Світ Фото

Мисливці, олень, два місяці. П’ять тисяч років тому хтось зобразив на камені вибух наднової

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Кілька тисяч років тому хтось зобразив на камені, знайденому в Індії, сцену полювання. У малюнка є одна дивина: над людьми і тваринами зображено два майже однакових світила.

Астрофізики з Мумбаї і Потсдама припустили, що автор насправді зображував спалах наднової – можливо, вона горіла так яскраво, що здавалося, ніби в небі висить два місяці. Про їх висновках розповіло видання Quartz.

Автори дослідження розповідають, що в 1969 році на території Кашміру був знайдений камінь, на якому зображено, як два мисливця нападають на оленя, а в стороні на них дивиться ще одна тварина. Все це відбувається під двома яскравими об’єктами.

Раніше вважалося, що ці об’єкти – пара яскравих зірок в зеніті, вони нібито висвітлювали початок сезону полювання. Версія, що це спроба зобразити спалах наднової, всерйоз не розглядалася. Припустити, що це Місяць і Сонце, теж не можна: повний Місяць ніколи не з’являється на небі поруч із Сонцем.

Тепер дослідники (в роботі перераховані троє – Хрішікеша Джоглекар, Маянк Вахія і Аникет Сулі) вирішили все-таки перевірити версію з надновою зіркою. Якби спалах стався недалеко від Сонячної системи, – в сотнях або декількох тисячах світлових років, – то вона була б такою ж за яскравістю як Місяць або Сонце.

Копія малюнка, знайденого на камені. Ілюстрація з публікації Джоглекара, Вахіі і Сулі

Щоб упевнитися, що це можливо, вченим потрібно було зробити дві речі: з’ясувати вік малюнка і знайти наднову, яка вибухнула в той період.

Вік малюнків на каменях встановлювати складно, але Вахія зміг окреслити приблизні часові рамки. Камінь, на якому була намальована сцена полювання, був пізніше вмурований у стіну будинку, побудованого приблизно в 2100 році до нашої ери. А найстаріше поселення в цьому регіоні було засноване приблизно 4100 року до нашої ери. Значить, малюнок з’явився десь в цьому часовому проміжку.

За рентгенівським випромінюванням, яке наднові випускають тисячі років після спалаху, астрономи вміють визначати дату і потужність вибуху. Вахія знайшов в базі даних тільки одну відповідну зірку – HB9. Її спалах було б видно із Землі приблизно в 3600-му році до нашої ери, а світла пляма в небі була би трохи тьмянішою повного Місяця.

Але це не все. Дослідники також вважають, що сам малюнок з полюванням ніяк не пов’язаний. Люди і тварини на камені розташовані приблизно в тих же місцях, в яких розташовувалися сузір’я на нічному небі навколо наднової. Вони вважають, що чоловік з луком і стрілою зліва позначає сузір’я Оріон, олень – Тельця, чоловік зі списом – частина сузір’я Риби, а собака – галактику Андромеди.

Малюнок з каменю, накладений на схему зоряного неба. Ілюстрація з публікації Джоглекара, Вахіі і Сулі

З припущеннями, які висунули Маянк Вахія і його колеги, є одна проблема: в цьому регіоні більше не знаходили каменів, на яких зображена схема зоряного неба. І те, що мисливці, тварини і два яскравих об’єкти підійшли до сузір’їв і наднової, може бути просто збігом.

Якщо це все-таки не збіг, то вчені знайшли, можливо, перше зображення спалаху наднової.

Уявіть, що одного разу вночі ви поглянули на небо і побачили два місяці. Якби це сталося в 2017 році, люди б масово викладали фотографії в твіттер, а телеканали запрошували б астрономів, щоб ті пояснили, що відбувається. <…> А тепер уявіть, що ви побачили те ж саме п’ять тисяч років тому. Ні у кого в вашому племені немає ідей, чому в небі раптом з’явився ще один дуже яскравий об’єкт. <…> Все, що вам залишається – дивуватися незвичайному і, можливо, намагатися зобразити його за допомогою вашого улюбленого виду мистецтва

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.