Війна Статті

Від моралі до грошей. Головні події, які наробили найбільше галасу на Прикарпатті у 2018 році

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
«Репортер» продовжує підбивати підсумки року. На цей раз ми нагадаємо про скандали – події, які наробили найбільше галасу. Подекуди було трохи смішно, подекуди – не дуже.

Хамермани і мораль

Напевно, найскандальнішою подією року став виступ гурту «Хамерман знищує віруси» на фестивалі Porto Franko. Про те, що «хамермани» приїдуть до Франківська, організатори анонсували задовго до фесту, і тоді ніхто не обурювався. Люди, які знали про що та як співає гурт, одразу вирішили, чи воно їм треба. А решта й не цікавилась.

Отож ХЗВ виступив у палаці Потоцьких 14 червня, на другий день фесту. Спершу виконавці вийшли на сцену лише прикриті картинами, а згодом один із них – Володимир Пахолюк – зняв з себе й картини, залишився голим, а геніталії прикрив шкарпеткою. Співали пізно ввечері, вхід на локацію був платним з задекларованим віковим обмеженням 21+. Але обурені все одно знайшлися.

Першим світлини з виступу «хамерманів» у Facebook закинув депутат-свободівець Михайло Королик з підписом: «Pornofranko. Це просто жах!». Далі світлини підхопили його однопартійці й ті, хто «проти розпусти». А вже зранку ситуацію підсмажив до червоного кольору міський голова Руслан Марцінків – мер написав, що доручив освятити палац після виступу.

Мало того, місцевий активіст Ростислав Гудзінський написав заяву до поліції, бо побачив у виступі ХЗВ ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України (хуліганство).

Про інцидент говорила вся Україна. Роман Вінтонів, більше відомий як Майкл Щур, назвав Франківськ столицею шаріату. А письменник Сергій Жадан жартома запропонував запустити літак, який би окропив свяченою водою все місто, і зголосився очолити хресну ходу.

В результаті палац ніхто так і не освятив, а кримінальне провадження закрили. ХЗВ подякував за розкішну піар-компанію.

«Мамцю, залатай штанці»

Також завдяки своїй затятій «традиційній» позиції вже не вперше прославилась на всю Україну директорка школи-садка імені Софії Русової Марія Ільків. Минулого року вона завзято критикувала «Свято ковалів» за «відверто антихристиянські, магічні, окульт­ні ідеї». А цьогоріч вирішила побороти моду на подерті джинси.

Почалося з не зовсім дитячої пісеньки, яку мали вивчити вихованці школи-садка до Дня матері. У пісні діти нібито звертаються до непутящих матусь, які не вміють зашити собі штани, тому ходять у подертих.

«Чи то розуму не стало чи уміння теж замало? Не навчила мою мамцю бабця одяг змалку шанувати, латку гарно пришивати», – йшлося у пісні.

За словами Марії Ільків, так вихованцям пояснюють, що мода на подерті коліна – неприпустима: «Ми маємо навчити дітей охайності – одягатися так, щоб вони своїм зовнішнім виглядом не дратували оточення». Ну а далі риторика директорки перевершила всі очікування: «Чого можуть навчити дітей мами, які водять дітей біля подертого коліна?».

Пісня швидко розійшлася мережею – когось обурила, когось розсмішила. Найактивніші одразу організували флешмоб – публікували фото своїх чи дитячих подертих штанів з хештегами #мамцюзалатайштанці та #біляподертогоколіна. У садку тим часом вже було не до сміху – Марія Ільків почала шукати крайніх у скандалі серед персоналу й батьків.

Згодом школу-садок реорганізували в молодшу школу, і тепер її очолює Лілія Поліщук.

Битва блогерів

Ще один пишний епізод – конфлікт між місцевими відеоблогерами та інстаграмерами Ігорем Пустовітом і Юлею Стасюк.

Крик почався, коли в соцмережі оприлюднили відео, на якому Пустовіт у центрі Франківська, під відеокамерою Ощадбанку, штовхав і тягав за волосся Стасюк. Ще й залучився підтримкою друга…

Сам блогер стверджує, що таким способом він захищав честь дружини і сина, яких дівчина регулярно травила у соцмережах. Блогер навіть оприлюднив дописи з Telegram-каналу, де видно, що пишуть про їхню сім’ю, але не відомо, хто це робить.

Та це вже було продовження історії. Адже перед тим Ігор Пустовіт разом з дружиною прийшли до кабінету матері дівчини, яка працює в медуніверситеті. Саша, дружина Ігоря, тримала відеокамеру, а голова сімейства сипав погрозами в бік жінки. Із навчального корпусу Пустовітів вивів охоронець. Потім подружжя блогерів подало скаргу в ректорат університету, вимагаючи покарати жінку за «приниження гідності сім’ї в інтернеті». Мовляв вона «регулярно з’являється у прямих трансляціях з дочкою» і згадує Пустовітів у негативному світлі.

Що там насправді сталося між Пустовітами і Стасюк, відомо лише їм. Та у будь-якому разі, коли чоловік дозволяє собі застосовувати силу до дівчини, це виглядає гидко.

Щоправда, Юля – теж дівчина непроста. Нещодавно її звільнили з ресторану Urban Space 100, де вона працювала офіціанткою. І то через конфлікт не з Пустовітом, а з відвідувачами закладу. Дівчині просто не сподобався тон гостей, тож вона вирішила до їхнього замовлення додати записку: «Менше пафосу, рібята». Після цього, на своїй сторінці у соцмережі Instagram, Юля почала висміювати клієнтів.

Ну, кожен отримує те, що заробив.

Філейний рекорд

Чимало шуму наробив і флешмоб до Всесвітнього дня здорового харчування. Місцеві чиновники вирішили встановити рекорд України, зібравши в одному місці найбільшу кількість людей з наголовниками під гаслом «Ми за здорове харчування».

Ідея насправді була хороша. Але задум себе не виправдав, бо виглядало воно, м’яко кажучи, незвично. 773 людини, більшість з яких школярі, вийшли на площу в паперових наголовниках із зображенням яблук, винограду, морви, гарбузів, а то і з чистими листками паперу, тобто з чистими тарілками. А ще було куряче філе, правда, не всі одразу зрозуміли, що то філе, і варіанти були різні.

Світлини з флешмобу почали масово поширювати користувачі соцмереж, висміюючи міських посадовців. Бо не все, що здорово їсти, здорово виглядає на голові.

«В Івано-Франківську встановлено рекорд України з найбільшою кількістю людей в одному місці з наголовниками під гаслом «Ми за здорове харчування». Не знаю, як там зі здоровим харчуванням, але зі слабоумства рекорд встановити вдалося», – з таким підписом фото з’явилися на популярній в Україні сторінці Рагу.лі.

Про місто знову всі дізналися, групи прихильників і противників міської влади лише зміцнилися та поповнили ряди.

Без політики?

Гріх не згадати і про епічний скандал, який на початку осені розгорівся навколо ремонту дороги Делятин-Яблунів. 10 вересня десь під 200 людей із Надвірнянського та Косівського районів заблокували облдержадміністрацію, вимагаючи додаткові 20 млн на ремонт дороги.

Тендер на ремонт 33 км автодороги Яблунів-Делятин провели ще 9 серпня 2017-го. Перемогла фірма ПБС, яка запропонувала ціну 240,6 млн грн.

У 2017 році дорога Делятин-Яблунів була державною, кошти на її ремонт мали надійти від митного експерименту, але не склалося. Тож частину дороги відремонтували, а частина чекала грошей.

У 2018-му, згідно з новим законом «Про дорожній фонд», дорога стала місцевого значення. Грошей, як завжди забракло, тож область дала тільки 60 млн. Ще 20 млн мали знайти в бюджеті протягом червня-липня. На 30 млн грн нардеп Олександр Шевченко (тобто фірма ПБС) погодився працювати в борг.

Але потім роботи зупинилися і люди приїхали вимагати для ПБС ті 20 млн, що так і не надійшли. Пішли прямо в кабінет голови ОДА Олега Гончарука, але там його не застали, тож заведених чоловіків приймала заступниця – Марія Савка. Її взяли в облогу та пообіцяли: не випустять, поки не з’явиться Гончарук.

Голова ОДА приїхав о 14:00. Його зустріли криками «Ганьба» і поставили ультиматум – або розпорядження на 20 млн, або відставка. Часу – до 16:00. Поки зазвичай спокійний Олег Гончарук дуже голосно сперечався, під’їхав юрист від ПБС, який допомагав складати розпорядження. Весь цей час і Савку, й Гончарука тримали в кабінеті.

Розпорядження голова ОДА таки підписав та ще й особисто поїхав в Укравтодор просити субвенцію. Поки їздив – активісти ночували в ОДА.

Лідер пікетувальників, капелан Микола Мединський, запевняв, що політики тут жодної. Втім, усі свої дії він погоджував з представником ПБС…

В результаті – гроші знайшлися, а обурені активісти, на чолі з капеланом, роз’їхались.

Звісно, в матеріал влізло не все. Але рік був насиченим, скажіть?

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.