Про франківських перевізників, мабуть, можна складати легенди. Щодня люди скаржаться на водіїв-хамів, брудні салони, на те, що не дотримуються графіків руху. А минулого тижня перевізники взагалі погрожували страйком, бо хочуть підвищення тарифів. І хоча страйку так і не було, але люди розворушились.
Дійшло до ультиматумів
Про підняття тарифів почали говорити ще наприкінці листопада минулого року. Тоді на громадські слухання винесли проект рішення, який підготувало управління транспорту та зв’язку. Згідно з проектом, з 06:00 до 20:00 проїзд мав би коштувати 5 грн, а з 20:00 до 23:00 – 7 грн. Та після обговорення крик затих, адже начальник управління Олег Ганчак отримав протокольне доручення від міського голови – припинити опрацьовувати підвищення тарифів за проїзд.
Однак минулого тижня у франківських маршрутках з’явились оголошення з попередженням про страйк і зупинку транспорту. Аргументували це тим, що пальне подорожчало, мінімальна зарплата зросла, а ще є купа пільговиків, за яких міськрада кошти не компенсує.
«Ми перевозимо 70 % пільгових категорій і не отримуємо за це жодних компенсацій, – говорить Олег Стахів інженер ТзОВ «Корида-Транс» (на цю фірму пасажири скаржаться чи не найбільше – Ред.). – Ця масовість пільговиків призвела до того, що ми не маємо чим платити водіям зарплату. Ми розуміємо, що люди про нас не найкращої думки, тому й вирішили попередити їх про можливий страйк. Бо їм теж треба якось до роботи добиратися чи в лікарню».
До теми: Маршрутки просять грошей. Чи подорожчає проїзд у Франківську?
На попередження про страйк одразу ж відреагував міський голова Руслан Марцінків. Він заявив, що мерія не терпітиме шантажів і готова розривати договори з перевізниками. Адже, вважає мер, питання потрібно вирішувати у правовому полі і шукати компроміс, щоб не нашкодити мешканцям.
«Станом на сьогодні перевізники не виконують ті умови, які було передбачено договором при піднятті тарифу до 4 грн, – заявив Марцінків. – У нас безліч скарг на те, що маршрутки ходять не за розкладом, не зупиняються на визначених зупинках, у транспорті брудно, й водії часто невідповідно поводяться з пасажирами. А також часто з’їжджають з маршрутів. До цієї ситуації ми закривали на це очі лише тому, що вони йшли назустріч місту й безкоштовно перевозили дітей та пенсіонерів. Тож у нас є достатньо підстав для розривання договорів. Я звик домовлятися, але ніколи не прийму мову ультиматумів».
Підвезу по маршруту
Поки перевізники думали, страйкувати чи ні, а Марцінків готувався розривати договори, Олег Ганчак створив у Facebook групу «Підвезу». Ідею позичили з однойменного львівського сайту. Суть у тому, аби знайти водіїв, які готові дорогою на роботу чи деінде взяти з собою попутників.
Уже за кілька годин в групі були сотні учасників, а нині вже за тисячу. Водії писали звідки, куди, коли будуть їхати і скільки пасажирів можуть підібрати. А щоб між постів можна було знайти потрібну людину, придумали спеціальні хештеги – #водій_if та #пасажир_if.
Готувався працювати у посиленому режимі й «Електроавтотранс». У неділю, 21 січня, підприємство повідомило, що в разі страйку приватних перевізників, на маршрути вийде 38 одиниць транспорту, які будуть їздити за спецграфіком.
«Просимо вас ставитися із розумінням до ймовірної великої наповненості салонів тролейбусів. Втім, не забувайте оплачувати за проїзд», – звернулися в ЕАТ до франківців.
Перевізники страйкувати передумали. Олег Стахів повідомив, що наприкінці тижня у підприємців з владою почалися консультації щодо зміни тарифу, тож поки що маршрутки будуть їздити у звичному режимі.
Але людей це не заспокоїло, бо всі розуміють, що рано чи пізно плату за проїзд таки піднімуть. Тож у соцмережах з’явилися заклики – ігнорувати маршрутки. Мовляв, перевізників треба провчити.
Про що ж домовились?
У вівторок, 23 січня, під час оперативної наради Руслан Марцінків повідомив, що місто все ж таки знайшло компроміс з підприємцями. Питання підйому тарифів відклали до березня.
«Було спілкування з перевізниками. Домовилися, що до березня тариф не піднімаємо. Та у березні до обговорення ще повернемось», – сказав Марцінків.
За словами Олега Ганчака, для управління транспорту зараз головне, аби громадський транспорт був комфортний для пасажирів. Та чим закінчаться перемовини з перевізниками, прогнозувати зарано.
«У березні ми переговори продовжимо, – каже Ганчак. – Сподіваємось на діалог з підприємцями. Окрім того, неодмінно проведемо ще одні громадські слухання. Для нас обов’язковою умовою є надання якісних послуг. Але поки триває процес переговорів, і ми не знаємо, чим це все закінчиться».
Перевізники також нині не хочуть розповідати, про що домовлялися з містом. Але просять, щоб їх зрозуміли. Мовляв, якщо в них не буде грошей на ремонт автобусів і зарплату водіям, то не буде кому і на чому виїжджати на маршрути.
Місто купить автобуси
Руслан Марцінків пообіцяв купити 40 автобусів, які передадуть на баланс «Електроавтотрансу». Каже, це єдиний вихід із ситуації.
«Вже домовилися про придбання тролейбусів з Австрії, – повідомив мер. – А на найближчій сесії міської ради, яка відбудеться 9 лютого, приймемо рішення про придбання містом 40 автобусів для КП «Електроавтотранс» за договором фінансового лізингу. Також підприємство вже чекає на шість автобусів, які вийдуть на маршрути міста. Головна наша мета – комфорт мешканців та покращення якості надання послуг».
З одного боку, мер ніби й правильні речі говорить, та з іншого – аби пасажирам було комфортно, недостатньо зробити весь транспорт комунальним. Потрібно ще запровадити електронний квиток, за допомогою якого можна буде визначити точний пасажиропотік. Бо ж порахувати точно, скільки пасажирів перевозять франківські маршрутки, досі неможливо. А саме це є визначальним у розрахунку вартості проїзду.
Пам’ятаєте, нам уже обіцяли і зелені футболки, і бейджі, і ввічливих водіїв? Навіть пасажирів без квитка обіцяли штрафувати на 80 грн. А в результаті? Чекаємо весни.
Comments are closed.