Цього року у системі ЗНО буде задіяний принципово новий підхід до оцінювання сертифікаційних робіт.
Як розповідає директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (РЦОЯО) Богдан Томенчук, у кожному РЦОЯО в день конкретного тестування предметна експертна група (як правило, 7-10чол) за перевіреною у світі методою оцінює, на скільки питань з предметного тесту мав би дати правильну відповідь мінімально-підготовлений учень. Це так званий поріг “склав/не склав”. В Українському ЦОЯО наступного дня на основі цих приблизно 70-100 експертних оцінок формують загальноукраїнський поріг для цього тесту.
«Наголошую, експертний, – каже він. – Все відбувається в день тестування і наступний, задовго до визначення результатів. Після ж визначення результатів, хто набрав порогову і вищу кількість балів-тест склав. У кого ця кількість допорогова – не склав.».
Світова практика показує, що тих, кому поріг не під силу, є немало, продовжує він. Тому загально статистичні підсумки після визначення результатів оцінюються “на око” (чи із застосуванням певного інструментарію) ще й політиками-управлінцями з точки зору політичної доцільності (що робити з невдахами, можливим батьківським і громадським невдоволенням, зрештою, з незаповненими місцями у ВНЗ в нашому випадку і т.д.?). Так формується ще один поріг тесту,назвемо його – умовно!- доцільним, залежним від певний суспільних обставин.
«Це,підкреслю,достатньо поширена у світі практика. Є перевірені у світі способи знайти майже математичний компроміс між оцінкою експертною і доцільною (це робить спеціальна комісія фахівців)».
Так отримується прийнятний для обох сторін компромісний між експертним і доцільним порогів бал тесту.
«Очевидно,що чим ближче компроміс до доцільного порогу, тим вищі прагнення законсервувати стан справ, – пояснює він. – Чим ближче компроміс до порогу експертного,тим вищі прагнення до конструктивних змін. Таким чином, система ЗНО ставить суспільство перед конфліктом. Не в побутовому чи політичному, а в творящому розумінні цього слова…»
Нині ж ІФРЦОЯО просить пропонувати кандидатів у експертні предметні групи для формування експертних порогів предметних тестів з числа кваліфікованих науковців,педагогів-практиків,авторитетних у професійних і громадських колах.
Електронка: office@test.if.ua
Comments are closed.