Днями у Франківську пройшов воркшоп «Парк Молодіжний. Потенціал та загрози». Небайдужі франківці зібралися у просторі Промприлад.Реновація, аби обговорити перспективи та проблеми однієї з найбільших зелених зон міста та разом напрацювати план її розвитку. Головним питанням воркшопу було – «Дорога чи вулиця». Які відповіді віднайшли учасники воркшопу, бачив Репортер.
Почути людей
Організатори воркшопу – проєктна менеджерка “Теплого міста” Анастасія Обрізків, директорка КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк та архітектори Андрій Коман і Тарас Сенів – перед воркшопом відвідали парк “Молодіжний”, аби дослідити його на місці та сформувати власне бачення щодо ситуації в парку.
Саме за запитом КП «Центр розвитку міста та рекреації» і був організований воркшоп. Ідея виникла в продовження освітнього архітектурного напряму роботи платформи “Тепле місто”. Йому передували дискусія “Куди прямує архітектура міста?” та ”Розмова про архітектуру” з Юліаном Чаплинським.
Ми поцікавилися у Руслани Василюк чи є у них якийсь об’єкт, на якому ми могли б бути корисними, залучити мешканців. І їй цікаво було почути думку мешканців щодо парку “Молодіжний”, – розповідає проєктна менеджерка “Теплого міста” Анастасія Обрізків. – Вони вже працюють над парком, але щодо розвитку і стратегії, хотіли б опиратися на побажання людей, які там мешкають, на думку спеціалістів. Так і прийшли до цієї теми.
Один із модераторів зустрічі архітектор, директор проєктно-консалтингової компанії “Urban Progress” Андрій Коман каже, мета воркшопу – спробувати згенерувати цікаві ідеї, як далі може розвиватися цей парк, адже сквер “Молодіжний” потребує додаткових інтервенцій.
У будь-якому проєкті, особливо якщо він складний і соціально важливий, потрібно вислухати думки різних сторін. Цим парком користується величезна кількість людей, що проживають поряд, – говорить Андрій Коман. – Будь-який хороший спеціаліст перед тим, як починати проєктувати, вивчає ситуацію. Тому для нас, як для проєктувальників, почути різні думки теж важливо. Ми не будемо підказувати чи допомагати, у цьому проєкті основна наша роль – дати можливість людям згенерувати ідеї.
Напрацьовані на воркшопі пропозиції та концепції передадуть комунальному підприємству, що опікується парком – «Центр розвитку міста та рекреації».
Ми розуміємо, що тут можуть бути ідеї, які в реалізації довгі, складні, коштовні, – говорить Андрій Коман. – Руслана Василюк сама буде вирішувати, як з цією інформацією працювати. Можливо, проєктно-кошторисну документацію будуть замовляти на основі цього воркшопу.
Легені та альтернатива
За словами Руслани Василюк, «Молодіжний» парк – другий за величиною в Івано-Франківську. Тож зберегти цю велику зелену зону – дуже важливо.
На жаль, у нас в місті мало якісних, хороших зелених насаджень. З кожним роком все більше набуває актуальності питання збереження чистоти повітря. А по-друге, після того, як в центральному парку відновили інфраструктуру і зробили благоустрій, всі відвідувачі, в тому числі туристи, сконцентрувалися саме на тих об’єктах. Це навантаження надзвичайно велике. Ми розуміємо, що треба шукати нові локації, але дуже обережно підходити до облаштування інфраструктури.
Руслана Василюк переконана: добре облаштована інфраструктура парку «Молодіжний» може створити вагому альтернативу центральному парку.
Ми потрохи до нього беремося. Є певні об’єктивні обставини, через які реконструкція не відбувається так швидко, як би ми того хотіли. Були часи ковіду, потім почалися військові дії. Проте ми стараємося хоча б маленькими кроками, але рухатися в напрямку відновлення цього об’єкту, щоби він став конкурентом нашому центральному парку, – розповідає Руслана Василюк.
Оновлення парку «Молодіжний» почали з галерейної мережі. Надалі його планують облаштовувати вуличними меблями, відновлювати дитячі та спортивні майданчики. За словами Руслани Василюк, важливо мати концепцію розвитку парку, в якій врахувати прилеглі території, транзитні шляхи, бічні вулиці, що потребують ремонту. Аби все втілити, готують грантові заявки.
Має бути комплексний підхід, – каже Руслана Василюк. – Перед воркшопом ми з організаторами виходили на місце – дивилися, розповідали свої нюанси, наші багаторічні спостереження: за потоками людей, за їхніми потребами – які місця вони обирають і для яких потреб. Парк умовно поділений, це видно на Google-карті. І згідно із Генпланом, там мала б бути дорога. Це є ризиком, бо якщо парк розділити навпіл, він втратить дуже великий потенціал, як на мене.
Воркшоп «Парк Молодіжний. Потенціал та загрози» зібрав франківців різного віку та різних сфер діяльності, аби спільно напрацювати оптимальні рішення для подальшого розвитку парку. Захід був відкритим – в ньому могли взяти участь усі зацікавлені – як ті, хто проживають поблизу парку, так і активні мешканці, яким цікаве це питання.
Загалом відгукнулися 10 франківців і франківок.
Для багатьох жителів нашого міста цей парк не є таким відомим, як центральний. Це – спальний мікрорайон, парк там захований за багатоповерховою забудовою. Тому цей парк, хоча й є другим за величиною в нашому місті, про нього мало хто знає, – говорить архітектор Тарас Сенів, який теж живе в мікрорайоні поряд із парком.
Читайте також: Зарядитися й утеплитися. Як пережити зиму 2023 в Івано-Франківську
Наталя Голод мешкає поряд з парком «Молодіжним» 15 років. Каже, про воркшоп їй розповіли друзі. Вирішила взяти участь, бо їй не байдужа доля парку.
Мені б хотілося, щоб це було відпочинкове місце, де багато дітей. І там дороги через парк не потрібно абсолютно, – говорить Наталя Голод. – Я раніше жила на вулиці Коновальця, ми ніколи не могли відчинити вікно, бо було дуже шумно. Тому мені важливо, щоб машини не їздили нам під вікнами.
Я пам’ятаю парк, в який страшно було заходити. Зараз – набагато краще. Але хочеться, щоб було ще краще – красивіше, комфортніше, безпечніше. З парку можна зробити красиву місцину, куди із задоволенням будуть приходити з дітьми.
Великий потенціал
Головним питанням воркшопу обрали провокативне «Дорога чи вулиця», маючи на увазі заплановану у Генплані дорогу, яка мала б розділити парк «Молодіжний навпіл» та з‘єднати вулиці Паркову і Покутську.
Присутніх розділили на дві робочі групи. Кожна провела аналіз стану парку із виявленням сильних та слабких сторін локації, її загроз та перспектив розвитку. Потім – представила свої пропозиції змін.
Читайте також: Какао, цукор, ЗСУ. Як на Франківщині діти роблять патріотичні цукерки
Під час роботи в групах учасники воркшопу намагалися враховувати сценарії, які відбуваються за його межами парку. Розглядали маршрути від залізничного вокзалу, який є магнітом усього міста, і до торгових центрів та шкіл, які працюють навколо парку. Адже в центрі всіх цих маршрутів опиняється парк.
Аналізуючи теперішній стан виокремили загрози, які потенційно можуть виникнути. А також обговорили майбутні перспективи цієї зеленої зони.
Серед загроз визначили повну бездіяльність та самовільне використання парку: небезпека забудови, захоплення території, неконтрольоване облаштування комерційних точок. А також – старість тополь, які потребують невідкладної заміни.
Серед головних можливостей, що має цей парк, це – створення якісного, багатофункціонального простору.
На перший погляд, парк – це дерева, трава, озеленення. Але є багато речей, які допомагають йому функціонувати. Це під’їзди, автомобільні підходи, пішохідні, господарська інфраструктура, комерція, розуміння транзитності, – говорить Тарас Сенів. – Є парки закриті, а є відкриті. Парк «Молодіжний» – транзитний. Водночас місцеві його використовують як зелений оазис у своєму спальному мікрорайоні. Тому розглядати концепцію парку «Молодіжного» не можна лише з позиції, які дерева посадити. Треба розуміти, як люди його використовують, які сценарії відбуваються в цьому парку.
Усі зійшлися на тому, що дороги там бути не може, а от пішохідна вулиця – цілком. Бачення учасників воркшопу зійшлися і щодо зональності різних відпочинкових зон – спортивної, тихої, активної велолокації, зони відпочинку, барбекю, дитячої зони.
Як пояснює Андрій Коман, це було логічно, оскільки приблизно такі зони вже є і їх залишається зберігати та розвивати. Водночас є моменти, яких варто не допустити як от поява автомобільної дороги на місці вулиці Молодіжної, стихійних МАФів та іншого захоплення території.
До теми: Загвіздя не проти. Коли відновлять пішохідний міст на Пасічну
Наступним етапом стане поступове втілення напрацьованих на воркшопі ідей задля планомірного та гармонійного розвитку парку.
Враховуючи площу парку і те, що він знаходиться якраз в серці великого спального мікрорайону, є можливість, що багато містян будуть залишатися в себе в мікрорайоні, відпочивати, проводити час. У парку вони матимуть добру інфраструктуру, гарне покриття, якісні дерева, зручні лавочки, зони для людей різного віку, – говорить Тарас Сенів. – Парк має все необхідне, аби забезпечити цю потребу. Є горбистий рельєф, залишки давнього річища річки, яке зараз висохло, але використовується для водозбору. Простір, територія – це великий потенціал, з яким можна працювати.
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.