Україна з 30 вересня скасувала спецмита на легкові авто незалежно від країни походження. Поки прості водії раділи можливому здешевленню іномарок, а фахівці сіли за калькулятори.
Сумна правда в тому, що ціни не впадуть. Навпаки, іномарки скоро все одно можуть подорожчати.
Як роз’яснив у своєму інтерв’ю гендиректор Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко, дійсно, через скасування мит подешевшають на 2-4 % іномарки з двигунами стандарту Євро-4 по шкідливих викидах, оскільки їх виробляють лише для країн колишнього СРСР.
Та радість водіїв буде недовгою. Із 1 січня 2016 року в Україну заборонено ввозити автомобілі, які не відповідають екологічним вимогам стандарту Євро-5. Це передбачено окремою угодою з ЄС.
Стандарт Євро-5 діє в країнах ЄС та США з вересня 2009, тож новим правилам відповідають автомобілі, молодші п’яти років. Очевидно, що такі авто, навіть при тому, що вони б / в, не будуть дешевими. А той факт, що ввозити автівки старше п’яти років взагалі заборонено, тільки обмежить б / в пропозицію.
Звісно, залишається можливість на старшому автомобілі переобладнати двигун, щоб він відповідав екологічним стандартам. Однак така процедура не з дешевих, і у підсумку відіб’ється на ціні машини.
«У Європі вже стандарт Євро-6, у нас з 1 січня 2016 року має бути не нижче Євро-5, – говорить Олег Назаренко. – Тому в кращому випадку ціна імпортованих авто у валюті не зміниться».
Прості підрахунки наводить Юлія Заплавна, експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна, у своєму блозі на УП. Далі – проста арифметика.
Ставка спецмита – це лише 2,15 % (бензиновий двигун 1-1,5 л) або 4,32 %. (двигун 1,5-2,2 л) від вартості автомобіля, а ставка додаткового імпортного збору – 5 %.
Скасування цих платежів, залежно від типу транспорту, якщо ігнорувати ефект від введення в дію стандарту Євро-5, могло б теоретично знизити вартість авто на 6-11,2 %.
У той же час основні витрати на розмитнення формує акцизний збір і ПДВ, який «накручується» на мита, збори та акциз. Ставка акцизу залежить від року випуску, типу палива та кубатури двигуна.
Наприклад, щоб ввезти в Україну бюджетне авто вартістю 15 тисяч доларів, молодше 5 років, з бензиновим двигуном 1400 куб см, треба заплатити 2,3 тисячі доларів акцизу та 3,8 тисячі доларів ПДВ. На новий автомобіль, вартість якого в 1,3 рази більша з таким же двигуном акциз буде 100 доларів, а ПДВ – 4,4 тисячі доларів.
Очевидно, що акциз на авто ніхто відміняти не буде, бо не для того його вводили, щоб ви могли задешево купувати імпортні машини.
До теми
Спеціальні мита на імпорт авто запровадили наприкінці квітня 2012 року, за тодішнього міністра економіки Петра Порошенка. Тоді уряд також твердив, що керується національними інтересами, а саме, хоче підтримати національного виробника.
Спецмита проіснували майже весь термін, на який їх призначили. На тлі економічної кризи та зменшення доходів українців імпорт авто і надалі продовжував скорочуватися, так само, як і внутрішнє виробництво.
У 2014 році імпорт авто скоротився на 64 % порівняно із 2013 роком. Водночас внутрішнє виробництво авто в Україні у 2013 році скоротилося на 34 %, а у 2014 – на 43 % порівняно із попереднім роком.
Раніше СОТ підтримала скаргу Японії проти України й закликала Київ скасувати додаткове мито на імпорт автомобілів, оскільки воно порушує міжнародні торговельні норми.
Comments are closed.