Війна Статті

Страшна дорога на Бистрець. Що буде тепер з туристичними перевізниками у Карпатах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня усіх шокувала ДТП на Прикарпатті: вантажівка, яка перевозила туристів, впала у річку. В результаті – троє загиблих і багато травмованих. Виявилося, що водій був напідпитку, та й перевозити людей у вантажівці не можна було. Таких підприємців у Карпатах багато і на безпеку туристів вони, схоже, дивляться крізь пальці.

Трагічний трансфер

Аварія трапилася у селі Бистрець Верховинського району. У кузові вантажівки ГАЗ-66 були 23 туристи з Білорусі й тамтешній гід. Вони замовили рафтинг по річці Чорний Черемош, тож їхали до місця сплаву. Проте на півдорозі машина зірвалася в урвище з 40-метрової висоти. Рятувальники й поліцейські надавали першу допомогу на березі, 10 туристів потрапили у Верховинську районну лікарню з травмами. На жаль, троє білорусів – 23-річна і 28-річна туристки і 29-річний гід – загинули на місці.

Пізніше поліцейські повідомили, що 47-річний водій – Володимир Токарчук, мешканець одного з сіл Косівського району, – не впорався з керуванням на підйомі, вантажівка поїхала назад, а потім впала в річку. Медекспертиза показала, що він був нетверезий. Крім водія, заареш­тували ще й 52-річного Віктора Кавацюка – керівника ГО «Федерація рафтингу Прикарпаття», мешканця Коломийщини.

Читайте: Підприємця, який організував рафтинг-тур у якому загинули білоруси, посадили під домашній арешт

Громадська організація зареєстрована в Коломиї та організовує тури на Прикарпатті з 2012 року. Кавацюк – колишній депутат Коломийської міської ради, власник готелю «Магнолія» у Коломиї, зараз будує човникову станцію на Верховинщині. Вантажівка, якою їхали туристи, належала його сину.

Тепер водія і підприємця судитимуть. Минулого тижня вже відбулося слухання щодо запобіжного заходу. Спочатку розглядали справу Володимира Токарчука. Він не був офіційно працевлаштований, за словами адвоката, водієм у туристичній організації підробляв тимчасово.

Підсудний та адвокат просили замість тримання під вартою, на якому наполягав прокурор, призначити домашній арешт. Говорили про те, що злочин неумисний, Токарчук мешкає з матір’ю-пенсіонеркою, якій треба допомагати, і взагалі не винен.

«Я не був у стані алкогольного сп’яніння. Я 25 хвилин витягував людей з льодяної води, ледве добрався до теплого приміщення, – сказав на суді водій. – Туристи принесли мені корвалол, бо я був у стані шоку, принесли настоянку з перцем, якою мене натирали. А потім у лікарні медики накололи якимись ліками».

Також, за його словами, він не порушував правил дорожнього руху.

Читайте: Водій, який скоїв смертельну ДТП на Верховинщині, сидітиме під вартою (ФОТО)

«Назустріч мені їхав автомобіль, я мусив зупинитись, і в мене відмовило гальмо. Машина рухалася назад, передача не натискалась, – пояснював Токарчук. – Причеп заломився і потягнув нас в урвище. Ми впали у воду, я встиг розбити лобове скло, витягнути двох жінок, пірнув за інструктором, але не зміг його врятувати».

Але суд вирішив тримати Володимира Токарчука під вартою – 60 днів. У майбутньому йому загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі.

Підприємцю Віктору Кавацюку прокуратура теж пропонувала тримання під вартою як запобіжний захід. Але суд відправив його під цілодобовий домашній арешт. Кавацюку загрожує до п’яти років позбавлення волі.

Взялися перевіряти

За інформацією Нацполіції в області, з початку року на Прикарпатті було 50 ДТП за участю автобусів, у них 11 людей травмувалися, одна людина загинула. Скільки з них везли саме туристів, статистики не ведуть. Але, крім туристичних автобусів, багато підприємців ще возять людей на транспорті, який для цього не призначений.

Читайте: Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (ФОТО)

Голова Верховинської РДА Олег Лютий каже, разом з поліцією вони вже почали додатково перевіряти перевізників туристів, зокрема транспорт і водіїв.

У поліції стверджують, що туристів можна перевозити лише в автобусах. А білорусів у вантажному автомобілі, до того ж, переобладнаному не за правилами.

«Перевіряємо, щоб автобуси були технічно справні, щоб у них були аварійні виходи, щоб транспорт був обладнаний вогнегасниками, аптечками, щоб відповідали стандартам, мали страховий поліс і акт технічного контролю. Водій мусить щоранку проходити медичний контроль», – говорить Василь Павлишин, старший інспектор управління патрульної поліції.

На страховку немає часу

В інтернеті є багато сайтів, які пропонують рафтинг по карпатських річках. На тому ж Чорному Черемоші організовують сплави різної важкості та довжини. Ціни – від 400 до 800 грн з людини. Також обіцяють можливий трансфер до місця сплаву.

Організатор фестивалю з рафтингу «Черемош фест» Андрій Мельничук каже, що підприємці, які організовують сплави у Карпатах, найчастіше офіційно не зареєстровані й туристів не страхують.

«Це не є тур в юридичному розумінні, – говорить Мельничук. – Це просто надання двох послуг: перевезення і прокату. І гроші беруть найчастіше в кінці, так організатор хоче убезпечити себе від претензій, якби щось пішло не так. Щодо страхування: от, ви приїхали у Верховину, побачили рафтинг-тур, записалися, і вже сьогодні пішли сплавлятися. Вас не встигнуть застрахувати так швидко. Страхують переважно офіційні фірми, які мають ліцензію».

Читайте: Дороги і проїзди. Галіпчак розповів, як франківське УКБ витратить 90 мільйонів (ФОТО)

Також, за словами Андрія Мельничука, дорога, на якій трапилася смертельна аварія, має недобру славу. У 2018 році там же легковик різко виїхав назустріч і вантажівка злетіла у великий кювет. За рік перед тим у когось із туристів зупинилося серце, машина з’їхала вниз… Місцеві кажуть, дорога дуже погана, але поки що грошей на її ремонт не виділили.

Сам рафтинг, говорить Мельничук, – спорт не більш небезпечний за інші, якщо все організовано правильно.

«Нещасні випадки, травми, за моїх спостережень, траплялися рідше 1 %. Зазвичай сплавлятися беруть і дітей від 12 років, але можна й менших. Це питання не віку, а підготовки. Якщо дитина займається у спортивній секції, то буде спокійно сплавлятися», – каже Анд­рій Мельничук.

Читайте: Карпати люблять обережних. Як не втрапити в халепу й не додати роботи рятувальникам (ФОТО)

За його словами, нещасні випадки дуже вдаряють по туристичному бізнесу, адже після такого у організаторів турів кілька місяців може не бути роботи. Тож, виглядає, що підприємцям все ж краще подбати про безпеку туристів заздалегідь, ніж потім позбуватися наслідків. А ще шкода людських життів.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.