Сьогодні автомобіль став невід’ємним атрибутом у багатьох сім’ях. І з необхідністю перевозити дитину (дітей) стикаються все більше батьків. І в дитячий садок закинути треба, і на гурток, і на день народження до такого ж малюка. З підлітками простіше, вони зазвичай знають, що мають пристебнутися та не відволікати. А як бути з малечею?
Молоді батьки здебільшого знають, що автокрісло – річ корисна. Купив, встановив, посадив, пристебнув, маєш спокій. Та крісло ще треба купити. І не будь-яке, а хороше.
«До вибору автокрісла для сина ми підходили ретельно, – розповідає Тетяна Козак, мати 4-літнього Сашка. – Начиталися інтернету, цілий день виділили на пошуки. Хотілося знайти золоту середину – щоб і ціна була невисокою, і якісне. Дуже вагомим чинником є й те, чи сподобається дитині крісло. Обрали, попросили продавця спершу приміряти його до автівки. Тоді посадили Сашка. Почали пояснювати, для чого воно, як убезпечить його від ударів. Сказали: якщо не пристебнутися, то авто не рушить з місця. Вказали на татка, який за кермом завжди пристебнутий. Тому проблем зі звиканням у сина не було».
Сучасні автівки в основному обладнані автоматичним блокуванням дверей при русі, дитячими замками та системою кріплення Isofix – саме для встановлення дитячих сидінь ззаду.
«Вибираючи крісло, варто враховувати не тільки його ціну, вигляд, матеріали, але й вік та вагу дитини, – каже Леся Мартинюк, керівник відділу продажів ТОВ «Алекс-ІФ», офіційного дилера Volkswagen в Івано-Франківську. – Малюк не має відчувати дискомфорту. Тому, купуючи крісло, дитину треба брати з собою. Обов’язкова умова для виробу – маркування. Воно свідчить про те, що модель оснащена всіма системами безпеки (трьох- або п’ятиточечні ремені, підголівники, опора для рук і ніг, столик), ортопедично придатна для використання й виготовлена зі спецматеріалу, який «дихає» та вбирає вологу. І ще, вже потім, закріплюючи крісло, треба суворо дотримуватись рекомендацій».
Отже, виробники класифікують дитячі крісла таким чином:
• група 0: до 9 міс. (тобто до 10 кг);
• група 0+: до 1,5 року (до 13 кг);
• група I: від 8 міс. до 4 років (9-18 кг);
• група ІІ: три-сім років (15-25 кг);
• група ІІІ: від 6 до 12 років (22-36 кг).
Розмір, вік і вага дитини обов’язково мають бути у маркуванні. У продажу є й крісла, розраховані на ширший діапазон ваги та віку. Зазвичай ціна на ці моделі вища, але й термін використання тут довший, адже є можливість підганяти під зріст дитини.
Проте не всі батьки готові купляти крісла. Є такі, що тримають дитину на руках. А при екстреному гальмуванні пасажири завжди відкидаються вперед, і дорослий автоматично притискає малюка міцніше…
«Пригадую випадок, коли дитина була травмована в авто, – говорить Тарас Балюк, лікар ортопед-травматолог обласної дитячої лікарні. – Дворічне маля сиділо у матері на руках, а та примудрялася ще керувати автівкою. Дитина почала вередувати, мама втратила контроль над дорогою. Результат – аварія, черепно-мозкова травма у дитини».
Є й такі батьки, що замість крісла стелють ковдри, кладуть подушки, пристібають дітей звичайними ременями безпеки. Подушка може вислизнути, дитина з’їде, а пасок безпеки виявиться біля самого горла. Що може трапитися далі?..
Ситуація «купляти-не купляти» ускладнюється ще й тим, що правила дорожнього руху не визначають обов’язковим саме дитяче крісло позаду водія – чітко вказано тільки щодо переднього сидіння. Але хочете справжньої безпеки – купуйте, тут не до жартів. І, до речі, лише купівлі крісла замало. Треба ще дотримуватися елементарних правил, аби звести ризик травми дитини до мінімуму:
• Памятайте, що найбезпечніше місце за водієм – там і має сидіти маленький пасажир.
• Звільніть салон від усіх зайвих речей, надійно закріпіть або взагалі заберіть важкі / тверді предмети. Залиште тільки м’які іграшки.
• Надійно закріпіть автокрісло, посадіть дитину. Переконайтеся, чи комфортно їй. Пристебніть. Тоді вже можете сідати за кермо та, заблокувавши задні дверцята, рушати.
• Під час руху ніколи не повертайтеся до дитини, навіть коли та плаче. У такому разі варто з’їхати зі смуги руху, зупинитися та аж тоді дивитись, у чому справа.
• Ніколи не годуйте дитину під час руху, не дозволяйте робити це іншим.
• Позначте авто спеціальною наклейкою. Вона вам не заважатиме, а от обережне ставлення інших водіїв збільшиться в кілька разів.
• Не купляйте вживане автокрісло: невідомо, побувало воно в ДТП, чи ні. Каркас може бути деформованим чи з дефектами, одразу ви цього не помітите. Не факт, що попередній власник експлуатував його правильно.
Але й це ще не все. Батьки! Ви – приклад для своїх дітей. Хтось із мудрих сказав: «Скільки дитину не виховуй, вона буде схожою на тебе. Виховуй себе».
Comments are closed.