Варикоцеле – розширення вен у сім’яному канатику та яєчку в чоловічій сечостатевій системі. Хвороба доволі розповсюджена, на перших стадіях лікується легко, а на пізніх процес може бути незворотнім. Хто у групі ризику та як лікують варикоцеле, розповів уролог, андролог та сексолог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Руслан Гімон.
Пане Руслане, що таке варикоцеле та хто з чоловіків найбільш схильний до цього захворювання?
Калитка або яєчка – це парний орган, де утворюються сперматозоїди. Також там виробляється статевий гормон тестостерон, який має важливе значення для еректильної та репродуктивної функції. Під час статевого дозрівання у хлопчиків 14-18 років відбувається варикозне розширення вен в органах калитки. І саме тоді там може розвинутися варикоцеле.
Причиною може бути й вроджена недостатність клапанів, слабкість венозних судин, а також анатомічна особливість впаду яєчкової вени в ліву ниркову вену. Тоді тиск з ниркової вени передається на яєчкову.
Чи може варикоцеле розвинутись у старших чоловіків?
Так, у чоловіків старшого віку теж трапляється ця хвороба. Буває, є пухлина біля нирки, яка перетискає відтік крові з яєчкової вени. В результаті може виникнути варикоцеле. Якщо діагностуємо цю хворобу у старшого чоловіка, то є підозра на онкологію.
Читайте: Ендоскопія буває приємною. Як у Франківську пройти обстеження уві сні
Чи впливає захворювання на еректильну функцію?
Так, бо, коли варикоцеле розвивається, підвищується температура яєчка і це порушує утворення тестостерону. А чоловічий статевий гормон тестостерон якраз має пряме відношення до еректильної функції.
Які симптоми варикоцеле?
Переважно – дискомфорт і біль, який може бути не яскраво виражений, а більш тупий, ниючий. Також дискомфорт у лівій стороні калитки. А ще пацієнт візуально може бачити поширення вен.
Ще одним симптомом є безпліддя. Якщо чоловік більше року не може завести дітей, це може бути одним із симптомів варикоцеле.
Якщо говорити загалом, варикоцеле ми діагностуємо десь у 20 пацієнтів зі 100. Але не всім з них потрібна операція.
Як лікують варикоцеле?
Його не завжди потрібно лікувати. На перших стадія можна тільки динамічно спостерігати, регулярно навідуватися до уролога.
Є такі показання до операції: болі, безпліддя, атрофія яєчка і косметичний ефект, коли пацієнту там дискомфортно. Діагностувати його лікар може навіть візуально. Крім того, є гарний метод діагностики – ультразвукове дослідження з доплером (спеціальним датчиком – авт.).
Найчастіше пацієнтам призначаємо операцію, інше лікування неефективне. Є багато методик: відкрита операція Іванісевича, мікрохірургічна операція Мармара, лапороскопічні методики. Ще є рентгенологічний метод лікування, коли пацієнту вводиться облітеруюча речовина, яка блокує відтік крові по венах і лікує безоперативно.
Читайте: Геморою не треба соромитися, його треба лікувати
Але «золотим стандартом» лікування вважається операція Мармара, бо вона найменш травматична. Також після неї зменшується кількість рецидивів, є мала кількість ускладнень. Але така операція потребує спеціальної техніки – потужного мікроскопа, щоб під час втручання було добре видно анатомію судин. У «Мед-Атланті» є це обладнання, щоб провести операцію якісно.
Як довго пацієнт має відновлюватися після такої операції?
Людина перебуває в клініці кілька годин, а потім може піти додому. Наступного дня треба приїхати на перев’язку – і на цьому все. Це так звана операція одного дня або амбулаторна операція.
Чи бувають занадто запущені випадки?
Так. Виділяють три стадії варикоцеле і ще субклінічну, коли симптомів немає, лише на УЗД помітне поширення вен. Під час третьої стадії уже може бути атрофія (зменшення розміру – авт.) яєчка, а згодом і обох. У запущених випадках можуть відбуватися незворотні зміни у яєчку, тож операція не буде ефективною.
Але зараз менше пацієнтів стали приходити з пізніми стадіями варикоцеле. Переважно чоловіки приходять раніше, і це дає можливість завчасно попередити безпліддя та зберегти здоров’я. Раніше було більше запущених випадків. Можливо, люди стали більш обізнані, більше цікавляться своїм здоров’ям. Найважливіше – це профілактика.
Як часто чоловікам потрібно відвідувати уролога?
Бажано – раз на рік, якщо немає серйозних хронічних захворювань. Зокрема і молодим хлопцям, щоб виключити такі захворювання як варикоцеле. Вперше відвідати уролога варто під час статевого дозрівання.
Читайте: У Франківську лікують суглоби ефективними методами
Чоловікам після 40 варто навідуватися до уролога хоча б раз у пів року, бо тоді розвивається схильність до онкологічних захворювань простати.
Чи є якісь загальні рекомендації, щоб уникнути прогресування варикоцеле?
Крім профілактичних відвідин уролога – носити вільну білизну, яка не обтягує, не перегрівати статеві органи, відмовитися від гарячих ванн і не працювати з комп’ютером на колінах. А ще – вести здоровий спосіб життя, це головна рекомендація щодо будь-якої хвороби.
Comments are closed.