Туризм

Середньовічна традиція. У Калуші сплавляли сіль по Дністру як 1000 років тому (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Калуші влаштували історичну реконструкцію “Сплав солі по Дністру“. Присвятили захід до 1125-річчя з часу першої згадки про Галич у писемних джерелах.

Через відтворену атмосферу Середньовіччя жителі Калуша та Галича тимчасово перенеслись у часи пращурів і побачили, як тисячу років тому на Прикарпатті виготовляли сіль і доправляли її річкою. Одним з основних центрів соляного трафіку за тих часів був саме Калуш, тож перформанс стартував на берегах Лімниці, пише 5 канал.

Під час відтворення подій на березі річки солевари завантажили у човен мішки із сіллю, видобутою у Калуші, і відправили до Галича.

Читайте: Кручений травертин, грот відлюдника й безкінечний сплав. Чому варто їхати на Дністровський каньйон

Весь процес супроводжувався розповіддю про значення такого виробництва і торгівлі в часи Середньовіччя.

Наш калуський Краєзнавчий музей додав нам першоджерела. Як видобували ту сіль, як її вантажили, навіть якими монетами розплачувалися суто золотом. Менше золота ніхто не приймав. Навіть кажуть, що є така прикмета – розсиплеш сіль до сварки в хаті. Тому, так і раніше було, дрібка солі розсипається – всі сварилися, бо це дійсно на вагу золота була та сіль, її тяжко видобували, – пояснює режисер народного молодіжного театру “Сілентіум” Калуша Дмитро Карачун.

Аби відтворити процес, місцеві краєзнавці облаштували спеціальну локацію, де випарювали сіль у спеціальній місткості – панві. Далі спеціальними лопатками викладали сушитися на сонці. Після цього – фасували у мішечки. Краєзнавець Богдан Яневич досліджує сіль уже багато років. Каже: її унікальність у тому, що вона саме випарена, а не добута у шахті.

Ми наповнюємо, виливаємо у панву цю ропу і доводимо до кипіння 100, має бути не менше як 106 градусів, до 108 не знаю чи більше воно виходить. Але навіть не дійшовши до кипіння на поверхні води, появляються кристалики солі, такий наліт появляється, як лід, як зимою починає водичка замерзати, отакий наліт солі появляється, – розповів краєзнавець Богдан Яневич.

Місцевість довкола Калуша і донині багата на поклади солі – не лише кухонної, а й калійної.

Колись тут давно в цьому місці видобували сіль. Це був такий кар’єрний метод видобутку солі. Тобто з пластових практично в ручну ковшами забирали і переробляли тут на сусідньому калійно-магнієвому комбінаті. Це були такі калійні добрива, тобто чим вони гарні? Тому що, у них був відсутній хлор. І ці добрива, на жаль, в кінці 90-х, початку 2000 років припинили добувати через російсько-білоруський калій, але зараз все ж таки здоровий глузд перемагає, і я точно знаю, що з часом тут буде відновлений видобуток солі, – переконаний міський голова Калуської територіальної громади Андрій Найда.

Розвантажували на набережній Дністра у Галичі, щоб тамтешні жителі також перейнялися реконструкцією стародавнього дійства.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.