Статті

Нові й українські. Як книги франківців можуть допомогти переселенцям з Луганщини

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Недавно громадська організація «Молода Просвіта Прикарпаття» оголосила акцію – збирають книги для бібліотеки в хабі для переселенців з Луганщини. Просять приносити видання у гарному стані й лише українською.

Так нові мешканці Франківська зможуть підтягнути знання мови й гарно провести час з доброю книгою, пише Репортер.

Книги для ВПО у Франківську

Книжок багато не буває

Книги збирають в офісі «Молодої Просвіти» на Січових Стрільців, 25 на другому поверсі, у будні дні з 09:00 по 18:00. Тут уже назбирали кілька десятків видань – є художня, наукова література, дитячі книжки. Але планують зібрати більше – акція триватиме до 10 серпня.

Ми не очікували, що буде ажіотаж, – каже представниця організації Тетяна Пігурська. – А в результаті нам навіть прислали книги з Києва. Коли почалася повномасштабна війна, ця жінка певний час проживала у Франківську. Відтоді підписалася на нас у соцмережах і стежила за нашою роботою з підтримки ВПО. Коли побачила цю акцію, вирішила прислати свою літературу. Книги дуже гарні – вірші, романи, науково-популярні твори.

Один з основних напрямків діяльності «Молодої Просвіти Прикарпаття» зараз – допомога релокованим організаціям. З Луганським хабом співпрацюють з часу, відколи він відкрився в Івано-Франківську.

Книги в Луганський хаб
“Молода Просвіта” уже зібрала трохи книг для мешканців Луганщини

Ми допомагали, коли вони проводили акцію: разом з дітьми прикрашали стіну поруч зі своїм хабом – малювали карту України, – розповідає Тетяна Пігурська. – Ми часто консультуємо їх, даємо необхідні контакти. І коли в Луганського хабу виник такий запит, одразу відгукнулися, бо ми – місцева організація, яка вже давно працює і має довіру в населення.

Читайте: Книги більше не купують. То як видавництва та книгарні Прикарпаття виживають у кризу

У першу чергу просять приносити художню літературу – це те, на що завжди є попит. Але знадобляться книги різного спрямування, бо на кожну знайдеться свій читач.

Книг багато не буває, – каже Тетяна. – Ми збираємо виключно україномовну літературу, в основному сучасну, аби люди, які перемістилися, мали змогу покращити рівень української, можливо, познайомитися з українською літературою, якої вони не знали. Це досить дорогі книги, тому не завжди у внутрішньо переміщених людей є змога їх придбати. Вони закривають свої базові потреби і книги часто не потрапляють у першочергові запити.

Центр надання послуг ВПО
Луганський хаб розташований неподалік стадіону “Рух”

Краще «Гаррі Поттер», ніж радянські книги

Радянські видання у «Молодій Просвіті» теж беруть, але не дуже охоче. По-перше, старі книги часто у поганому стані. А по-друге, на їхніх сторінках них нерідко ховається радянська пропаганда, тож таку літературу треба ще уважно переглядати, чи є серед неї щось вартісне.

Крім іншого, потрібна й дитяча література, може «Гаррі Поттер» або щось схоже, таке, що діти радо беруть. Але це дорогі книги, тож ми будемо раді всьому, що принесуть, – каже Тетяна Пігурська. – Недавно, коли дитячих книг у нас ще не було, прийшли мама з донечкою і принесли ті, які вони вже прочитали. Виявилося, що це переселенці з Луганщини, які живуть в Івано-Франківську дев’ять років.

Читайте: “Француз” з Донбасу. Сергій Єрьомін – про життя спочатку, Франківськ і французьку мову

Вікторія Пивовар справді долучилася до акції, бо добре знає потреби людей, які переїхали на нове місце з її рідного краю. Жінка виїхала з Луганська разом зі своєю родиною у 2014 році. Відтоді живе у Франківську.

У той час таких проєктів, як зараз, не було, – каже Вікторія Пивовар. – Як почула в новинах про цю акцію, подумала, що книжки, які вже прочитали мої діти, можуть ще комусь знадобитися. Ми від початку повномасштабної війни плели сітки, готували обіди – старалися допомагати, бо самі колись це пройшли, хоч, може, в легшій формі. Тоді було важко, але за ці роки стали на ноги – робота є, діти ростуть. Плануємо і надалі залишатися у Франківську.

Луганський хаб книги
У хабі для переселенців зроблять невелику бібліотеку

Психолога уже не треба

Координаційний центр надання допомоги внутрішньо переміщеним особам з Луганщини в Івано-Франківській області (або коротко – Луганський хаб) входить в систему «Луганщина моя», яка охоплює багато міст України. Він відкрився у серпні 2022 року. Починали з роздачі гуманітарної допомоги, з того часу набір послуг значно розширився.

У нас щодня приймає лікар за записом – сімейний, травматолог, лор. Всі – з лікарень з тимчасово окупованих територій, – розповідає керівник організації Євген Жданов. – Є представники служби зайнятості, Пенсійного фонду. Інформацію, коли хто приймає, розміщуємо у Telegram-каналі. Наші працівники надають консультації з питань субсидії, підтримки бізнесу. Плануємо ще прийняти на роботу реєстратора з ЦНАПу.

Євген Жданов, Луганськ, Франківськ
Євген Жданов

Зараз у хабі вже є кілька десятків книг: як нових, які можна брати читати й приносити назад, так і старих, які можна обмінювати за принципом буккросингу.

Хоч поки книг у нас небагато, але люди уже беруть їх почитати. Конкретних запитів не було, але більше знадобляться цікаві художні книги. Наші читачі кажуть – краще читати паперову, ніж в інтернеті, – каже Євген Жданов.

Крім бібліотеки й надання адміністративних та медичних послуг, Луганський хаб проводить різні активності для дітей ВПО. За словами керівника організації, за рік запити людей дуже змінилися.

Читайте: Книги втратили, гербарій врятували. Як у Франківську живе та навчає Херсонський університет

Переселенці у Франківську
Луганський хаб відкрився у серпні 2022 року

Спочатку була потреба у психологічній допомозі, житлі. Зараз, наприклад, психолог взагалі не потрібний – ми вивчали запити, – каже Євген Жданов. – По житлу – теж, бо переважно люди вже визначились з орендою, а хто не може працювати – є багато місць компактного приживання. До того ж, ми ще скоро відкриваємо шелтер у Косівському районі для 20 мешканців. Але потреба в гуманітарній допомозі, а саме в продуктових наборах, є постійно. З цим допомагає держава й іноземні донори.

Зараз у координаційному центрі у Франківську зареєстровані близько 2600 людей, які приїхали з Луганської області. Тут обіцяють забезпечити їхні потреби – від лікаря до книжок.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.