Люди Статті Фото

Acoustic UA: як у Харкові людей з вадами зору вчать на операторів кол-центрів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Мабуть, коли ти абсолютно здоровий – маєш можливість бачити, чути і впевнено стояти на ногах, то не надто переймаєшся, як заробити собі на життя. Адже для здорової людини робота завжди знайдеться.

Інша справа, коли є інвалідність. Такі люди буквально залишаються наодинці із своїми проблемами, пише «Репортер».

Проєкт Acoustic UA започаткував харків’янин В’ячеслав Овсєєнко. Свого часу через нещасний випадок чоловік тимчасово втратив зір. Тоді й вирішив, що буде допомагати людям з інвалідністю знайти роботу.

«Ідея з’явилася майже два роки тому, – розповідає В’ячеслав Овсєєнко. – Історія така: я їхав на консультацію до бізнес-тренера і приїхав раніше домовленого часу. Стояв на тротуарі, пив каву, думав про своє, і тут мені в ліве око випадково залетів маленький камінець. І я там, на тротуарі, посеред білого дня в центрі міста втрачаю зір. Для мене це був шок. І перша думка – тепер я не зможу прогодувати дітей».

На щастя, зір до В’ячеслава повернувся вже через кілька хвилин. А разом з тим з’явилося бажання допомагати незрячим і слабозорим шукати роботу. Питання було лише в тому, як це зробити.

«На перших етапах ми працювали у школі-інтернаті для дітей з вадами зору, – каже В’ячеслав. – Досліджували, що їм подобається, чим вони б хотіли займатися у майбутньому. З’ясувалося, що, поки діти не закінчать школу, їх робота взагалі не цікавить. Тоді вирішили працювати з дорослими, які вже відчули, що в житті насправді не так все солодко. І от минулого літа набрали групу з п’яти людей та взялися вчити їх професії оператора кол-центру».

Читайте також: Вірус, повінь, Миколай. Франківські мальтійці завжди напоготові (ФОТО)

Навчання проводив професійний тренер з продажів. Сам процес був доволі інтенсивним і більшості виявився не під силу. В результаті з п’яти людей змогли працевлаштувати лише одного.

«Так, це виявилося дуже важко, – говорить Овсєєнко. – З одного боку я хотів масштабувати проєкт, а з іншого – не знав, як це зробити. Тому сам далі почав вчитися соціальному підприємництву».

Школу соціального підприємництва він закінчив у лютому цього року, а в кінці березня, вже під час карантину, оголосив набір на навчання операторів кол-центрів. Заявки приймали від людей з вадами зору та з ураженим опорно-руховим апаратом. За словами В’ячеслава, ці дві соціальні групи фактично ізольовані від суспільства. Вийти з дому для них тяжко, незручно, майже неможливо.

Втім, відбір на навчання пройшли не всі охочі, адже групу формували через спеціальне анкетування.

«Є таке поняття, як споживче сприйняття світу, – пояснює В’ячеслав Овсєєнко. – Це коли, наприклад, людина з інвалідністю вважає, що їй усі щось винні. Тому ми відбирали людей, в яких дійсно є бажання працювати та самореалізуватися. Для цього кафедра соціології Харківського університету Каразіна розробила спецанкету, де були контрольні питання, через які проявлялася справжня мотивація та рівень соціалізації студента».

Читайте також: Село і вірус. Як Котиківка воює сама та допомагає цілому району (ФОТО)

За словами В’ячеслава, в першу групу потрапило 24 людини. Навчання, яке тривало два місяці, профінансував Міжнародний фонд «Відродження».

«Було два основні предмети – емоційний інтелект та основи коуч-компетенції, – розповідає В’ячеслав. – Ці два предмети – основи соціалізації. Бо, по-перше, ми вчилися розуміти себе, а по-друге, вчилися спілкуватися з іншими, не перетинаючи межі. Також наші студенти проходили курс тайм-менеджменту та ораторського мистецтва, на базі яких ми створювали ефективну віддалену комунікацію».

Усі лекції проводили дистанційно через платформу Zoom, але з виключеними камерами. Тобто викладачі не бачили аудиторію, з якою працюють. Для них це був виклик, бо ж раніше їм не доводилось працювали в таких умовах і з такою соціальною категорією.

Паралельно з теорією учасники проєкту Acoustic UA отримали і хорошу практику. Справа в тому, що 1 квітня у Харкові розпочав свою роботу волонтерський кол-центр – «гаряча лінія» центру допомоги STOP СOVID-19. Його створила благодійна організація «Харків з тобою», аби надати мешканцям регіону інформаційну підтримку з питань протидії пандемії.

Коли «гаряча лінія» запрацювала, В’ячеслав Овсєєнко вийшов на ініціаторів проєкту і домовився з ними про співпрацю. Тобто, учасники проєкту Acoustic UA водночас стали волонтерами кол-центру.

«Нам пощастило, бо на початках на лінії працювали професіонали, – каже В’ячеслав. – Вони підготували для нас скрипт, за яким працювали вони, і ми вчилися в процесі. Але настав момент, коли кол-центр нам сказав: «Друзі, ви круті. Ми йдемо. Через два дні лінія – ваша». І от уже три з половиною місяці ми ведемо її самі».

Читайте також: Garage Hub: майстри на всю голову (ФОТО)

Із 24 людей з першої групи – 20 працювали на «гарячій лінії». У другій групі з 20 людей навчання завершили 15. Нині курс проходить вже третя група – 21 людина. За підрахунками Овсєєнка, по завершенню третього курсу буде близько 60 випускників проєкту Acoustic UA, які готові до роботи у будь-якому кол-центрі, будь-якого спрямування.

«Ми зробили таку штуку, що навчання безкоштовне, але студент має відпрацювати певну кількість годин на лінії волонтером. Перша група – 90 годин, друга –120. Далі, якщо ми будемо додавати лекції, то і практики, відповідно, має бути більше», – говорить керівник проєкту.

Втім, на навчанні операторів місія проєкту Acoustic UA не завершується. За словами, В’ячеслава Овсєєнка, невдовзі запрацює інтернет-магазин «Турбота». Для початку там продаватимуть захисні комплекти – місячний набір масок та антисептиків – за адекватними цінами. А частину заробітку знову ж таки спрямують на боротьбу з COVID-19.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Матеріал опублікований в рамках проєкту «СВОЇ», який виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Контент є виключною відповідальністю газети «Репортер» і не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду США.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.