Війна Соціум Статті

Смерть на Бистриці: як запобігають утопленням на річці та про штраф 50 тис (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За останній тиждень у Франківську, на Бистриці-Солотвинській потонуло троє людей.

Звісно, заборонити ходити на річку неможливо, а штраф у 50 000 грн, який за купання в річці призначив міський голова Руслан Марцінків, точно нікого не зупинить і, напевно, закінчиться лише гучною заявою. То який вихід із ситуації та як вберегти людей? Розбирався Репортер. Бистриці

Купатися заборонено

«З вівторка, 13 липня, на місцях, де на Бистриці втопилися люди, виставили рятувальний пост, – говорить Михайло Ковбас, заступник начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій. – Там є круги, рятувальні жилети, а також спеціальні мотузки. На місці працюють рятувальники від КП «Міська аварійна рятувальна служба». На період отаких спекотних днів вони працюватимуть щоденно з 10.00 до 22.00. Також сьогодні о 10.30 біля пішохідного мосту на Бистриці-Солотвинській відбулася нарада за участю й комунальних служб, і правоохоронних органів. Вирішили розробити додаткові маршрути й патру­лювати прибережну зону Бистриці-Солотвинської та Бистриці-Надвірнянської. Цим будуть займатися патрульні та Нацгвардія».

За його словами, з середи, 14 липня, будуть вивільняти опори мосту від гілля, сміття й решти бруду, що нанесла вода. Також прибиратимуть зони, де є найбільше людей, що не тільки відпочивають на березі, але й купаються.

«Крім того, до кінця дня виставлять попереджувальні знаки про те, що купатися заборонено, – додає Михайло Ковбас. – На місці утоплення, біля пішохідного мосту, наші водолази обстежили десь 700 квадратів площі та знайшли яму розміром десь п’ять на п’ять і глибиною чотири метри. І, здавалося б, нічого, бо вода на плесі спокійна, а на дні сильна течія, що просто зносить людину з ніг. Також патрульні будуть підтримувати зв’язок з ювенальною поліцією через те, що зараз канікули. Висока температура, багато дітей йдуть на річку і проводять там час без нагляду дорослих. На ці дні передають понад 30 градусів тепла щодня, тож ми розробили схему попередньо на тиждень, бо далі прогнозують спад температури».

Читайте: У Франківську на Бистриці Солотвинській потонув чоловік, – ДСНС

Ковбас каже, що протяжність обох річок, не включаючи села Івано-Франківської територіальної громади, становить близько 18 км. Виставити пости через кожні 100 метрів фізично неможливо.

«Хочу звернутися до всіх мешканців міста, зокрема до батьків – не лізьте у воду, де є попереджувальні знаки, бережіть своїх дітей та слідкуйте за ними, – говорить Михайло Ковбас. – До речі, варто сказати, що на території Івано-Франківської громади немає жодного сертифікованого місця, де можна купатись. Бо, за правилами, глибина місця для купання не має перевищувати 1,5-1,75 метра. Але навіть на тому ж міському озері, де стоїть вишка – ступив крок і на два метри пішов під воду. Натомість, місце для відпочинку на озері цілком відповідає всім вимогам – є прокат катамаранів, човнів, є рятувальники-водолази, але не більше того. До кінця цього року міськ­рада буде внормовувати певні правила безпеки й щось міняти стосовно озера, але, напевно, воно вступить в дію десь аж у 2022 році. Стосовно річок, то ситуа­ція плачевна – з кожною повінню вода все вимиває, змінює русло, виносить на берег гілля з камінням, але за цим потрібно слідкувати не лише на місцевому рівні, але й на рівні держави».

Також на нараді, що відбулася у вівторок, 13 липня, заступник міського голови Івано-Франківська Руслан Гайда заявив, що є пропозиція облаштувати зону для купання на міському озері, де раніше був дитячий майданчик, поблизу парк-готелю. Мер погодився й доручив Гайді опрацювати це питання.

Штраф лише на словах

«На місці, де сталася трагедія, заборонено купатися, бо якщо порівнювати навіть з міським озером, то там хоча б є рятувальники, які в разі чого витягнуть. А от місце на Бистриці взагалі не облаштоване, – говорить начальник КП «Муніципальна інспекція «Добродій» Михайло Шутак. – Але, розумієте, це в межах міста, та й люди купаються на свій страх і ризик, ми ж не можемо заборонити їм ходити на річку? В результаті маємо біду – за дві доби двоє потопельників, це трагедія».

До теми: У Франківську на Бистриці знову втопилася дитина (ФОТОФАКТ)

Місце на міському озері, за його словами, де планують облаштувати умови для купання, також поки що точно невідоме. Бо, наприклад, з боку дачних кооперативів, ближче до вулиці Ленкавського, на дні є багато арматури й різних бетонних плит. Тому, окрім того, що можна легко заплутатися у водоростях, можна ще й пробити собі ногу чи голову.

«Стосовно штрафу, який оголосили, то я не певен, що він буде працювати, але поки що не готовий коментувати, – каже Шутак. – Є таке, що органи місцевого самоврядування можуть приймати певні речі на місцях своїми рішеннями, але юридично я не в курсі. Щодо біди, яка сталася – воно, з одного боку, вже й ніби пізно, бо, як то кажуть, після бійки кулаками не махають. А з іншого боку, якщо лишати й нічого не робити, то недовго й до нової трагедії».

Щодо штрафу за купання «Репортер» порадився з юристами. Усі вони кажуть одне й те саме – це майже нереально, правда, трохи іншими словами. Чому? Бо місцева влада має право встановлювати свої правила, але вони точно не можуть суперечити законодавству, зокрема кодексу про адміністративні правопорушення. Покарати людину грошима можна лише через суд, а для цього треба правильно оформити адмінматеріали. Необхідно пояснити причину, посилаючись на відповідний закон. Також людину треба ідентифікувати (це ж не водій з посвідченням), а якщо вона відмовиться, то тягнути у відділок. А решта відпочивальників? Отже, таке – гучна заява для відлякування.

* * *

За даними пресслужби обласної ДСНС, протягом 2021 року в Івано-Франківській області на річках потонули 27 людей, з них троє дітей до 16 років. У Франківську за останній тиждень – троє: двоє дітей та один дорослий.

Автор: Богдан Мисюк

Фото: Юрій Валько, Руслан Веселий

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.