скорочення медиків стала недостатня завантаженість відділення. На цьому наголошує заступник медичного директора Микола Осипів.
«Ми дивилися звіти НСЗУ. Скільки на даний час було прийнято пологів і скільки коштів було отримано. Як з’ясувалося, цього недостатньо для виплати зарплати», – каже Осипів.
Натомість, завідувач пологового Віталій Семенчук переконує, жодне відділення лікарні не заробляє більше. Адже найбільше коштів НСЗУ відшкодовує по пакету «медична допомога при пологах» – 10 382 грн. Окрім того, акушерсько-гінекологічне відділення отримує 2 109 грн за кожну гістероскопію.
«Ми приймаємо щонайменше 10 пологів на місяць і заробляємо для лікарні понад 104 тис грн. Яке відділення лікарні заробляє такі гроші? – обурюється Семенчук. – При тому, що ми не працювали через коронавірус майже п’ять місяців, ми далеко не на останньому місці в області по пологах. За цей рік в нас народили 107 жінок, з них 80 % іногородніх. До нас їдуть народжувати, бо нам довіряють. Я вже мовчу про те, що наш пологовий першим в області отримав відзнаку «Чиста лікарня». А це дуже престижна нагорода».
Лікар переконує, що в майбутньому, якщо відділення буде працювати, прибутки виростуть в рази. Тільки тариф на медичну допомогу при пологах зросте з 10 до 15 тисяч гривень. До того ж, НСЗУ планує виплачувати кошти за кожну операцію гінекологічного профілю.
«А ще закон нам не забороняє залучати позабюджетні кошти, – розповідає Віталій Семенчук. – Наприклад, ми можемо облаштувати ще дві палати покращеного планування. Одна така вже є – з душовою кабіною, телевізором – усе як вдома. Люди готові платити за кращі умови. Звісно, офіційно, через касовий апарат. Але нам не дають цього робити. Лікарня так і не затвердила перелік платних послуг, які ми можемо надавати».
Читайте також: Одна година у лікарні. У франківській ЦКМЛ всі хворі, які поступають з ковідом, потребують кисню (ФОТО)
Та найгірше те, каже Семенчук, що ніхто відкрито не говорить про закриття відділення. Офіційно йдеться лише про оптимізацію та скорочення штату. Втім, зрозуміло, що, якщо всіх працівників пологового звільнять, то приймати пологи та доглядати жінок буде нікому. І хоч Семенчуку запропонували посаду акушера-гінеколога, він на неї погоджуватись не збирається.
«Я хочу, аби мене звільняли разом з усіма. А потім хай оголошують конкурс на вільну посаду. Якщо я вважатиму за потрібне лишитися в цій лікарні, то піду на конкурс», – говорить заввідділенням.
«Маємо давати життя, а не очі закривати»
Власне на цьому погані новини для медиків не закінчилися. За словами Ярослава Чеснока, найближчим часом Лисецька лікарня планує укласти договір з Національною службою здоров’я та отримати пакет на лікування COVID-19. І як тільки це станеться, акушерсько-гінекологічне відділення перепрофілюють у відділення для прийому хворих на коронавірус.
«Усі знають, що наша лікарня включена у список медзакладів, які будуть надавати допомогу хворим на коронавірус, – пояснює Чеснок. – Має бути розгорнуто 80 ліжок. У зв’язку з цим згортаються ліжка пологового відділення, а його працівники будуть включені в чотири команди, які працюватимуть в ковідному відділенні. Це робиться для того, аби дати людям роботу до 1 січня».
Втім, персонал акушерсько-гінекологічне відділення від такого рішення, м’яко кажучи, не в захваті. Розповідають, коли їхнє відділення закрили вперше, то з хворими на COVID-19 погодилися працювали всі. Втім, медики так і не дочекалися ні подяки, ні доплат.
«Ми приймали по 25 хворих зі свіжим коронавірусом на добу і нам не заплатили. Замість обіцяних 300 % доплати дали 50 %, – розповідає Василь Стефанюк. – За один місяць я взагалі отримав тисячу гривень доплати. Зате, коли я перший раз захворів, то викинув 22 тисячі на лікування – в мене є всі чеки. Пульс в мене був – 112, а сатурація – 91. Щоб ви розуміли, при сатурації 93 вже давали маску. Слава Богу, другий раз переніс у легкій формі».
За його словами, лікарку, яка наважилася поскаржитися на «гарячу лінію» на відсутність виплат, керівництво медзакладу цькувало щодня, на кожній п’ятихвилинці.
Читайте також: У дорогу з довідкою. Як у прикарпатців перевіряють Covid-паспорти під час поїздок (ФОТО)
Також люди обурюються, що коли мова зайшла про відкриття ковідного відділення, то в першу чергу вирішили згорнути ліжка пологового.
«Лікарня досить велика – розрахована на 140 ліжок, – говорить Віталій Семенчук. – Наш корпус справді оптимізований, він закритого типу і вміщає 80 ліжок для коронавірусних хворих. Але ми не можемо зрозуміти, чому не згортається 40 ліжок терапевтичного відділення? Чому не згортається 40 ліжок хірургічного відділення, де лікується в середньому 8-10 хворих? В нас є 20 гінекологічних, 10 пологових і п’ять ліжок патології вагітних. Я казав: забирайте 15 ліжок гінекологічного відділення, нам і п’ять вистачить. Але пологові я не віддам, та й патологія нині повністю заповнена. Там лежать жінки із загрозами, токсикозами. Мені що, їх на вулицю вигнати?»
За словами Семенчука, якби в керівництва лікарні було бажання, то знайшовся б і вихід з цієї ситуації. Наприклад, можна було б перенести акушерсько-гінекологічне відділення в інший корпус. Тоді персонал міг би спокійно допрацювати два місяці.
«Де таке написано, що гінекологи, неонатологи та акушерки мають ковід лікувати? Ми розуміємо, що цим людям треба допомагати і ми всі там були. Але на це мають бути відповідні спеціалісти, зокрема терапевти. А ми маємо давати життя людям, а не, перепрошую, очі закривати. Чому нам не дадуть спокійно ці два місяці допрацювати? Приміщення ж простоює», – підтримує колегу акушер-гінеколог Наталія Брикайло.
На ці закиди нинішнє керівництво Лисецької лікарні відповіді не має.
«Я не директор, я тимчасово виконую обов’язки, тому на всі питання я вам не відповім», – сказав Ярослав Чеснок.
А спитати гендиректора установи Тараса Скоропада ми не змогли – він на лікарняному. Сподіваємось, скоро одужає, бо його думку також хочуть почути депутати Лисецької селищної ради, які так само проти закриття відділення. Зрештою, за селищною радою й має бути останнє слово, бо лікарня нині є комунальним підприємством, а не приватною власністю.
Comments are closed.