Авто

Коли машина має боржника

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Не так давно в Україні ввели новацію, яка стурбувала багатьох водіїв. Прямо на дорозі можуть зупинити та відібрати авто, за власником якого числиться борг. Особливо стурбувалися із цього ті, хто придбав машину за довіреністю: якщо продавець має проблеми з комунальниками чи банком, то машину тепер можуть конфіскувати? Про нюанси конфіскації транспорту за борги ми розпитали юриста.

Отже, коли даішники можуть вилучити машину? «Якщо власник автомобіля має несплачений борг, то підставою для арешту та конфіскації машини є постанова Державної виконавчої служби, – розповідає Наталія Вінтоняк, юрист ПП «Івано-Франківська правнича агенція». – Постанову виносять на виконання рішення суду, якщо боржник не виконав свої зобов’язання добровільно. За дорученням і постановою держвиконавця працівники ДАІ здійснюють розшук автомобіля боржника».

За пошук машин, які є в розшуку, в ДАІ відповідає система «Рубіж». З допомогою фото- відеофіксації вона виявляє автомобілі прямо на дорозі та одразу відправляє сигнал на найближчий пост ДАІ. «Єдиною підставою для вилучення машини є постанова державного виконавця, – продовжує юрист. – Вона є документальним підтвердженням для таких дій інспекторів ДАІ. У разі виявлення автомобіля, який арештований та перебуває в розшуку, правоохоронці затримують його та доставляють на спеціальні майданчики чи стоянки тимчасового зберігання».

Найгірше для водіїв те, що в разі такої зупинки даішникам все одно, хто за кермом – чи власник-боржник, чи водій, який купив цю машину та їздить за довіреністю. Якщо автомобіль потрапив під арешт за борги власника, то покупець (фактичний, а не юридичний власник авто) може звернутися до суду із позовом про визнання права власності на машину. Іншими словами, в суді треба буде доводити факт купівлі транспортного засобу.

Виграти суд важко, але можна, прецеденти були. Найменше – для цього конче треба мати хоча б якесь підтвердження передачі грошей саме за це авто – наприклад, розписку. Та краще убезпечити себе від подібного «щастя», одразу оформивши договір купівлі-продажу.

Що ж робити, якщо машину зупинили, і саме водій-власник таки має борги? Треба вимагати в інспектора ДАІ скласти протокол, де має бути вказана причина зупинки та підстави вилучення машини на штрафмайданчик. Водій має право це знати. Також у протокол повинні вписати контакти підприємства, яке евакуює машину, інформацію про людину, яка доставлятиме авто, та адресу самого штрафмайданчика. Водій також може відмовитися підписувати протокол, якщо він не згідний з діями даішника.

Процедура повернення машини виписана у Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках. Аби повернути авто, треба написати письмове звернення, оплатити витрати (на транспортування й зберігання машини) та пред’явити протокол про адмінпорушення. А повертають машину знов таки на вимогу державного виконавця – коли водій оплатить усі борги.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.