Не повірите, але в середньовічній Європі здорові зуби вважалися ознакою низького походження. Знатні пани пишалися чорними дірками, бо це означало багатство, а білозубе панство намагалося тримати рота закритим.
Сьогодні еталон небідності й гарної посмішки — білі, як у рекламі, зуби. Професійне відбілювання дійсно зробить посмішку «голлівудською», а от у домашніх умовах зберегти або покращити колір зубів допоможуть правила гігієни. Їх знають навіть діти. Але є кілька тонкощів, завдяки яким догляд за зубами є максимально ефективним.
«У природі повністю білих зубів, на жаль, не буває. Найчастіше вони забарвлені в різноманітні відтінки білого з жовтуватим, сірим і навіть коричневим, — каже Андрій Гніда, головний лікар «Центру практичної стоматології». — Якщо уважно придивитися, то можна побачити, що біля ясен зуб темніший, біліший у центрі та прозоріший біля ріжучого краю. Найтемніші зуби — ікла».
У кожний період життя людини на колір зубів впливають різноманітні чинники. У дитинстві, коли емаль ще тільки формується, змінити колір можуть деякі антибіотики, наприклад, тетрациклінового ряду. Білі й жовті плями та смуги можуть з’явитися, якщо вміст фтору вище норми.
У дорослому ж віці найпоширенішою причиною зміни кольору зубів є наліт. Спочатку він безбарвний, по мірі ж розмноження бактерій та під дією «кольорової» їжі чи шкідливих звичок набуває різних відтінків. Пориста структура зубної емалі дозволяє їжі фарбувати зуби у жовтуватий чи коричневий відтінок. До десятка таких фарб-продуктів належать: червоне вино, кава, енерготоніки, томатний та соєвий соуси, чай, газовані напої, ягоди, цукерки, буряк. Дуже змінює колір зубів і куріння.
Наліт на зубах починає формуватися вже через п’ять хвилин після чищення, тож боротися потрібно саме з його наслідками. Якщо наліт не знімати, то з часом він ущільнюється та перетворюється на камінь. Цей процес коливається від 10 днів до шести місяців. А зубний камінь загрожує карієсом, кістковою деструкцією і втратою зуба. Саме тому стоматологи рекомендують проводити професійну гігієну порожнини рота раз на півроку. До цієї процедури належать зняття нальоту, зубного каменю та полірування зубів. Ну і про правильний щоденний догляд не слід забувати.
«Найкраще залишки їжі за рахунок вібруючих та пульсуючих рухів вичищає електрична зубна щітка, — розповідає Андрій Гніда. — Але для цього ще має бути правильна техніка чищення, точніше особлива умова — затримуватися на кожному зубі кілька секунд. Важлива також і якісна модель щітки: щоб щетинки розміщувались під кутом, а сама щітка мала сенсор тиску — це дозволить розм’якшити й видалити наліт».
Ручна ж зубна щітка підходить абсолютно всім. Найкраще вибирати середньої жорсткості з різною довжиною щетинок. Курцям доречно спробувати жорсткі щітки, а тим, хто страждає чутливістю зубів чи захворюванням ясен — м’які. Варто звернути увагу, щоб ворсиста частина була з мінімальною кількістю резини — на ній швидше розмножуються бактерії. Але все одно змінювати цей пристрій для рота потрібно кожних 2-3 місяці.
Додатково для кращого ефекту чищення необхідно запастися зубочистками, флосом, супер флосом, зубними йоржиками та ополіскувачами. Увесь цей арсенал потрібний, щоб вичистити міжзубні проміжки. Жуйка до цього переліку не входить — вона очищує залишки їжі тільки з жувальних поверхонь, а от між зубами від неї мало користі.
Правильно чистити зуби — не менше 2-3 хвилин двічі на день. І тільки після їжі. Особливо це стосується сніданку — ранковий туалет за звичкою може передбачати іншу послідовність. Аби відновити природний колір її необхідно змінити, тобто чистити зуби вже після сніданку, а не до нього. Це зменшить кількість бактерій у роті. Таку нехитру процедура треба робити й перед сном.
Для видалення нальоту варто застосовувати «вимітаючі» (зверху вниз під кутом 45 градусів), колові та зворотно-поступальні (вперед-назад) рухи щіткою. Якщо дотримуватися усіх порад регулярно та не нехтувати професійною гігієною, то посмішка посвітлішає на тон-півтора.
Та якщо справжній колір зубів усе одно не тішить, то вихід один — професійне відбілювання. Самодіяльність у цій справі може зашкодити, тож посмішку варто довірити тим, хто на цьому «зуби з’їв» — професіоналам.
Команда «Центру практичної стоматології» (вул. Сахарова, 25А, тел.: 0342 52 0004, 099 252 0004, 068 352 0004), до складу якої входять кваліфіковані ортопеди, ортодонти, лікарі терапевтичної та дитячої стоматології, а також щелепно-лицьової хірургії, — подбає і про здоров’я, і про естетику ваших зубів. Адже для цього там мають усе необхідне — сучасне обладнання, найкращі матеріали, голови та руки фахівців.
Секретів чарівності є вдосталь, посмішка — один із них. Добре, коли вона щира та сяюча.
Comments are closed.