Соціум

Бізнес під час бурі. Нотатки з панелі Ukrainian Action Forum про можливості в епоху викликів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У межах Ukrainian Action Forum на Промприладі відбулась панельна дискусія «Бізнес під час бурі: нові можливості в час змін».

Модерував обговорення Юрій Филюк, засновник і CEO інноваційної платформи Promprylad. Учасниками дискусії стали Микола Кміть, голова ради директорів агрохолдингу «МУККО», Юлія Марушевська, керівниця Офісу підтримки змін у системі Міноборони, Олександр Почкун, співзасновник компанії Baker Tilly, та народна депутатка Галина Янченко, пише Репортер.

Бізнес під час бурі

Бізнес відновлюється і шукає нові горизонти

Співзасновник та керуючий партнер компанії Baker Tilly  Олександр Почкун каже, що, попри виклики війни, український бізнес демонструє адаптивність і поступове зростання:

Ми вже повернулися до обсягу продажів у валюті, який мали до повномасштабної агресії. Бізнеси не лише відновлюються, вони будують нові стратегії — з оптимізмом і прагненням до розвитку, – говорить Почкун.

За словами Олександра Почкуна, зараз ключовим завданням є створення умов для інвестування під час війни:

Нам потрібно не чекати завершення війни, а вже сьогодні формувати інструменти страхування ризиків для інвесторів. Бізнесу потрібні ресурси вже зараз — щоб купувати обладнання, будувати, масштабуватися.

ОПК як драйвер економіки

Народна депутатка, голова Парламентської спецкомісії по захисту інвесторів Галина Янченко розповідає, що в час повномасштабного вторгнення оборонно-промисловий комплекс (ОПК) став однією з точок росту. Зокрема, ОПК за три роки повномасштабного вторгнення зріс в 35 разів. 

Останній рік ми фокусуємося на ОПК, бо це не лише обороноздатність, а й одна з ключових точок зростання економіки загалом. Сьогодні його потенціал — це виробництво на 35 мільярдів євро, тоді як держава може закупити лише на 6. Це фантастичне зростання потребує адекватної державної політики, – говорить Янченко.

Вона виступає за дозований експорт озброєння, яке держава не закуповує, а також за перегляд політики закупівель і жорстких штрафів, які накладаються на виробників через форс-мажори.

Сьогодні штрафи за затримку постачання можуть у тричі перевищувати річний прибуток компанії. Економіка так не працює, – каже Галина Янченко. – Тому дуже важливо повернутися обличчям до економіки і зробити кроки, щоб ОПК не тільки розвивався динамічно і допомагав нам зараз під час війни. А щоби він нас економічно витягував і після завершення війни.

За її словами нині в ОПК є близько 1500 компаній. Тож, бізнесу, який хоче заходити в цей сектор, є сенс або йти в складні технології, або йти в співінвестиції й розвивати вже існуючі команди.

Бізнес панель на Ukrainian Action ForumДо теми: Довгі рішення як відповідь на війну: панельна розмова про майбутнє України на Urban Action Forum

Інституційні зміни в оборонці  «це питання виживання»

Керівниця Офісу з підтримки змін в системі Міноборони Юлія Марушевська розповідає про реформу оборонних закупівель, яка починалась з трьох людей, а нині агенція «Державний оператор тилу» охоплює понад 250 працівників. За її словами, за минулий рік вони змогли якісно витратити близько 100 млрд грн. При цьому заощадити – 17 млрд грн.

Зміни в оборонному секторі можливі лише тоді, коли бізнес, громадянське суспільство та міжнародні партнери діятимуть спільно. Сам по собі державний апарат не зміниться. Само не пофікситься, – говорить Юлія Марушевська.

Вона закликає бізнес включатися в інституційні трансформації.  Бо ми не можемо далі жити в парадигмі, коли бронежилети купують волонтери. Це має робити держава — системно, ефективно, прозоро. Бізнес має тиснути на державу, щоб вона виконувала свою функцію.

Цінності як компас бізнесу

Голова ради директорів агрохолдингу «МУККО» Микола Кміть розповідає, що в умовах війни орієнтиром для підприємців мають бути не короткотермінові прибутки, а цінності.

Зараз немає навігатора. Бізнес пливе по зірках — своїх цінностях. Платити податки, підтримувати армію, заробляти, щоб не вмерти — от наші головні вектори, – каже Кміть

За його словами, бізнес або розвивається або падає. І стратегія однозначно має бути довгою. Водночас сімейні бізнеси показують найкращу динаміку в умовах нестабільності.

Малі, гнучкі компанії швидше реагують. Українці цим і геніальні, що ми можемо швидко пристосовуватися, – говорить Микола Кміть.

Оптимізм через відповідальність

На завершення панелі учасники поділились тим, що додає їм оптимізму.

Юлія Марушевська: «Ми вже в багатьох речах попереду. І попри незрілість наших інституцій — ми вже ті, хто буде вчити інших. Це виклик, але й натхнення».

Галина Янченко: «Наші інновації — це зброя. Ми змінюємо навіть європейських політиків. Нам є чим ділитися, ми вже лідери».

Олександр Почкун: «Щороку ми беремо на роботу щонайменше 100 студентів. І вони дають віру — у людей, у майбутнє».

Микола Кміть: «Оптимізму додають ті, хто повертається з фронту і каже: «Витягніть мені уламок — і я знову в стрій». Після такого ти не маєш права опускати руки».

Читайте також: Жадан у Франківську: “Щоб перемогти, нам треба багато мислячих людей”

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.