Авто

«Волинянка» на військовій службі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цей унікальний автомобіль доволі рідкісний в Україні. Його знайшли у глухому селі, відновили і недавно він почав виїжджати на різні автопробіги та виставки раритетної техніки. До вашої уваги – транспортер переднього краю (ТПК).

Транспортер переднього краю робили на Луцькому автозаводі

Власник раритету Володимир Дубінський з села Підлісся Тисменицького району добре знає про його специфіку. «Цю машину використовували у військових цілях, – каже чоловік. – Вона забирала поранених з зони бойових дій, на ній їздили у розвідку, а ще використовували у десантних військах. Випускали її також у штабному варіанті».

Наш екземпляр має санітарну комплектацію. Про це свідчить лебідка спереду авто. Її трос доволі довгий – 100 метрів. У комплекті машини були спеціальні ноші з алюмінію, на них клали пораненого, чіпляли за трос і ТПК сам витягував бійця з небезпечної зони.

Трос лебідки транспортера – довжиною у 100 метрів

Машина також може плавати по воді. Гвинта тут немає, рух відбувається за рахунок гребного ефекту від коліс. Через це і швидкість невелика – 5-7 км / год. Щоправда, плавучі властивості ТПК ледь не стали фатальними для нинішнього власника.

«Коли я тільки купив цей транс­портер і трішки відновив його, то захотів на ньому поплавати, – каже Дубінський. – Поїхав на озеро в районі полігону в Старому Лисці. Думав, він готовий до «бойових дій», а заїхав у воду і ледь його не втопив. Виявилося, що багато чого прогнило і транспортер пропускав воду».

Машині майже 30 років. Багато років її майже не ремонтували, а просто використовували у сільськогосподарських цілях, тож коли вона потрапила до нинішнього власника, стан був не найкращий. З іншого боку, пощастило, що машина була із усіма документами й реєстрацією.

«Ми її повністю розібрали, обробили піскоструменем, підварили, – розповідає Володимир Дубінський. – Перебрали всю «ходову». Із запчастинами великої проблеми немає, бо ТПК робили на Луцькому автозаводі на базі «Волинянки». Нинішній варіант реставрації – бюджетний, тут ще багато чого можна доробляти».

Крісло водія у ТПК стоїть посередині. Два крісла по боках складаються й звільняють місце для нош із пораненими

ТПК має привід 4х4, він доволі прохідний. Має блокування зад­нього мосту, понижену передачу. З іншого боку, авто доволі неважке – по боках навіть має чотири спеціальні петлі, за які бійці можуть його підняти.

Нині в Україні через інтернет можна знайти 10-15 таких авто на продаж. Можливо, більше ще десь стоїть на консервації у військових частинах. Але в такому доброму стані, як наш, ще не бачили.

Володимир Дубінський за час роботи над раритетом назбирав чимало деталей до нього. Ще він хоче знайти до свого транспортера оригінальний тент. Каже, що це питання часу.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.