Війна Статті Фото

Гроші на небо. Коли франківський аеропорт нарешті стане сучасним (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Франківський аеропорт є предметом суперечок уже багато років. Міська влада нарікає на компанію «Скорзонера», якій він переданий у концесію, а ті у свою чергу говорять, що це – політичні спекуляції. Під час останнього візиту на Прикарпаття президент Володимир Зеленський домовився про початок реконструкції та пообіцяв гроші з держбюджету.

Тим часом франківці лише мріють про широкий вибір авіарейсів і сучасний термінал, пише “Репортер“.

Робіть, усе повернемо

Нову увагу до аеропорту привернув Володимир Зеленський, коли відвідав його 2 серпня. Тоді директор аеропорту Петро Осипенко розповів, що потрібна нова злітно-посадкова смуга, щоб приймати більші літаки, а також реконструкція терміналу.

“Як будуть гроші, не буде шароварщини”. На що чекають від указу Зеленського про Карпати (ФОТО)

«Міська влада зацікавлена в аеропорті, ви зацікавлені. Ви знаходите гроші на все, а держава вам потім потрішечки віддасть 40 млн доларів, – звернувся Володимир Зеленський до Олександра Шевченка, колишнього директора «Скорзонери», потім народного депутата, який і нині небайдужий до справ компанії. – Зараз 40 млн надати, щоб упродовж року побудувати смугу, – просто немає цих грошей. Ми можемо цю суму розбити, наприклад, на три роки. За три роки віддам. Але ви не будете чекати. І Івано-Франківщина не буде чекати».

На прохання Шевченка подумати Зеленський сказав, що вирішити треба зараз і що він пропонує нормальні умови.

«Але ж у вас дуже складний договір про концесію, правильно? Підписуємо інвестиційну угоду з гарантією повернення за те, що повинна побудувати держава. Є інший варіант: ви будуєте, ми нічого не повертаємо», – засміявся Зеленський.

«Ми навіть не маємо права будувати цю смугу», – каже Шевченко.

«Ми знайдемо варіант, як вам надати ці права», – підсумував президент і вони потиснули руки.

Невже справді усе так просто?

Важка концесія

Міжнародний аеропорт Івано-Франківськ перебуває у комунальній власності й належить громаді області – за винятком посадково-злітної смуги, яка належить державі. Перший аеровокзал почали будувати ще у 1962, у 1992 він отримав статус міжнародного, а у 2002 його передали в комунальну власність області. Першим орендарем було ПП «Явсон», а у 2005 році – ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття».

У 2010 році Івано-Франківська ОДА передала аеропорт ТОВ «Скорзонера» на правах концесії (тимчасова експлуатація з обов’язковою виплатою концесійного внеску). Юрист Мирон Дмитрик працював тоді в ОДА і входив у робочу групу з моніторингу виконання концесійного договору.

«Головою адміністрації тоді був друг Шевченка Микола Палійчук і під кінець його каденції, у 2009 році, вони вирішили провести конкурс по укладенню концесійного договору, – розповідає Дмитрик. – У конкурсі взяли участь дві фірми – «Наф­тохімік Прикарпаття» і «Скорзонера». Бенефіціарами обох фірм є Коломойський, Боголюбов, частково Шевченко. Виграла «Скорзонера».

Передача відбувалася на хвилі підготовки до Євро 2012, тож однією з умов концесійного договору було приведення аеропорту у відповідність з умовами УЄФА. Франківський аеропорт мав бути запасним.

«Насправді, концесіонер до 2012 року майже нічого не робив. Здавалося, що вони чинять перешкоди іншим авіакомпаніям, аби ті туди не заходили, – каже Мирон Дмит­рик. – Наприклад, не мала скорочуватися чисельність працівників. Навіть частини передбаченої суми інвестицій не внесли. Але «Скорзонера» обіцяла, що вони почнуть працювати, і договір не розірвали, хоч підстав було достатньо».

За словами Дмитрика, останнім часом «Скорзонера» частково виконує зобов’язання: закуплена техніка, проводяться невеликі ремонти. Але за договором ще багато роботи: ремонт терміналу, зміна електрообладнання, ремонт бомбосховища, треба зробити віп-зал для очікування…

Отже, тепер «Скорзонера» в особі Олександра Шевченка, який де-юре є лише акціонером і колишнім директором, але якого де-факто пов’язують з фірмою, зобов’язалася відремонтувати термінал. Що ж стосується злітно-посадкової смуги, то вона є власністю держави. За словами голови франківської ОДА Дениса Шмигаля, підрядника, який її будуватиме, визначить тендер. І це може бути навіть не «Скорзонера».

Лоукостів поки що не буде

В історію з аеропортом підливав масла у вогонь і франківський мер Руслан Марцінків. Він неодноразово й публічно наголошував, що аеропорт розвивають погано і пропонував взяти його в комунальну власність міста. У лютому 2018 міськрада навіть звернулася з таким проханням до обласної, але, за словами міського голови, депутати з області їм відмовили. Втім, зараз мер каже, що хто б не вкладав гроші, оновлений аеропорт – це позитив.

Проєкти, гроші, прозорість. Чому у Франківську бракує інвесторів

«Подивимося, що з того вийде. Я думаю, це був розіграний сценарій, тому, напевно, держава дасть грошей на аеропорт, який у власності Коломойського. Зараз їхній час. Але для міста це добре, тому що нам потрібен сучасний аеропорт», – говорить Марцінків.

Також мер неодноразово говорив про заборгованість «Скорзонери» щодо оренди землі. Мовляв, ділянка, на якій стоїть аеропорт, – власність міста, а договору оренди так і не уклали. Як пояснили у «Скорзонері», договір концесії не передбачає плати за оренду землі. Про це між собою мають домовлятися місто та область. За словами Дениса Шмигаля, договору про право власності на земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти, немає, його доручили оформити лише зараз.

У «Скорзонери» взагалі важкі стосунки з франківською владою.

«Ставлення міської влади загалом до аеропорту є деструктивним і шкідливим, – кажуть у пресслужбі «Скорзонери». – Жодної підтримки немає. А постійні заяви про міфічну заборгованість за оренду землі, погрози розірвання договору концесії не сприяють не лише інвестиційній привабливості аеропорту, а й міста загалом. Жоден інвестор не буде вкладати мільйони доларів у проєкт, якому свідомо перешкоджає влада та чинить рейдерські спроби».

Говорячи про те, що з нашого аеропорту не літають іноземні авіакомпанії, ті ж лоукостери, у «Скорзонері» повідомили, що проблема не у транспортному обслуговуванні – ціни тут навіть нижчі, ніж в інших аеропортах, а у злітній смузі. Зараз аеропорт може приймати лише літаки вагою до 55 тонн. А літати на таких малих суднах невигідно для іноземних компаній.

Те саме каже й голова ОДА Денис Шмигаль.

«Та смуга, що є зараз, розрахована на легкі військові винищувачі – там 30 см подушка і 16 см самі плити, – говорить Шмигаль. – Літаки понад 55 тонн сідати на неї вже не зможуть. А всі лоукостери використовують літаки вагою приблизно 100 тонн. Тому зараз ми не можемо говорити ні про які додаткові перевезення. Натомість, з передбаченими ремонтами і новою злітною смугою, можна буде збільшити пасажиропотік у 2,5 рази. До того ж, це 60-80 нових робочих місць, податки до бюджету – на 10 млн грн в рік».

У пресслужбі «Скорзонери» повідом­ляють, що навіть нова злітно-посадкова смуга – це ще не запорука іноземних авіакомпаній у місті. Мовляв, більшість із них відмовляються літати з Франківська: місто мале, а Львів з його аеропортом – під боком.

Кожен день – базарний. Хто наглядає за франківськими ринками (ФОТО. ВІДЕО)

Грошей треба багато

Також у «Скорзонері» стверджують, що за роки дії концесійного договору вже вклали в аеропорт 20 млн грн, плюс недавно витратили 18 млн грн на обладнання для безпеки польотів. За ці кошти придбали 12 спецмашин, відремонтували аеровокзал і перон, купили нове табло, встановили відеоспостереження, нове освітлення та інше. Крім того, витратили 40 млн грн на дотації збиткових рейсів по Україні. Щомісячні концесійні платежі обласній раді склали 10,7 млн грн.

Зараз подальші дії – за профільними міністерствами та обласною владою.

«Мінфін мав би передбачити фінансування для Міноборони, – говорить Денис Шмигаль. – Міністерство інфраструктури мало б підготувати пропозиції щодо внесення змін до державної цільової програми до 2023 року в частині доповнення заходами з розвитку аеропорту. За нами залишається підготовка меморандуму зі «Скорзонерою», облрадою та усіма учасниками меморандуму про те, яким шляхом мав би рухатися концесіонер».

Приблизна вартість робіт для злітно-посадкової смуги – 32 млн доларів. Разом з будівництвом нової руліжної доріжки, встановленням нового аеродромного локатора, з держбюджету треба 38,7 млн доларів. А на реконструкцію інших руліжних доріжок – ще 6,3 млн доларів. За все це має платити держава.

Розбір польотів: як живе аеропорт Івано-Франківська (ФОТО)

При цьому «Скорзонера» повинна профінансувати реконструкцію перону (15,2 млн доларів), реконструкцію аеровокзалу та оснащення його новим обладнанням (9,98 млн доларів), заміну світлосигнального обладнання (1,7 млн доларів), інші роботи та обладнання (1,45 млн доларів). Разом – 28,3 млн доларів.

***

Зараз пропускна спроможність Міжнародного аеропорту Івано-Франківськ – 120 пасажирів на годину (у Львові – 2000). Пасажиропотік – 110-112 тис пасажирів на рік. У 2017 році пасажиропотік зріс на 12,7 %, у 2018 – на 1,8 %.

Радянська будівля з сухим фонтаном перед фасадом мало нагадує потужні сучасні аеропорти. Всередині кілька людей чекають на рейс, їх тут на день лише чотири, всі – Міжнародними українськими авіалініями (власник – група «Приват»). Дивлячись на це, так хочеться, щоб франківський аеропорт став сучасніший і багатолюдніший – хоч за чиїсь гроші.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.