У галереї «Арт на Мур», що у фортечній галереї «Бастіон» відкрилася незвична, особлива та щира виставка сучасного сакрального живопису від львівської художниці Олени Смаги – «Immanuel».
Художниця давно працює в релігійній тематиці. Її цікавить, яким чином у сучасному світі можна актуалізувати християнство, тобто актуалізувати ікону, аби вона була зрозуміла у сучасному контексті.
Також Олена Смага є реставратором у Львівському національному музеї, де працює з українськими іконами. Художниця глибока та віруюча людина, тому їй важливо показати сучасну віру сучасної людини.
На відкритті виставки Олена Смага надзвичайно емоційно розповідала про кожну свою роботу. Щиро та безпосередньо водила від картини до картини, розповідала про ідею.
За словами її словами, кожна картина є переосмисленням образу Ісуса Христа. Він – Світло, Любов, Слово…
«Проект «Immanuel» в перекладі означає – «з нами Бог», – пояснює художниця. – Тобто я показую різні прояви присутності Бога з нами. Коли починаю малювати все прошу: «Боже поможи мені бути собою, поможи бути з тобою».
Цікаво, що до візуальної частини проекту додалась ще й поезія. Твори мисткині випадково побачив отець Дені Кардіно з релігійної організації «Дім серця», яка опікується знедоленими, а ще співпрацюють з художниками.
Картини справили на французького священика надзвичайне враження та надихнули на поезію. Отець Дені створив окремий цикл поезій, де кожен вірш присвячений певній картині. Відвідувачі виставки можуть прочитати ці вірші у перекладі від Миколи Чучмана.
Також цікаво, що кожна картина художниці сама по собі читається окремо. На роботі можна побачити вишкрябані слова зі Святого Письма, якісь послання. Саме вишкрябування є основою її авторського стилю.
За словами мистецтвознавця та подруги художниці Марії Цимбалісти, роботи Смаги – це свого роду сучасна ікона, в якій все таки дотримано традицію іконопису.
«Оленині роботи виконані на дошці, також є левкас, який використовували і в середньовічній іконі, збережена символіка кольорів, – розповідає Марія Цимбаліста. – Як придивимось – збережена іконографіка. Вважається, що сучасне мистецтво – це мистецтво проблем, питання. Люди не хочуть простих відповідей. От, Олена й вирішила дати таку непросту відповідь в сакральному мистецтві».
Відомий франківський художник Мирослав Яремак відзначив сміливий авторський стиль художниці.
«Виставка є розумною та дуже індивідуальною, – говорить він. – Розумною у тому плані, що Бог – це Слово і воно тут присутнє. Воно прийшло до нас з Франції. Тішуся, що Олена Смага знову у Франківську, що галерея «Арт на Мур» працює з добрим мистецтвом».
А художник Ярема Стецик, якому також близька релігійна тематика, зізнався, що роботи львів’янки побачив в Інтернеті й спершу подумав, що це добрий експеримент когось із закордонних колег.
«Потім додивився й впізнав кілька букв кирилиці, – говорить Стецик. – У Франківську дуже мало людей, які експериментують з Божим відображенням, у доброму сенсі. Є з негативом або з плагіатом, а тут в цих роботах є той корінь».
До речі, Ярема Стецик вже кілька років робить проект дитячого малюнка «Для Бога я створю найкраще». До участі запросив і Смагу.
Надихнутись світлом та щирістю картин франківці та гості міста зможуть до 7 липня. Саме стільки триватиме виставка, а потім помандрує до Хмельницька.
Comments are closed.