Ця ситуація знайома практично кожному, хто живе у багатоповерхівці. То сусіди починають ремонт в суботу о сьомій ранку, то роблять вечірку на пів ночі. І дуже нечасто проблему можна вирішити просто на словах.
То чи є шанс виграти війну з сусідами? Розбирався Репортер. сусіди
«Важкі» люди
Франківчанка Світлана Павлище розповідає, що її сім’ї вже давно не дає спати сусід зверху. Це десь 30-річний чоловік, живе сам, цілодобово сидить удома, приймає гостей. Шумить ніби й не сильно, але постійно.
«У нього ненормальний режим дня, – каже пані Світлана. – Він може голосно сперечатися з гостем до третьої ночі, а може о п’ятій ранку вирішувати свої питання по телефону або гратися м’ячиком об підлогу. Інколи всю ніч п’є з друзями, інколи розійдеться й може кидати речі».
До поліції жінка не зверталася – не вірить, що це допоможе. По-перше, серед ночі чекати на патруль, давати свідчення, складати протокол – так взагалі не виспишся. А по-друге, він ніби й нічого аж настільки протиправного не робить.
«Він не робить вечірок з музикою й танцями. Просто голосно говорить, сміється. Мені це заважає спати, але для поліції причина може бути невагома, – говорить жінка. – Ми з чоловіком ходили до нього, сварилися, але людина вважає, що вона нічого поганого не робить. Тож, щоночі доводиться брати вушні затички».
Читайте: Поки є кому лікувати: про ситуацію у франківських лікарнях та брак робочих рук (ФОТО)
Але це ще не найгірше. Любов Гаврилишин терпить постійні вакханалії від сусідів і не допомагає навіть поліція. Каже, після приїзду патрульних усе затихає на кілька днів, а потім – усе спочатку.
«У цьому випадку вже, здається, нічого не поможе, – каже пані Любов. – Квартира сусіду дісталася після смерті матері. Там приходить важкий контингент. Чого тільки вони не виробляють?! Була, кажуть, навіть смерть від алкоголю. Наші діти не можуть заснути до другої ночі. Важко, живемо в очікуванні чогось страшного. Сусід відверто сказав: якщо будемо чіплятися, спалить будинок».
Втім, деяким вдається справлятися з поганими сусідами. Але боротьба була виснажливою та закінчувалася малою перемогою.
«Поверхом вище квартира здається в оренду. І щоразу доводиться «знайомитися» з сусідами, – розповідає Оксана Сичик. – Спочатку просто культурно просили. Якщо не допомагало, то доводилося сперечатися, а коли вже зовсім не доходило, то зверталися до власників. Вони з нами сперечалися, ми з ними, йшло багато сил, в результаті просто шуміли тихіше та й усе».
Вночі говорять лише тихо
Рівень шуму в житлових будівлях регулює стаття 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Згідно з ним, у нічний час із 22:00 до 08:00 забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів. Це стосується будинків і прибудинкових територій, готелів і гуртожитків, парків, зон відпочинку, санітарно-курортних закладів тощо.
А от проведення ремонтних робіт, які супроводжуються шумом, забороняється на цих територіях у робочі дні з 21:00 до 08:00. У святкові й неробочі дні заборона діє цілодобово. Як повідомляють у міністерстві юстиції, ремонт у такі дні можна робити лише за погодження з сусідами.
Згідно з наказом міністерства охорони здоров’я від 22 лютого 2014 року, максимальний рівень шуму, який дозволений у будинках і квартирах, становить: вдень – 50 децибел, вночі – 40 децибел. Для готелю або гуртожитку 55 – максимальний рівень шуму вдень і 45 – вночі. На прилеглих до житлових будинків територіях удень дозволяється шуміти до 70 децибел, а вночі – до 60. Для прикладу, як інформують у Мін’юсті, 35 децибел – це цокання настінного годинника, 45 децибел – це звук розмови, 65 – гучна розмова.
Читайте: Жодної “дистанції”. Франківчанка відкрила першу в Україні онлайн-школу
Якщо сусіди порушують вимоги, у Мін’юсті радять спочатку поговорити з власником квартири і пояснити йому ситуацію. Якщо не допомогло – викликати поліцію. Це варто все ж робити у нічний час, бо вдень, скоріш за все, не приїдуть. Після того, як прибуде поліція, треба переконатися, що на порушників склали протокол. Також можна звертатися із заявою до дільничного інспектора, але йому треба надати докази, що сусіди шумлять.
Щоб піти до суду, треба зібрати всі докази разом. Це довідки, акти, протоколи, аудіо- та відеофіксація, свідчення інших сусідів. Також можна зробити спеціальну екологічну експертизу.
Потрібні докази
Як повідомили у патрульній поліції Івано-Франківської області, за минулий рік було 3100 викликів за порушення рівня шуму. По них винесли більше 260 постанов.
«Найчастіше скаржаться на сусідів і на шум від компаній, які голосно відпочивають під вікнами, – розповідає речниця патрульних Христина Мриглід. – Також скаржаться на шум від богослужінь і будівельних робіт. Часто про шум заявляють у час, коли він дозволений. Тоді по телефону пояснюємо, що тут порушення закону немає».
Якщо поліцію вже викликали, а сусіди тим часом затихли, то краще, за словами Христини Мриглід, відмінити виклик, щоб патрульні не витрачали час даремно.
Ще один з варіантів – заява до дільничого поліцейського. Вона може бути підписана як однією людиною, так і кількома. Втім, у такому разі варто надати докази перевищення рівня шуму, наприклад, відеофіксацію.
За порушення вимог з перевищення рівня шуму сусідам загрожує штраф. Це регулює стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сума штрафу – від 85 до 255 грн. Якщо протягом року порушення відбулося знову, штраф зростає від 255 до 510 грн. Також можуть конфіскувати звуковідтворювальну техніку чи інші засоби, за допомогою яких шумлять.
Якщо сусіди справді порушують порядок, то поліція може допомогти. А от незначне перевищення рівня шуму довести важко, оскільки у патрульних немає з собою пристроїв для вимірювання рівня шуму.
Читайте: Підлітків треба чути. Франківська психотерапевтка – про те, як вберегти дитину у “важкий” вік
«Щоб вирішити питання з сусідом, який голосно говорить, спочатку варто просто з ним поговорити, – каже Христина Мриглід. – Якщо є конфлікт, то можна його вирішувати і у судовому порядку, але для цього потрібно довести, що він дійсно створює шум. Для цього, знову ж таки, потрібно зафіксувати порушення викликом у поліцію, і щоб відповідна санітарна служба виміряла шум і надала висновок про його перевищення».
Екологічну експертизу з вимірювання рівня шуму проводить Держпродспоживслужба. Головне управління в Івано-Франківській області розташоване на Береговій, 24.
«Якщо шум від сусідів у нічний час – ремонт, голосна музика, крики, співи – необхідно звертатися до працівників Нацполіції. Якщо шум від обладнання всередині будинку – кондиціонери, холодильне обладнання, вентиляційні установки, тоді можна звертатися в головне управління Держпродспоживслужби, – говорить начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Віталій Фіглевський. – Якщо це скарга від громадян, то дослідження шуму проводиться безкоштовно».
Якщо людина хоче провести вимір шуму безпосередньо у квартирі, також можна звертатися в Держпродспоживслужбу. Тоді проводять заміри і спеціаліст робить висновок. Один замір коштує 194,90 грн.
«Тоді проводиться замір ковалентного і максимального рівня шуму у приміщенні. Для житлових приміщень норма в денний час – 40 децибел ковалентного рівня шуму і 55 максимального, – каже Віталій Фіглевський. – А вночі – 30 і 45 децибел відповідно. Якщо ніякі важелі впливу не діють, то людина може подати заяву в суд і ці заміри теж можуть бути доказом. У нас були випадки, коли мешканці подавали позови проти кафе, ресторанів, шум яких їм заважав».
Comments are closed.