У 2023 році державне підприємство “Івано-Франківськстандартметрологія” перевірило 85 зразків на вміст небезпечних речовин. Зокрема, перевіряли вміст радіонуклідів у ягодах, фруктах і грибах.
Усі зразки виявилися безпечними, розповіла начальниця випробувального центру підприємства Надія Чабан, пише Репортер.
Перевіряли як свіжі ягоди і гриби, так і консервовані й сушені. Перевищення показників не зафіксували у жодному, на відміну від минулого року, де на перевірку до підприємства приносили чорницю, в якій був перевищений рівень радіонуклідів.
Згідно з державними нормативами, є різні норми для дикорослих ягід та вирощених на господарствах. Для диких нормативи набагато вищі, – пояснює Надія Чабан. – Наприклад, у звичайних фруктах та ягодах вміст цезію має бути не більше 70 Бк/кг, а стронцію – не більше 10 Бк/кг. А у дикорослих – 500 Бк/кг цезію і 50 Бк/кг стронцію. Це тому, що вони мають властивість накопичувати більше радіонуклідів. Тому нерідко трапляється перевищення норми у чорниці, бо вона – завжди дика.
Втім, за словами Надії Чабан, ягоди, зібрані на Прикарпатті, найчастіше відповідають нормам за вмістом шкідливих речовин.
Читайте: Щоб без масових інфекцій. Як обрати садибу для відпочинку влітку
Ягоди та фрукти на перевірку в “Івано-Франківськстандартметрологію” приносять за власним бажанням. Найчастіше це підприємці, які хочуть бути впевнені в якості своєї продукції. Але, буває, приходять і звичайні споживачі.
Крім продуктів, вміст радіонуклідів в ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” перевіряють у деревині та будівельних матеріалах.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.