Авто

Мотор гуде страшно. Що таке прямоточна випускна система та навіщо вона потрібна

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У теплу пору року вулиці Івано-Франківська подекуди перетворюються на кільце для автоперегонів. Насамперед – звуковими ефектами від «летючих» машин, в яких їхні водії, напевно, вбачають спорткари серії GT. Картину домальовує гвалт сигналізацій від припаркованих авто. Звідки такий звук? Це ефект прямотоку вихлопних газів.

Audi-R8 Spyder

З прямоточними глушниками боролися, борються й будуть боротися. Та поки вони користуються попитом у любителів тюнінгу та спортивної їзди – віддавати свої позиції не збираються. Тож у чому принадність прямоточного глушника і чим він відрізняється від звичайного?

Прямоток – це не просто звук авто та й інсталюють його не заради звуку. Чим глибше тюнінг автомобіля, тим більшою є потреба у прямоточном випуску. Спортивний прямоточний глушник – це незмінний атрибут тюнінгу, без нього немає жодної спортивної машини. Хоча, найчастіше горе-водії «ліплять» прямотоки на стокові машини лише заради понту. Погодьтеся, що якась прогнила «вісімка» зі звуком літака виглядає дуже смішно, бо ж гарчить, як GT, а їде, як трактор. Та якби ще десь у полі…

Наука каже, що прямоток – рух теплоносіїв (газів) у замкнутому просторі паралельно один одному в одному напрямку.

На практиці – це випуск із збільшеним діаметром труби, зі згладженими вигинами і зменшеним числом зчленувань (зварних швів). У трубі шумопоглиначів немає, шум від вихлопу пригнічується лише геометрією самої труби.

Спортивний глушник має схожу конструкцію з резонатором. Відрізняється він лише тим, що між трубою з отворами і корпусом прокладають матеріал, який поглинає звук. У більшості випадків застосовують базальтову вату із подовжених мінеральних волокон.

Уся ця конструкція спрямована на те, щоб двигуну було легше вивільнятись від вироблених у процесі згоряння газів. Звідси і збільшення продуву, що підвищує ККД двигуна, відповідно й потужності – до 15 %.

1

Але тут головне розуміти, що встановлення прямотоку – це складний процес, який виконати власноруч, без знань і спеціального обладнання дуже не просто, майже неможливо. Адже допрацьовується не одна «банка» на кінці, а вся вихлопна система. Щоб домогтися збільшення потужності, необхідно міняти весь випуск, включаючи колектор, який один дорожчий за всю систему, а ще й перелаштовувати усе на диностенді. Часто це призводить і до збільшення витрати палива. Але в будь-якому разі така робота є індивідуальною, багато залежить від професійності майстрів.

Що ж дає прямоток?

Основний плюс – збільшення потужності автомобіля, але тільки при фаховому підборі запчастин, заміні системи впуску та випуску і правильному налаштуванні. Також якісніші матеріали, товстіший метал (можливо, титан) дають довший термін експлуатації.

Але де є плюси, завжди бувають і мінуси:

підвищений рівень шуму,

через спортивний каталізатор або взагалі його відсутність – проблеми з екологічними нормами,

зменшується кліренс авто через ширші труби,

більше промерзання двигуна взимку,

на високих обертах є ефективність, тяга на низах – гірша, відповідно гірша експлуатація в міському трафіку,

відсутність штатних запчастин при ДТП.

До речі, за словами деяких фахівців, якщо прямоточна система встановлена фахово, добре підібрані всі комплектуючі, то ніякого реву від авто немає. Мовляв, у вихлопі лише з’являється благородний басовитий звук і навіть уночі можна спокійно заїжджати у двори – ніхто з балкона не кине в тебе щось важке. Звісно, коли стрілка тахометра наближається до червоної зони, то тут зареве і штатний глушник…

Загалом можна сказати – якщо вам необхідна спортивна автівка для перегонів, то без прямотоку, зміни випуск­ного колектору не обійтись. А от для повсякденної експлуатації авто у міському чи заміському трафіку подібні втручання не лише зайві, а й шкідливі – як для гаманця, так і для ресурсу автомобіля.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.