Люди Статті

Герої нікому не потрібні, – чому атовці їдуть на форум в Яремче

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
27-28 жовтня в Яремче відбудеться форум учасників війни на сході України. Ветерани говоритимуть про проблеми, з якими стикнулися після війни – від медичної та психологічної реабілітації до соціального захисту.

А головне – атовці будуть ділитися власними проектами, які допомагають воякам соціалізуватися після війни.

Всеукраїнський ветеранський форум взялися організовувати місцеві асоціації учасників АТО. Для них це неабияка подія, адже приїдуть побратими майже з усіх областей.

«Ідея організувати подібний захід в мене з’явилася, коли я ще був в зоні АТО, в 2015 році, – розповідає секретар обласної Асоціації учасників та ветеранів АТО Андрій Фармуга. – Насправді, коли я заступав на чергування, в мене з’являлося дуже багато вільного часу. В такі моменти придумував, чим буду займатися, коли повернуся додому. Точно знав, що це буде якось пов’язано з ветеранами. Роздумував, які заходи могли б бути цікавими. Шукав в інтернеті, як працюють ветеранські організації в інших країнах. Хотів долучитися до створення майданчика, який би об’єднав усі мурашники, і нині така можливість з’явилася».

До теми: У Франківську міська асоціація учасників АТО запроваджує фонд соціальної допомоги

За словами голови Івано-Франківської міської Асоціації учасників АТО Василя Андріїва, головна мета заходу – поділитися цікавими ідеями, які вдалося втілити в життя.

«Насамперед форум проводиться для того, аби ветеранські організації могли обмінятися досвідом реалізації певних проектів, – каже Андріїв. – З кожної області ми запрошували представників 2-3 ветеранських організацій. Кожна спілка має цікаві ідеї, але працює локально – лише у своїй області чи місті. Нам цікаво почути про проекти, які реалізували в Дніпрі, Одесі чи Харкові. Можливо, деякі зможемо втілити в нашій області, та для цього треба більше дізнатися про механізми їхньої роботи. Окрім ветеранських ініціатив, також хочемо представити волонтерські та реабілітаційні програми. Адже саме вони відіграють основну роль – повертають учасників бойових дій у мирне життя».

Попередньо на форум зголосилися приїхати ветерани із 14 областей. Програма включає в себе чотири основні блоки: проблеми учасників бойових дій, проекти та ініціативи, реабілітація в Карпатах, підписання меморандуму про співпрацю між організаціями.

До теми: Атовців запрошують на курси менеджерів безпеки бізнесу – за гроші НАТО

Позаяк форум в Яремче, то і презентувати свої напрацювання першими будуть прикарпатські атовці. Похвалитися, насправді, є чим, адже в нас успішно працюють такі проек­ти, як «Житло воїнам АТО», житлово-будівельний кооператив «Соціум», охоронна фірма «Рубіж» та інші.

«Ми не випадково робимо акцент саме на цих програмах, – говорить Василь ­Андріїв. – Ні для кого не секрет, що найбільші проблеми, з якими стикаються хлопці після війни, мають соціально-побутовий характер. Мова йде про житло, працевлаштування і забезпечення своєї сім’ї. З іншого боку, вони не відчувають себе потрібними суспільству. Більшість люду чомусь думає, що ця війна десь далеко і вона їх не стосується. Відповідно ці люди не сприймають ветеранів як захисників».

До теми: Міська асоціація учасників АТО хоче взяти під охорону садки, школи і університети Франківська

«Насправді, знайти роботу для ветерана – дуже велика проб­лема, – додає Андрій Фармуга. – Наприклад, до війни чоловік працював столяром, вернувся героєм, а герої, виявляється, нікому не потрібні. Тому для форуму ми спеціально підібрали успішні кейси ветеранів, які себе реалізували, заробляють гроші і, в першу чергу, працевлаштовують таких самих, як вони».

Розібратися з бюрократичними питаннями, з якими стикаються атовці, допоможе «Юридична Сотня». Це громадська організація, яка почала свою роботу ще під час подій на Майдані. А з початком війни юристи-волонтери захищають права ветеранів та їхніх родин.

До теми: Тільки зібрав перший урожай. На Прикарпатті атовця виганяють з землі (ВІДЕО)

Також на форум запросили представників міністерств, що дотичні до роботи з військовими.

«Нам є що показати урядовцям, а ще ми маємо до них багато запитань, – говорить Василь Андріїв. – Зокрема є питання щодо створення міністерства ветеранів. Про це говорять ще з минулої весни. Але жодних зрушень досі нема. А таке міністерство насправді потрібне. І воно не має існувати лише на папері, виконувати функцію статиста і викачувати гроші з бюджету».

Розважальна програма теж обіцяє бути інформативною. За словами Андрія Фармуги, на вечір суботи запланована лекція ветерана, письменника, поліцейського Олега Болдирєва, який більш відомий під позивним Мартін Брест. Він розкаже, навіщо ветеранам писати, як писати, як шукати редактора й видавця.

«У багатьох ветеранів, особ­рливо з гуманітарною освітою, спогади відкладаються і періодично просяться на папір. Тому дуже важливо знати алгоритм, аби рано чи пізно ці спогади стали книжкою, – каже Фармуга. – Також ми покажемо бійцям фільм «Позивний Бандерас». Це українське кіно про війну, в якому знімалися справжні ветерани. Після ­сеансу в нас запланована зустріч з творчою групою, яка, власне, розповість про реалізацію атовців як акторів».

Ранок неділі учасники форуму розпочнуть зі спільного сніданку, після якого підпишуть меморандум про співпрацю між ветеранськими організаціями.

«Завершимо екскурсією: подивимось на водоспад, видеремось десь на гору та сходимо на гуцульський ринок», – сміється Андрій Фармуга.

Що важливо – жодної бюд­жетної копійки на форум не витратили. Василь Андріїв каже, яремчанські готельєри погодились безкоштовно надати 70 номерів і цього цілком достатньо, аби розмістити 160-180 людей. Атовці кажуть, були приємно здивовані, коли з’ясувалося, що в Яремче є багато бізнесменів, які готові долучатися до реабілітації воїнів.

«Щодо харчування, то його погодились забезпечити наші благодійники, – розповідає голова асоціації. – Скільки на це все піде грошей, наразі сказати не можу, позаяк треба спитати десь 90 людей. Нам вдалося отримати фінансову підтримку, просто розповідаючи людям, що ми збираємося робити».

«Ми вже проводили проб­ний міні-форум у Верховині, який називався «Ліга ветеранів», – додає Фармуга. – Тоді приїжджали військові із Києва та з західних областей. Ми пропрацювали формат проведення заходу і тепер добре знаємо усі «граблі», на які можна наступити».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.