У четвер, 5 травня, в селі Татарові вперше провели фольклорно-етнографічний фестиваль «Юріївська ватра».
Юріїв день для Татарова особливе свято, адже здавна в ніч перед Юрієм під кожною хатою у селі палять ватру. Тим вогнем відганяють злих духів. Ця традиція у Татарові збережена до сьогодні. Місцеві кажуть, що такого більше нема ніде навколо, тож цієї теми і організували фестиваль.
За словами сільського голови Олега Дзем’юка, фестиваль дуже важливий, бо це така свого роду промоція туризму в селі. Додає, що громада дуже активна і готова разом щось робити.
«Ми бачимо в Татарові великий потенціал, – каже війт. – Ще за Австро-Угорської імперії тут був відомий бальнеологічний курорт. Після побудови залізниці у 1890 році, почався розвиток Карпатських територій – Яремче, Микуличин, Татарів, Ворохта. Австрійці, поляки, а згодом євреї дуже облюбували Татарів. Він має унікальне розташування- в долині поміж гір. Тут специфічне повітря – у кисні є вміст фітонцидів, який виділяє хвойна порода. Фітонциди позитивно впливають на легеневу систему».
Ще великим плюсом для розвитку села, каже війт, є те, що через Татарів більше року їздить потяг Київ-Рахів, а півтори тижні тому цей поїзд почав зупинятися в Татарові.
Але далі про свято. Отож, протягом одного фестивального дня гості фестивалю, яких на свято завітало чимало, могли долучитися до досить насиченої програми. Взяти участь у майстер-класах з гончарства чи живопису, посмакувати місцевими стравами, купити щось екологічне на ярмарку, покататися на конях, погодувати козенят.
Загороди з тваринами облаштували при вході на фестивальну територію не просто так, адже на Юрія гуцули завжди виганяють худобу на пашу.
Багато малечі зібрав майстер-клас з живопису, який організували волонтери БФ «Творча Криївка». Нагадаємо, що вони займаються реабілітацією бійців АТО через творчість.
Разом з дітками та дорослими вони створювали соціальне панно – «Чотири стихії». Дуже символічна назва, зважаючи на те, що фестивального дня в Татарові не вистачало хіба снігу. Але погана погода не зіпсувала святкової атмосфери.
На сцені виступали народні колективи, влаштовували конкурси, розіграші, роздавали всім Юріям подарунки. Наприклад, був конкурс на кращу паску, вишиваний рушник та родину у вишиванці. Останній виграла сім’я Томашевських-Щербанюків. Всі – від діда до онука вбрані у родинні вишиванки.
Під вечір гостей фестивалю пригощали бараниною, баношем з бринзою та шурпою – зупою з овочами та баранячим м’ясом.
Цими смаколиками пригощав Василь Личковський. Чоловік наварив шурпи лиш 60 літрів, а баношу – 40. Говорить, що останніх шість років відроджує гуцульську кухню.
Помагала помішувати банош і зіркова гостя Влада Литовченко. Каже, Яремчанщина для неї найулюбленіше місце.
«Я його пропагую, як місце для туризму і роблю це з великою любов’ю, бо саме в Яремчому я частий гість, – говорить Влада Литовченко. – Вражає тутешня багатющість традицій, яскравість. Особливо подобається косівська кераміка, яка гідна бути у списку на матеріально-культурну спадщину ЮНЕСКО”.
Цікаво, що зіркова гостя вже має кілька ідей для наступного фестивалю, обіцяє долучитися до організації, адже захід планують робити традиційним.
Вже ввечері запалили величезну ватру. Навколо неї водили хороводи, під магічну та драйвову музику малих зірок гурту «Петрос» з Ворохти та їхнього наставника Петра Сказківа.
Comments are closed.