Карантин вдарив по франківських приватних перевізниках.
Вони й раніше жалілися на те, що мають возити пенсіонерів безкоштовно, а зараз, з пасажирами лише на сидячих місцях, і зовсім говорять про суцільні збитки, пише Репортер.
Усі збиткові
Якщо відкрити сервіс «Дозор» серед обіду в будні, можна побачити, що більшість маршрутів, які обслуговують приватники, майже не заповнені. На деяких їде по одній-три маршрутки, на інших взагалі жодної. Лише кілька популярних маршрутів – таких, як 24, 38 і 28 – залишаються заповненими. За правилами, у громадському транспорті тепер можна їздити лише з довідкою чи посвідченням з роботи, та приватники не так часто просять показати документ.
За словами голови спілки перевізників Івано-Франківська Олега Стахіва, поки триває карантин, ситуація туманна і кожен маршрут під загрозою зникнення.
«Ви бачите, які автобуси ходять пусті? Поїдьте на транспортне підприємство, подивіться, скільки автобусів стоїть. Страшні збитки, – каже Стахів. – Хтось закриється, хтось не виживе. Зараз усі маршрути збиткові й покращення ми не очікуємо».
За його словами, місто не відшкодовує оплату проїзду жодної з пільгових категорій. Тому перевізники боряться за те, щоб проїзд оплачували всі, або щоб пільговиків компенсували. Та поки карантин і «червона» зона, про це нічого говорити. Що буде далі – невідомо.
За словами начальника управління транспорту і зв’язку Андрія Гіглюка, карантин вплинув на весь транспорт у Франківську.
«По-перше, є обмеження – перевезення виключно на сидячих місцях, – говорить Гіглюк. – По-друге, багато установ чи підприємств припинили або призупинили свою діяльність, чи працюють дистанційно. У тому числі й навчальні заклади переведені на онлайн-навчання. Це значно зменшило пасажиропотік».
Відшкодовувати кошти за перевезення пільговиків місто не планує. А питання про підняття проїзду поки що обговорюється.
“Електрон” міняє власника. Що тепер буде із закинутим спорткомплексом (ФОТО)
«Ми розуміємо, що зараз навантаження на приватних перевізників ще більше, – каже Андрій Гіглюк. – Тому багато з них не виходять на лінію, аргументуючи це тим, що на рейсах вони не заробляють ні на зарплату водіям, ні на заправку. Ми змушені покривати це комунальним транспортом і хоч якось забезпечувати можливість доїзду тим, кому потрібно. Щодо підвищення ціни за проїзд, про це ще з початку року було звернення і приватних перевізників, і комунального. Поки що це питання є дискусійним. За процедурою воно вимагає громадських слухань».
Маршрути поміняють
Зараз у міському управлінні транспорту та зв’язку проводять конкурс на маршрутні перевезення. Подані заявки уже розглядають, переможців оголосять 26 березня.
«Поки що ми оголосили конкурс, відповідно до затвердженої маршрутної мережі, – говорить Андрій Гіглюк. – З суттєвих змін – зникнуть деякі маршрути, які перекриваються комунальними, тому є недієвими. Це № 23 і № 31, які по факту зараз не їдуть, а також № 43, на якому вже немає транспортних засобів. Відповідно маршрут № 26А стане № 23 для зручності пасажирів, і збільшиться кількість транспортних засобів – з двох до чотирьох одиниць».
Також, за словами Гіглюка, є питання про роботу маршруту № 21, який дублює комунальний № 41А. Також зникне № 40, бо його на 90 % повторює № 40К. Зміни стосуються й інших маршрутів.
Як повідомив заступник міського голови з питань транспорту Михайло Смушак, від переможців конкурсу очікують покращення роботи, оновлення парку автобусів, виконання соціальних нормативів.
«Маршрут № 21 ми продовжили до Пасічної, наступного року плануємо, що на нього виїде наш комунальний перевізник, – каже Михайло Смушак. – Маршрут № 24 плануємо запустити в напрямку вулиці Хмельницького, попри Пошту, ЦУМ, вокзал. Його об’єднаємо з маршрутом № 54, останній номер зникне».
Також маршрути № 32 (їхав від «Золотої ниви», попри статуправління до обласної лікарні) і № 34 (з села Вовчинець до «Кроку») об’єднають. Тепер він курсуватиме з Вовчинця до обласної лікарні, без заїзду на вокзал. Також до «Золотої ниви» продовжать маршрут № 33, він їхатиме на АС-2 через вокзал.
Крім того, маршрут № 55 планують продовжити у Драгомирчани, а № 40 – у Крихівці. № 58 і 59 поїдуть до Камінного й Радчі.
Пасажирів поменшало
У виконкомі все ж роблять ставку на комунальний транспорт. Договір на обслуговування «популярних» маршрутів укладатимуть з перевізниками на п’ять років. З іншими – від року до двох. Потім планується, що їх обслуговуватиме комунальне підприємство.
«Місто має поступово переходити на комунальний транспорт. Але це питання не вирішується одномоментно, – каже Андрій Гіглюк. – Зараз основне – збільшення території КП «Електроавтотранс»: купівля або будівництво нової бази, де підприємство зможе додатково забезпечити ремонт, обслуговування, відстій техніки».
За словами директора «Електроавтотрансу» Віталія Голутяка, нових комунальних маршрутів зараз не планують. Але у четвер, 11 березня, на засіданні виконкому вирішили запустити комунальний автобус на маршрут № 61 (з Тисменичан до Європейської площі).
«Звідкись знімемо автобус і пустимо на цей маршрут, – говорить Голутяк. – Також, коли зупинили рух тролейбусів, ми зняли п’ять автобусів з інших маршрутів і поставили на тролейбусні маршрути».
Комунальний транспорт теж постраждав під час карантину. Особливо, відколи запровадили «червону» зону.
«Коли вимогою були тільки сидячі місця, то автобуси їхали повні, їх не вистачало. Відколи люди їздять тільки по довідках, кількість пасажирів суттєво зменшилася, – каже Віталій Голутяк. – Відповідно ми недоотримуємо від продажу квитків десь до 80 тис грн, а може й більше».
За словами директора підприємства, їм не принципово, їде звичайна людина чи пільговик, бо за останніх платять з міського бюджету. Втім, з 1 березня запровадили зміни – їхати безкоштовно можна не по пенсійному, а по картці Галка, яку треба просканувати. Але це правило повноцінно запрацює після послаблення карантину: зараз проїзд і так можливий лише зі спецдовідкою.
Comments are closed.