Проблеми з котельнею на Індустріальній, 34 в Івано-Франківську тривають уже не перший рік. А недавно міський голова Руслан Марцінків заявив, що у 2024 планують перевести усі будинки з цього мікрорайону на індивідуальне опалення – бо котельня сумнівно, чи запрацює восени.
Тож часу в мешканців залишилось небагато, щоб не мерзнути наступної зими, пише Репортер.
Найперше – 37 будинків
За словами заступника міського голови Руслана Гайди, у 2023 році вдалося від’єднати від центрального опалення 38 будинків, які раніше отримували тепло від котельні на Індустріальній. Загалом від центрального опалення від’єднали уже 44 будинки у мікрорайоні.
Відключили будинки найбільшого напрямку – Арматурного заводу, до нього були підключені великі промислові підприємства, побудовані ще за радянських часів, – каже Руслан Гайда. – Там ми мали великі проблеми, бо теплових мереж було багато, зокрема так звані «воздушні» мережі, які були в поганому стані, там постійно були пориви.
Мешканці цього напрямку обирали переважно індивідуальне газове опалення (18 будинків), а також електричне індивідуальне опалення (7 будинків). А 13 будинків перепідключили до котельні на Коновальця, 132А. Інші 19 будинків ще тільки від’єдналися від центрального опалення й будуть вирішувати, який тип опалення їм підійде.
Читайте: Компенсація за тепло. У Франківську виділять 100 млн доларів на індивідуальне опалення
Зараз під’єднаними до котельні залишилось 68 будинків (близько 3000 квартир), 103 бюджетні установи та 86 інших користувачів. Зокрема, 6 лютого, рішенням міської ради дозволили від’єднати від центрального опалення 32 будинки (1282 квартири) повністю. А 5 будинків (37 квартир) отримали поквартирні дозволи, бо тут уже понад 50% квартир були від’єднані раніше. Перевести на індивідуальне опалення ці квартири зараз є першочерговим етапом, каже Руслан Гайда.
Йдеться про такі адреси:
- вул. Гвардійська, 7
- вул. Національної Гвардії, 16
- вул. С.Петлюри, 5А, 7
- вул. О. Сорохтея, 16а
- вул. В. Чорновола, 24А, 65, 96, 102А, 104, 143
- вул. Республіканська, 3
- вул. Кардинала Л. Гузара, 7, 9А
- вул. Незалежності, 11, 39, 55, 95, 97, 97А,
- вул. Ю. Іллєнка (Відкрита), 9
- вул. Є. Коновальця, 34, 88А, 106А
- вул. А. Сахарова, 7
- вул. Вовчинецька, 34
- вул. Привокзальна, 9, 24
- вул. Героїв Києва, 3
- вул. Залізнична, 21А
- вул. С. Бандери, 4, 6
- вул. Драгоманова, 12
- вул. Пилипа Орлика, 5
- вул. Фотія Володимирського, 2
- вул. Б. Лепкого, 51
Уже розроблений інформаційний буклет, ми підемо з ним до мешканців цих будинків, розкажемо всю програму, як поетапно перейти централізовано на індивідуальне опалення, – каже Руслан Гайда. – Це робота непроста, бо продовжується війна, не у всіх є кошти. А це недешево, бо ми стикаємось із рядом проблем щодо переходу на індивідуальне опалення – із заміною як підвідних газових мереж, так і газових мереж у будинку. Але будемо дивитися індивідуально по кожному будинку й рекомендувати, який тип опалення міг би їм найкраще підійти.
За словами Руслана Гайди, поки ще невідомо, чи запрацює наступного опалювального сезону котельня на Індустріальній, 34, – втім, є великий ризик, що ні. Тому мешканцям треба докласти зусиль, щоб не опинитися взимку з холодними батареями.
Ми розуміємо, який стан котельні, – говорить заступник міського голови. – У п’ятницю ми мали великий порив на мережі на вулиці Карпинця. Тоді 50 будинків залишилися без теплопостачання, у п’ятницю-суботу працювали наші бригади. Коли порив ліквідували, запустили опалення, за кілька десятків метрів стався інший. Тож сьогодні знову бригади працюють.
Читайте: Примусовий шлюб. Чому франківські університети хочуть об’єднати і що це дасть
Газове чи електричне
Як розповідає заступниця директора департаменту економічного розвитку Уляна Плитус, механізм переходу й час виконання усіх процедур є різний у кожному випадку. Адже у будинках неоднаковий стан мереж, які треба міняти.
Усе залежить від того, як швидко організуються мешканці, – каже Уляна Плитус. – Для мене прикладом є будинок на Коновальця, 147. Він дуже великий, має шість під’їздів, але люди могли організуватися і перейти. Вони вибрали уповноважену по будинку, а ще змогли організувати відповідальних по кожному під’їзду. До речі, дехто з мешканців тільки зараз отримав право власності на квартиру, щоб отримати допомогу від міста.
Міська програма, за якою можна отримати допомогу на перехід на індивідуальне опалення – 50 тис грн, досі триває. Для цього потрібно звернутися у ЦНАП з копіями паспорта, картки платника податків, документів з правом власності на квартиру, реквізитами рахунку в банку та заявою. Зразок заяви можна отримати на сайті ЦНАПу.
Минулого року таку допомогу отримали 1217 заявників. Ще дев’ятеро отримали додатково по 10 тис грн через важкі життєві обставини, а 70 франківців – по 13 тис грн на встановлення котла.
Раніше усі франківці переходили на індивідуальне газове опалення, каже заступниця директора департаменту, лише один будинок у місті був на електричному. Але минулого року сім будинків теж обрали електрику – і поки не жаліють.
На ринку з’явилася фірма, яка запропонувала перехід на індивідуальне електричне опалення. Люди ризикнули, перейшли – скарг немає, – говорить Уляна Плитус. – Складність у тому, що це було вперше. Тепер буде простіше, бо процедуру переходу ми вже знаємо. По документах процедура була з переходом на електричне опалення вийшла скорішою. Бо «Прикарттяобленерго» вимагає єдиний документ, а в газовиків – видача технічних умов, потім гідравлічний розрахунок, а третій – це проєкт на будинок. По цінах – дуже індивідуально, бо десь є багато роботи, а десь потрібна лише заміна внутрішньої мережі.
Вартість залежить від розміру квартири, стану мереж і запитів мешканців: батареї чи тепла підлога. За словами Уляни Плитус, комусь допомоги від міста вистачило на половину робіт, комусь – на 30%, а дехто зміг повністю покрити витрати.
Інструкція переходу на індивідуальне опалення
Отже, повідомляли раніше у пресслужбі міського голови, процедура переходу на індивідуальне опалення така.
- Провести збори та оформити протокол. Рішення зборів вважається ухваленим, якщо проголосували власники приміщень, не менше 75 % від загальної площі будинку.
- Подати протокол та заяву в ЦНАП. Заява довільної форми та протокол зборів співвласників будинку подається уповноваженою на зборах особою.
- Прийняття рішення міжвідомчою комісією. Рішення оформляють протоколом, воно має рекомендований характер.
- Засідання виконавчого комітету. На ньому ухвалюють рішення, копію якого згодом дають заявникові.
- Отримання технічних умов на від’єднання від централізованого опалення. Заяву та копію рішення подають до теплопостачальної компанії.
- Отримання технічних умов на облаштування індивідуального опалення. Постачальником послуг індивідуального опалення може бути газо- або електропостачальна компанія.
- Виготовлення проєкту та виконання робіт. Проєкт виконує організація, яка має ліцензію.
- Від’єднання від централізованого опалення. Роботи виконує ліцензована організація. Від’єднання будинку від централізованого опалення здійснюється в міжопалювальний період.
- У вас індивідуальне опалення. Після підписання акту будинок від’єднають від мереж централізованого опалення. Абонентам припиняють нараховувати плату за послуги.
Треба починати швидше
Франківка Тетяна Соболик мусила пройти нелегку процедуру переходу на індивідуальне опалення у 2021 році. Мешканці розпочали процес запізно – у результаті залишилися взимку в холодних квартирах.
Ця процедура дуже бюрократична. Ми розпочали у травні й пожаліли. Щоб встигнути перейти до опалювального сезону, треба починати уже з лютого, – радить Тетяна Соболик. – Я вже тоді розуміла, що ми не встигнемо і говорила це сусідам, але вони не слухали. Уже влітку нам відрізали труби, тому повернути вже нічого не можна було. А газовикам ще треба було зібрати багато паперів. У результаті ми до кінця січня були без опалення. Я переїхала до брата, бо у квартирі було 11 градусів. А ті, хто не мав, куди піти, ходили вдома у куртках.
Мешканці будинку Тетяни хотіли перейти на індивідуальне опалення ще понад 10 років тому, збирали підписи. Але тоді у місті була стратегія зберегти «Івано-Франківськтеплокомуненерго», тож мешканців не заохочували встановлювати індивідуальне. Потім, коли місто вирішило, що приватна котельня на Індустріальній невигідна, їм знову запропонували перехід. Та не всі сусіди погодилися облаштувати індивідуальне опалення й досі гріються електричними обігрівачами.
Читайте: Автономні тонкощі. Як найбільше у Франківську ОСББ змогло перейти на індивідуальне опалення (ФОТО)
За словами Тетяни Соболик, тоді перехід їй обійшовся майже у 100 тис грн на квартиру, плюс 20 тис грн на будинкові мережі. Два роки тому міської програми з допомоги з міського бюджету ще не було.
Нова котельня усіх не врятує
Також місто планує побудувати 16 модульних котелень у цьому мікрорайоні. Вони обслуговуватимуть як комунальні заклади, так і житлові будинки. Зараз на чотири уже розробили проєктно-кошторисну документацію. Йдеться про адреси Івана Франка, 4 і 32, Національної Гвардії, 13 та вулицю Гвардійську. На одній уже ведуть роботи. Раніше йшлося, що коштуватиме місту така модульна котельня майже 14 млн грн.
Уже розпочали будівельно-монтажні роботи на будівництві котельні на Національної гвардії, 13, на території ліцею №12, – каже Руслан Гайда. – Уже завершуємо, котельня під’єднана до мереж, лише залишилось закінчити з електрикою. Найближчим часом будемо її запускати. Щодо решти – будемо готувати інвестиційно привабливі договори, щоб інвестори могли долучитися.
Читайте: «Хрущовки по-новому». Чому Франківськ втрачає статус комфортного міста
Втім, вищезгадані 37 будинків під’єднати до нових котелень не вийде через поганий стан мереж. Тому їх закликають переходити на індивідуальне опалення якнайшвидше.
Там внутрішні мережі в такому жалюгідному стані, що багато коштів треба виділити навіть на центральне опалення. То чи є зміст це робити, коли можна перейти на індивідуальне? – каже Уляна Плитус. – У 2023 році будинки, які фізично не встигли виконати роботи з газовиками, ми під’єднали на іншу гілку, до котельні на Коновальця. Можливо, подача тепла була не дуже добра, але принаймні люди не мерзли. Але там усі будинки були менш-більш поряд, а ці, що залишились, розкидані. Тому важко сказати, чи вийде така процедура цього року.
Тож починати варто уже зараз.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.