Авто

До фінішу доїхали витриваліші

Два дні на Прикарпатті та Буковині тривав п’ятий етап чемпіонату України з ралі «Александров Ралі 2011». Гонка під цією назвою відбувається в Україні вже втретє і має особливий статус, бо присвячена пам’яті видатного українського гонщика та інженера, одесита Андрія Александрова, який трагічно загинув під час перегонів у Болгарії у 2007 році.

Буковина та Прикарпаття мають багату спільну ралійну історію. У 1980-ті роки тут відбувався етап чемпіонату УРСР з ралі. Тоді перегони стартували в Косові; за два дні спортсмени проїжджали Вижницю, Яворів, Ворохту, Яремче, Делятин, Калуш і Боднарів, повертались назад до Косова, де і проходила церемонія нагородження призерів.

Варто сказати, що культовою спецділянкою (на ралійному жаргоні – доп) в буковинському ралі є траса, яка пролягає через перевал Шурдин (1173 м на рівнем моря). Це найвищий «доп» українського ралі.

В чемпіонаті країни буковинські ралійні етапи традиційно стартують у Чернівцях. Та цього разу відкриття «Александров Ралі» відбулося у Косові 12 серпня. На стартовий подіум вийшли 38 екіпажів.

Складний для пілотів та безжальний до машин 25-кілометровий «Шурдин» був першою та четвертою спецділянкою ралі. А завершувалося воно наступного дня двома ефектними проїздами пелотону «допом» в історичному центрі Чернівців. Загалом екіпажі мали подолати 180 «бойових» кілометрів, а разом з переїздами між «допами» дистанція склала близько 600 кілометрів. Гравійне випробування «Александров Ралі» витримали далеко не всі учасники. З різних причин до фінішу не дісталися 10 із них.

Єдиним з прикарпатських екіпажів, який фінішував, стали Роман Марцінковський з Надвірної та львів’янин Роман Лесько на ВАЗ 21083. В абсолюті вони зайняли 23-є місце, а у своєму класі У9 вибороли срібні медалі.

Екіпаж Володимира Стрельнікова і Тараса Стенчука з Кутів, які виступали на Seat Ibiza GTI 2.0, через проблеми з бензонасосом зійшов після першого «Шурдина». Наступного дня пілоти повернулися до змагань, але знову зійшли після останньої гравійної спецділянки «Майдан-2». Причина – перевищення максимального дозволеного запізнення на пункт контролю часу.

Драматичним ралі вийшло для іванофранківця Степана Мазура та його штурмана Ольги Коцегубової з Севастополя. На першому «Шурдині» екіпаж показав 12-й час і вже після четвертого «допу» піднявся на восьме місце. Та наступного дня на ділянці «Вахнівці-1» у Mitsubishi Lanser Evo VI, на якому виступав Мазур, порвався ремінь гідропідсилювача керма. На фініші ділянки екіпаж показав передостанній, 33-й час, і відкотився в загальній класифікації. Полагодивши поломку, вони повернулися в боротьбу, і навіть вийшли на 11 місце. Але вже після фінішу останньої ділянки ралі результат нашого екіпажу анулювали через порушення регламенту.

Відзначимо також, що єдиним, хто фінішував серед «нулів» (екіпажі, які проходять трасу поза заліком перед бойовими автомобілями) був екіпаж іванофранківців Володимира Бекеньова та Володимира Мажака на старенькому Ford Fiesta 1984 року випуску. В перший день вони розірвали дві покришки, автомобіль зазнав ще кількох пошкоджень, та кожного разу на сервісі вони лагодили машину і знову виходили на старт чергового «допу».

Як заявив на підсумковій прес-конференції Євген Червоненко, президент Автомобільної федерації України, Буковина та Прикарпаття мають великі шанси вже наступного року прийняти етап чемпіонату Європи з ралі, а в 2013 році – етап чемпіонату світу (WRC). Це залежатиме від висновків міжнародних спостерігачів, які працювали на «Александров Ралі». Унікальні гравійні траси в нас є, потрібно покращувати інфраструктуру. Хочеться вірити, що так і буде, адже цьогорічний етап IRC в Ялті показав, що Україна здатна прий­няти в себе автоперегони найвищого рівня.